Obserwuj w Google News

Jak zapewnić dziecku chłód podczas upalnej nocy? Sprawdzone sposoby

3 min. czytania
Aktualizacja 19.07.2022
19.07.2022 13:21
Zareaguj Reakcja

Fala upałów daje się we znaki nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim małym dzieciom. Oprócz upalnych dni groźne są też tzw. tropikalne noce, które u małych dzieci mogą prowadzić do przegrzania i odwodnienia, dlatego warto wiedzieć, jak pomóc dziecku przetrwać tropikalną noc. 

Dziecko w czasie upałów
fot. shutterstock

O tropikalnej nocy mówi się wtedy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 st. Celsjusza. Choć niektórym zdarza się doświadczać tego typu nocy na urlopie "w ciepłych krajach" to takie zjawiska są w Polsce czymś zupełnie nowym. Nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni i nie jesteśmy na nie przygotowani. Eksperci ostrzegają, że tropikalne noce są obciążeniem dla organizmu, bo utrzymujące się w nocy wysokie temperatury nie pozwalają prawidłowo odpocząć, zregenerować się. Człowiek w nocy poci się, ma uczucie przegrzania, silną potrzebę picia. To szczególnie groźne dla niemowląt i małych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się schłodzić.

Jak zapewnić dziecku chłód podczas upalnej nocy?

Tropikalna noc oznacza gęste, duszne powietrze, spoconą skórę, mokre prześcieradło. Dla dziecka i jego rodziców to męczarnia i nieprzespana noc, ale też zagrożenie związane z odwodnieniem i przegrzaniem organizmu malucha. 

Dlatego warto znać kilka sposobów, które pomagają zachować chłód w pomieszczeniu i przynoszą ulgę i komfort rozgrzanemu od wysokiej temperatury dziecku.

Jak zapewnić dziecku chłód podczas tropikalnej nocy?

  • Ważne jest, aby w pomieszczeniu było chłodno przez cały dzień. Najlepszym sposobem na to jest pozostawienie zasłon zaciemniających lub rolet zasuniętych przez cały dzień, ale pozostawienie otwartych okien.
  • Dobrze jest kąpać dziecko przed snem, ale w szczególnie upalne noce warto zadbać, by woda była nieco chłodniejsza niż zwykle.
  • Starszemu dziecku można podać przed snem chłodne płyny, aby zapobiec odwodnieniu i schłodzić je od wewnątrz.
  • Małe dzieci, w tym niemowlęta, mogą w czasie upalnych dni potrzebować więcej płynów. Dotyczy to także dzieci karmionych piersią, więc warto "dołożyć" w nocy dodatkowe karmienie.
  • Mleka modyfikowanego nie wolno mocno podgrzewać. Wystarczy pokarm podany w temperaturze pokojowej. 
  • Nie przytulaj nadmiernie dziecka w nocy (jeśli śpicie razem), bo możesz dodatkowo rozgrzewać jego skórę. Nie otulaj też na noc dziecka kocem. Postaw na przewiewne (np. lniane, muślinowe) kocyki i ściereczki.
  • Przez cały dzień trzymaj malucha w cieniu i nie kładź mu niczego na głowę, ponieważ zapobiega to ucieczce i cyrkulacji gorącego powietrza, co może prowadzić do przegrzania.
  • Jeśli zauważysz, że dziecko się poci lub jego skóra jest rozgrzana, zdejmij ubranie i połóż na skórze chłodny ręcznik lub pieluszkę.
  • Idealnie, w sypialni dziecka powinno być latem ok. 18 stopni Celsjusza. Na noc można otworzyć okna lub ustawić wentylator (powietrze nie może być skierowane bezpośrednio na dziecko), na którym układa się mokry ręcznik, co powoduje, że w pomieszczeniu pojawia się przyjemna bryza. Pamiętaj jednak, że to sposób na chwilowe chłodzenie, wentylator nie może pracować przez całą noc.

Zwróć uwagę na objawy odwodnienia. U niemowląt objawem odwodnienia jest zapadnięte ciemiączko, u starszych dzieci objawy to suche usta, apatia, płacz bez łez, oddawanie niewielkiej ilości moczu, suche błony śluzowe jamy ustnej i język, blada, chłodna i mało elastyczna w dotyku skóra, przyspieszony i pogłębiony oddech. Objawy odwodnienie powinny skłonić do kontaktu z lekarzem. Dziecku należy podać płyn (wodę, mleko) i postępować według wskazówek lekarza. Jeśli dziecko jest w ciężkim stanie, to należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk