Obserwuj w Google News

Jaki krem z filtrem najlepiej ochroni przed słońcem niemowlęta i małe dzieci?

4 min. czytania
Aktualizacja 15.06.2021
15.06.2021 16:37
Zareaguj Reakcja

Krem z filtrem przeciwsłonecznym to niezbędne wyposażenie dorosłych podczas gorącego lata i wakacji w plenerze. Czy potrzebują go także dzieci? Tak, ale nie wszystkie. Zobacz, dlaczego trzeba chronić dzieci przed słońcem i jakim kremem przeciwsłonecznym można je smarować.

Krem z filtrem dla niemowlaka i małego dziecka
fot. Shutterstock
  1. Jak chronić dzieci przed słońcem?
  2. Dlaczego dzieci nie powinny przebywać na słońcu?
  3. Jakie są rodzaje kremów z filtrem dla dzieci?
  4. Krem z filtrem UV dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia
  5. Krem z filtrem UV dla niemowląt
  6. Krem z filtrem UV dla dzieci powyżej roku

Wystawianie skóry na słońce bez żadnej ochrony nie jest bezpieczne nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, ponieważ ich skóra jest cienka i niedojrzała. O ile jednak rodzice mogą sobie pozwolić na to, by krem z filtrem UV był jedyną ochroną przed szkodliwym promieniowaniem, to dla najmłodszych taki preparat jest tylko uzupełnieniem ochrony przed słońcem, zwłaszcza że nie dla wszystkich dzieci.

Jak chronić dzieci przed słońcem?

Noworodków i niemowląt w pierwszym półroczu życia nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, podobnie jest ze starszymi niemowlętami, choć w ich przypadku można już użyć kremu z filtrem UV. Przebywanie w cieniu, zwłaszcza w godzinach, gdy słońce operuje najsilniej (między 10.00 a 15.00), powinno być pierwszą barierą chroniącą przed promieniowaniem UV. Drugą zapewni odpowiedni krem z filtrem dla niemowląt, choć dopiero u dzieci, które skończyły pół roku – jest on uzupełnieniem ochrony przed słońcem u najmłodszych. Ważne jest też zakrywające ciałko lekkie ubranko i osłona na głowę. Krem z filtrem należy nałożyć na skórę – zarówno na twarz, jak i całe ciałko – około pół godziny przed wyjściem z domu. Warto pamiętać, że nawet w pochmurne dni słońce prześwieca przez chmury i oddziałuje na skórę.

Dlaczego dzieci nie powinny przebywać na słońcu?

Dermatolodzy przestrzegają, że nie istnieje bezpieczne opalanie, zwłaszcza w przypadku dzieci. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry, przyspieszają jej starzenie i mogą przyczyniać się do rozwoju raka skóry ( czerniaka). To ważne szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała i dużo wrażliwsza niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Skóra malucha łatwo ulega też oparzeniom słonecznym, a to one są głównym czynnikiem rozwoju czerniaka.

Jakie są rodzaje kremów z filtrem dla dzieci?

W kremach przeciwsłonecznych przeznaczonych dla dzieci najważniejsze są dwa parametry: wysokość SPF i rodzaj filtra UV. Warto też sprawdzić, czy krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVA (odpowiada za starzenie się skóry), jak i UVB (powoduje m.in. oparzenia słoneczne).

  • SPF (ang. Sun Protection Factor) – informuje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVB. Podana obok niego liczba wskazuje, jak skuteczna jest to ochrona (im wyższa, tym preparat silniej chroni).
  • Filtr mineralny (fizyczny) – składa się ze związków nieorganicznych, które nie wnikają w skórę (dlatego jest lepszy dla dzieci i osób o wrażliwej skórze), nie pochłania promieni słonecznych, ale rozprasza je lub odbija. Zazwyczaj tworzy na skórze widoczną białą warstwę, chroni długo, o ile nie zostanie starty. Filtry mineralne blokują zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.
  • Filtr chemiczny – składa się ze związków organicznych, więc z łatwością wnika w skórę. Jego ochronne działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych.

Krem z filtrem UV dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia

Dzieci w pierwszym półroczu życia, w tym noworodków, nie zaleca się smarować jakimikolwiek kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Dzieci w tym wieku mają cienką i niedojrzałą skórę, która nie chroni wystarczająco przed wpływem czynników zewnętrznych, np. składnikami kremów z filtrem UV. Substancje w nich zawarte, choć zabezpieczają przed działaniem słońca, mogą także wnikać w skórę, kumulować się w niej i w przyszłości mieć niekorzystne dla zdrowia działanie.

Krem z filtrem UV dla niemowląt

Skórę niemowlaka, który skończył 6 miesięcy, można już posmarować kremem przeciwsłonecznym z filtrem mineralnym, czyli zawierającym składniki, które nie wnikają w skórę, ale tworzą na jej powierzchni powłokę, która odbija promienie UV. Powstaje ona dzięki zawartym w kremie składnikom, np. tlenkowi cynku lub tytanu.

Krem z filtrem UV dla dzieci powyżej roku

Krem dla rocznego i starszego dziecka powinien zawierać przede wszystkim filtr mineralny, choć dopuszczalne jest także używanie kremów z filtrem chemicznym – najlepiej jednak niezbyt często, bo może podrażniać skórę. W naszym klimacie dla dzieci wystarczy preparat z filtrem SPF 30, natomiast SPF 50 przyda się dopiero podczas wakacji na południu Europy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.