Obserwuj w Google News

Jedno ciało, dwie głowy, dwa serca. Na świat przyszły niesamowite bliźnięta

2 min. czytania
01.04.2022 13:06
Zareaguj Reakcja

W Indiach przyszły na świat bliźnięta syjamskie. Dzieci mają dwie głowy, ale dzielą jedno ciało, maję dwa serca i trzy rączki. Stan dzieci wciąż jest niepewny.

Noworodek w respiratorze
fot. Shutterstock

Shaheen Khan z Indii oczekiwała przyjścia na świat bliźniąt jednojajowych. Potwierdzały to badania USG. Po 35. tygodniu ciąży kobietę i jej męża poinformowano, że oczekują bliźniąt syjamskich. Po porodzie okazało się, że bliźnięta mają wspólny tors, dwie główki, dwa serca i tylko trzy rączki. 

Młodzi rodzice byli początkowo zszokowani i zasmuceni, uważali, że spotkała ich boska kara. Jednak szybko zdecydowali, że postarają się wychować dzieci najlepiej, jak potrafią i chcą im zapewnić odpowiednią opiekę.

Bliźnięta pozostają pod stałą obserwacją lekarzy, a ich stan wciąż jest niepewny. 

Policefalia, czyli jedno ciało i więcej niż jedna głowa

Zaburzenie, z którym urodziły się bliźnięta nazywa się policefalią. To stan, w którym organizm ma tylko jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę. Głowy nie są pasożytnicze i potrafią w równym stopniu dysponować wspólnym ciałem lub też mogą dysponować oddzielnymi rdzeniami kręgowymi, mózgami, a nawet sercami. 

Na świecie znany jest przypadek sióstr Abigail i Brittany Hensel z USA, które uznano za oddzielne osoby. Jedna z nich kontroluje lewą stronę wspólnego ciała, a druga prawą. Kobiety mają oddzielne mózgi i rdzenie kręgowe. Jednak w przypadku, gdy wszystkie części ciała prócz dwóch głów są wspólne, trudno stwierdzić, czy rzeczywiście ma się do czynienia z oddzielnymi osobnikami.

Są na świecie udokumentowane przypadki, gdy bliźnięta z policefalią uznano za jedną osobę. 

Bliźnięta syjamskie rodzą się najprawdopodobniej wskutek zaburzenia rozwoju embrionalnego w ciąży bliźniaczej jednojajowej, gdy podział wspólnej tarczy zarodkowej jest późny i niecałkowity, albo, według innej hipotezy, gdy rozdzielone jednojajowe zarodki ulegną wtórnemu połączeniu. W większości przypadków dzieci obarczone wadą rodzą się martwe albo ulegają spontanicznemu poronieniu we wczesnym okresie ciąży, jedynie część z nich rodzi się żywa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk