Obserwuj w Google News

Kalkulator dni płodnych

4 min. czytania
Aktualizacja 24.06.2022
14.06.2022 14:01
Zareaguj Reakcja

Kiedy są dni płodne i owulacja? Takie informacje możesz uzyskać za pomocą kalendarza dni płodnych lub kalkulatora. Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Kiedy są największe szanse na zajście w ciążę? Sprawdź, jak wyznaczać "te dni" za pomocą kalendarza dni płodnych lub szybko oblicz to za pomocą kalkulatora dni płodnych, który znajdziesz poniżej.

  1. Cykl miesiączkowy
  2. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciążę?
  3. Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?
  4. Największe szanse na zajście w ciążę

Dni płodne są ściśle związane z owulacją i cyklem miesiączkowania, który bywa regularny lub nie. Jeśli nasz cykl jest nieregularny, dni płodne także są ruchome. Kalendarz dni płodnych to łatwy i szybki sposób, żeby sprawdzić, w jakim jesteś aktualnie dniu cyklu. Zwiększy to Twoje szanse na zapłodnienie lub pomoże uniknąć ciąży w sposób najbardziej naturalny. Dodatkowo dzięki naszemu kalkulatorowi dni płodnych masz możliwość bardziej poznać swoje ciało.

Jak działa kalkulator dni płodnych? Z listy wybierz pierwszy dzień ostatniej miesiączki (dzień, miesiąc i rok) - ta data wyznacza pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Następnie zaznacz, ile zazwyczaj trwa cykl. Kliknij "oblicz", a kalkulator dni płodnych szybko wyliczy, kiedy należy spodziewać się owulacji oraz dni, w których najlepiej starać się o dziecko. Możesz też zobaczyć, kiedy przypadają dni niepłodne. Kalkulator dni płodnych oblicza także ewentualną datę porodu, jeśli dojdzie do zapłodnienia w czasie dni płodnych. 

Pamiętaj jednak, że  kalendarz dni płodnych inaczej też nazywany kalendarzykiem małżeńskim nie jest metodą antykoncepcyjną.

Dni płodne to dni, w których może dojść do zapłodnienia. Okres płodny u zdrowych kobiet zaczyna się po krwawieniu i niepłodności bezwzględnej. Największe szanse na zajście w ciążę jest w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. Jeśli kobieta ma regularny okres i trwa on 28 dni, owulacja przypada na około 14 dnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli cykl miesiączkowy trwa krócej niż 25 dni lub dłużej niż 35 powinnaś zgłosić się do ginekologa. W takich przypadkach dni płodne są ruchome.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni. Jednak u wielu kobiety trwa od krócej lub dłużej. Cykle miesiączkowe, które mieszczą się w normie to także te, które liczą minimum 23 dni, a maksymalnie 35. Pierwszy dzień krwawienia rozpoczyna cykl, który kończy się przy rozpoczęciu kolejnej miesiączki.

Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy:

  • menstruacja,
  • faza folikularna,
  • owulacja,
  • faza lutealna.

Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciążę?

Żeby szybko sprawdzić, w jakim dniu cyklu menstruacyjnego jesteś — skorzystaj z kalkulatora dni płodnych. Obliczy on dni płodne i bezpłodne. Wskaże też, w jakim dniu przechodzisz owulację i masz największe szanse na zajście w ciążę. Kiedyś trzeba było skrupulatnie prowadzić zapisy w papierowym kalendarzu dni płodnych, mierzyć temperaturę ciała. Teraz można korzystać z komputerowych kalendarzy dni płodnych. Z naszym kalkulatorem dni płodnych jest to łatwe i szybkie. Kalkulator najlepiej sprawdza się u kobiet, które miesiączkują regularnie, ponieważ przy cyklu nieregularnym dni płodne są ruchome.

