Zamknij

Jak uchronić dziecko przed kleszczem? Kilka przydatnych trików

04.06.2021
Aktualizacja: 04.06.2021 09:45

Czy da się uchronić dziecko przed kleszczami? Raczej nie, ale można zminimalizować ryzyko. Dowiedz się, co robić, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Jak uchronić dziecko przed kleszczami?
fot. Shutterstock

Dziecka nie da się całkowicie uchronić przed kleszczami, a to dlatego, że dzieci są ruchliwe, uwielbiają się bawić na świeżym powietrzu, np. na trawie. Poza tym kleszcze uwielbiają dzieci, bo mają one trochę wyższą temperaturę niż osoby dorosłe i szybszą przemianę materii, a pajęczaki te reagują na ciepłotę ciała i ilość wydzielanego dwutlenku węgla. Jednak są pewne triki, które mogą pomóc nam zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Poniżej kilka z nich (porady pochodzą od Małgorzaty Radomskiej, autorki książki "Borelioza. Jak wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć"):

  1. Porozmawiaj z dzieckiem, by zwracało uwagę na wszelkie chodzące po nim robaki, pająki (pokaż mu, jak wyglądają kleszcze) i jeśli takie zobaczy na swoim ciele, niech je strząchnie lub pokaże tobie. Niech zwróci również uwagę na miejsca ukąszenia przez owady lub pajęczaki i je również pokaże tobie lub komuś dorosłemu (niech nie rozdrapuje tego miejsca!).
  2. Wybierając się do lasu lub na łąkę, zakładajmy dziecku ubrania w jasnych kolorach (najlepiej długie spodnie oraz bluzkę z długimi rękawami, czapkę i pełne buty). Na jasnych ubraniach łatwiej dostrzec kleszcza.
  3. Odkryte części ciała oraz ubrania należy spryskiwać preparatami odstraszającymi kleszcze (oczywiście bezpiecznymi dla dzieci).
  4. Niemowląt lub noworodków nie kładźmy bezpośrednio na trawie. Jeśli to konieczne, połóżmy dziecko na jasnym kocyku, by wszystkie owady będące w pobliżu dziecka były widoczne.
  5. Jeśli mamy zwierzę domowe, które lubi wychodzić na zewnątrz (pies, kot), przed jego kontaktem z dzieckiem, należy dokładnie obejrzeć jego sierść. Mogą się w niej ukrywać kleszcze, które z łatwością mogą przejść na dziecko.
  6. Po każdym spacerze w zieleni lub w lesie należy dokładnie obejrzeć dziecko od stóp do głów (pachwiny, miejsca pod kolanami, pachami, skórę głowy). Jeśli znajdziemy wbitego kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć, bo od czasu przebywania kleszcza na skórze zależy ryzyko ewentualnego zakażenia krętkami Borrelii. W pierwszych 24 godzinach ryzyko przeniesienia czynników zakaźnych jest małe, po tym czasie znacząco się zwiększa. Kleszcza trzeba wyciągnąć całego, a miejsce ukąszenia należy zdezynfekować. 
  7. Jeśli dziecko zostało ukąszone przez kleszcza, bacznie je obserwuj (nawet przez kilka miesięcy). Jeśli pojawi się rumień wędrujący lub zauważymy niepokojące objawy, zmiany zachowania u dziecka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Być może rozwinęła się borelioza u dziecka.

Ważne!

Kleszcze nie znikną z naszego otoczenia. Nie możemy też ograniczać aktywności dziecka. Jednak zachowując czujność, jesteśmy w stanie zareagować w porę i uchronić dziecko przed kleszczem.