Jedno ciało, dwie głowy, dwa serca. Na świat przyszły niesamowite bliźnięta
W Indiach przyszły na świat bliźnięta syjamskie. Dzieci mają dwie głowy, ale dzielą jedno ciało, maję dwa serca i trzy rączki. Stan dzieci wciąż jest niepewny.

Shaheen Khan z Indii oczekiwała przyjścia na świat bliźniąt jednojajowych. Potwierdzały to badania USG. Po 35. tygodniu ciąży kobietę i jej męża poinformowano, że oczekują bliźniąt syjamskich. Po porodzie okazało się, że bliźnięta mają wspólny tors, dwie główki, dwa serca i tylko trzy rączki.
Młodzi rodzice byli początkowo zszokowani i zasmuceni, uważali, że spotkała ich boska kara. Jednak szybko zdecydowali, że postarają się wychować dzieci najlepiej, jak potrafią i chcą im zapewnić odpowiednią opiekę.
Bliźnięta pozostają pod stałą obserwacją lekarzy, a ich stan wciąż jest niepewny.
Policefalia, czyli jedno ciało i więcej niż jedna głowa
Zaburzenie, z którym urodziły się bliźnięta nazywa się policefalią. To stan, w którym organizm ma tylko jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę. Głowy nie są pasożytnicze i potrafią w równym stopniu dysponować wspólnym ciałem lub też mogą dysponować oddzielnymi rdzeniami kręgowymi, mózgami, a nawet sercami.
Na świecie znany jest przypadek sióstr Abigail i Brittany Hensel z USA, które uznano za oddzielne osoby. Jedna z nich kontroluje lewą stronę wspólnego ciała, a druga prawą. Kobiety mają oddzielne mózgi i rdzenie kręgowe. Jednak w przypadku, gdy wszystkie części ciała prócz dwóch głów są wspólne, trudno stwierdzić, czy rzeczywiście ma się do czynienia z oddzielnymi osobnikami.
Są na świecie udokumentowane przypadki, gdy bliźnięta z policefalią uznano za jedną osobę.
Bliźnięta syjamskie rodzą się najprawdopodobniej wskutek zaburzenia rozwoju embrionalnego w ciąży bliźniaczej jednojajowej, gdy podział wspólnej tarczy zarodkowej jest późny i niecałkowity, albo, według innej hipotezy, gdy rozdzielone jednojajowe zarodki ulegną wtórnemu połączeniu. W większości przypadków dzieci obarczone wadą rodzą się martwe albo ulegają spontanicznemu poronieniu we wczesnym okresie ciąży, jedynie część z nich rodzi się żywa.
Źródło: dailymail.co.uk