Pamiętaj, że na cykl menstruacyjny mogą wpływać różne czynniki, które mogą przyczynić się przesunięcia się dni płodnych. Są to m.in.:

  • przeziębienie,
  • choroba,
  • stres,
  • przemęczenie,
  • spożywanie leków,
  • duży wysiłek fizyczny,
  • zmiana klimatu (podróże, wyjazdy).

Kalendarz dni płodnych (prowadzony samodzielnie) powinien być jedynie sugestią. Jeśli prowadząc domowy kalendarz, chcesz uniknąć ciąży, to lepiej zrezygnować z takiej formy "zabezpieczenia". W celu ustalenia najlepszej formy zabezpieczenia przed ciążą najlepiej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Żeby dokładnie obliczyć dni płodne, musisz wiedzieć, ile czasu trwa cykl menstruacyjny. Za pierwszy dzień cyklu uznaje się początek okresu, ostatni to dzień przed kolejnym krwawieniem. Standardowy cykl u większości kobiet trwa 28 dni, wtedy dni płodne wypadają między 12 a 16 dniem cyklu. Owulacja i dni, w których jest możliwość zajścia w ciążę, wypadają w zależności od czasu trwania całego cyklu. W innym dniu wypadnie owulacja jeśli kobieta ma cykl 33 dni, a inaczej jak ma go 29. Pamiętaj, że dni płodne mogą się przesunąć — wpływa na to wiele czynników. Jeśli nie umiesz rozpoznawać sygnałów lub nie jesteś pewna, czy dobrze interpretujesz objawy, bezpieczniej będzie skorzystać z kalkulatora dni płodnych.

Częstymi objawami jajeczkowania są:

  • ból owulacyjny (ból podburza w okolicy jajników),
  • zmiany w szyjce macicy,
  • śluz szyjkowy.

Kilka dni przed jajeczkowaniem w organizmie jest produkowany (w dużych ilościach) estrogen, dlatego kobiety przed owulacją zauważają, że ich cera i włosy wyglądają lepiej.

Największe szanse na zajście w ciążę

Kalkulator dni płodnych pomaga obliczyć, kiedy są największe szanse na to, by zajść w ciążę. Chociaż okres płodowy u kobiety trwa od około 15. do 40-45. roku życia, to największe szanse na zajście w ciąże przypada na wiek między 20. a 30. rokiem życia. Możliwość zajścia w ciążę zmniejsza się od około 35. roku życia. Zapłodnienie najbardziej możliwe jest w trakcie owulacji (mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego zakładając, że trwa od 28 dni).

Szansa na zajście w ciążę jest także możliwa 4 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Możliwość zajścia w ciążę istnieje jeszcze kilka dni (nawet tydzień) przed samą owulacją. W drogach rodnych kobiety plemniki może przeżyć nawet przez 7 dni.

Nie wiesz, kiedy jest najlepszy czas na starania o dziecko? Za pomocą kalkulatora dni płodnych oblicz, kiedy przypadają te dni i pamiętaj, aby zajść w ciążę najlepiej współżyć w trakcie owulacji oraz około 3 dni przed nią i 2 dni po niej. Wiele par planujących dzieci zadaje pytanie, jak często należy współżyć w trakcie dni płodnych? Najlepiej współżyć jest codziennie lub co drugi dzień. Ważne, aby stosunek odbył się w najważniejszym dniu, czyli w trakcie owulacji. Częstsze współżycie niekoniecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę, gdyż zmniejsza się ilość plemników w spermie.

Kalkulator dni płodnych powinno się stosować do planowania ciąży, a nie jako metodę antykoncepcyjną. Cykl menstruacyjny kobiety może zaburzać wiele czynników i wyznaczenie dni płodnych może nie być precyzyjne, co może przyczynić się do nieplanowanej ciąży. Pamiętaj, żeby skutecznie zajść w ciążę z pomocą kalkulatora dni płodnych, koniecznie obserwuj swoje ciało przez dłuższy czas.

Jesteś w ciąży? Sprawdź, kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Obliczysz to za pomocą specjalnego kalkulatora daty zapłodnienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.