Obserwuj w Google News

Jakie buty dla dziecka do szkoły? Ortopeda odradza sznurówki

2 min. czytania
Aktualizacja 30.08.2022
30.08.2022 15:53
Zareaguj Reakcja

Do chodzenia, do biegania, do dźwigania - buty szkolne muszą pełnić wiele funkcji, dlatego muszą być wygodne i odpowiednio dopasowane do stopy dziecka. Zbyt twarde, zbyt miękkie lub nieodpowiednio zapinane mogą dziecku przeszkadzać, lub narażać je na ból stóp, kolan, kręgosłupa. Jak wybrać buty do szkoły? Podpowiada ortopeda.

Buty dla dziecka
fot. Shutterstock

Buty do szkoły są tak samo ważne, jak plecak czy tornister. To w nich dziecko spędza wiele godzin w ciągu dnia. Muszą być wygodne i dostosowane do wagi, wzrostu i indywidualnych potrzeb młodego ucznia. Z tego powodu warto kupić  dziecku nowe buty przed nowym rokiem szkolnym.

-Szczególnie w przypadku dzieci wczesnoszkolnych, w okresie intensywnego wzrostu, należy pilnować prawidłowego rozmiaru obuwia i w razie potrzeby wymieniać na większe. Warto regularnie sprawdzać, czy dziecku urosła stopa. U starszych dzieci buty mogą się już zużyć, nim staną się za małe. Warto sprawdzić, czy podeszwa nie jest popękana lub wytarta, to samo dotyczy zapiętków  – tłumaczy lek. Mateusz Janik specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center, Grupa LUX MED.

Buty do szkoły powinny spełniać kilka kryteriów:

  • muszą być wygodne, więc w miarę miękkie;
  • mieć odpowiednią, szerszą przestrzenią na palce i węższą przy pięcie;
  • nie powinny ograniczać ruchomości stawu skokowego;
  • mieć odpowiednie zapięcie lub wiązanie - dostosowane do wieku dziecka i jego umiejętności;
  • nie mogą być zbyt twarde - należy unikać ortopedycznego/korekcyjnego obuwia, chyba że zalecił je lekarz.

- U dzieci wczesnoszkolnych kształtuje się prawidłowy łuk stopy. Maluchy od momentu nauki chodzenia mają stopę płaską, dopiero ok. 6-7 roku życia zaczyna się ona naturalnie wysklepiać. W tym czasie stopa bardziej od obuwia korekcyjnego potrzebuje ruchu. Warto zatem dać stopie możliwość prawidłowego rozwoju w miękkich butach - zaleca ekspert. - Nie powinno się również przekazywać dzieciom cudzych butów – np. po starszym rodzeństwie, gdyż każdy but formuje się do konkretnego kształtu stopy swojego pierwszego użytkownika. Dając np. młodszemu dziecku buty po bracie lub siostrze, narażamy je na dyskomfort, otarcia i nieprawidłowe ustawienie stopy - ostrzega lek. Mateusz Janik.

Buty sznurowane nie są dla każdego. Jakie wybrać?

Ortopeda odradza buty ze sznurówkami – by spełniały swoją funkcję stabilizującą, muszą być odpowiednio zawiązane, a uczniowie, szczególnie młodsi, mogą to zrobić w pośpiechu i niedbale.

– Do tego dochodzą różne "mody" na sznurówki rozwiązane, które są w środowisku szkolnego korytarza po prostu niebezpieczne i grożą upadkiem. W przypadku starszej młodzieży zauważam z kolei tendencję do jedynie symbolicznego wiązania butów lub chowania sznurówek do wewnątrz. W takiej sytuacji nie może być mowy o utrzymaniu prawidłowej pozycji stopy i nad kontrolowaniem jej ustawienia przez obuwie – przestrzega specjalista.

Najlepsze będą zatem miękkie i elastyczne buty z cienką powierzchnią, by mobilizować stopę do prawidłowego ustawienia. Świetnie sprawdzą się tzw. tenisówki slip-on, czyli wsuwane trampki z dwoma gumkami po bokach – zakłada się je szybko, poradzą sobie z nimi nawet pierwszoklasiści, a dodatkowo ich cholewki są elastyczne i całą swoją powierzchnią trzymają stopę.

Źródło: Grupa LUX MED