,

Jak rozpoznać, że małe dziecko przeżywa traumę? 7 alarmujących objawów

15.06.2022
Aktualizacja: 15.06.2022 10:45

Trauma u małego dziecka objawia się trochę inaczej niż u dorosłych. Niestety, nietypowe zachowanie malucha często przypisujemy jego kolejnym skokom rozwojowym, przez co możemy przeoczyć prawdziwy problem. Na jakie objawy zwrócić uwagę i kiedy iść do psychologa?

Trauma u małego dziecka: najważniejsze objawy
fot. Shutterstock
  1. Rezygnacja z ulubionych zajęć
  2. Lęk separacyjny
  3. Regres w rozwoju
  4. Problemy z jedzeniem
  5. Koszmary senne
  6. Nagła zmiana zachowania
  7. Unikanie miejsc/ludzi związanych z traumą

Kiedy małemu dziecku przytrafiają się przykre rzeczy, nie zawsze umie o nich powiedzieć mamie czy tacie. Zdarza się, że samo nie rozumie tego, co się stało, nie potrafi też dobrać odpowiednich słów, by opisać wydarzenia. Dziecko najczęściej manifestuje swoją krzywdę zmianą w zachowaniu. Może to nastąpić nagle lub nasilać się miesiącami, przez co bardzo łatwo przeoczyć moment, w którym powinniśmy zareagować. Jak objawia się trauma u małego dziecka? Oto 7 alarmujących zachowań:

Rezygnacja z ulubionych zajęć

Dziecko, które przeżywa traumę, nie chce zajmować się rzeczami, które wcześniej sprawiały mu ogromną radość. Dziecko wycofuje się nie tylko z ulubionych aktywności, ale też relacji społecznych. Może niechętnie reagować na spotkania z bliskimi, którzy wcześniej byli dla niego bardzo ważni (babcia, dziadek, koledzy).

Lęk separacyjny

Chociaż o lęku separacyjnym mówimy zwykle w kontekście rozwoju niemowląt, może on wystąpić również u starszych dzieci, które przeżywają trudne emocje. Niechęć do rozstania z opiekunem wynika z poczucia bezpieczeństwa, którego dziecko nie otrzymuje wśród innych osób.

Regres w rozwoju

Trauma sprawia, że dziecko cofa się w rozwoju. Zaczyna zachowywać się jak maluch, raczkuje, ssie palec, ma problemy z czynnościami, które wcześniej wykonywało z łatwością. Nie chce też uczyć się nowych rzeczy, boi się nowych miejsc.

Problemy z jedzeniem

Dzieci, które skupiają się na przeżywaniu trudnych emocji, mogą mieć problemy z jedzeniem, co dotyczy również ulubionych produktów. Zdarza się, że dzieci, które wcześniej chętnie próbowały nowych smaków, nagle stają się niejadkami.

Koszmary senne

Chociaż koszmary senne u dziecka są normalne (o ile występują sporadycznie), traumatyczne wydarzenie może je nasilić. Jeśli zauważymy, że dziecko cały czas wybudza się w nocy, nie może spać, a przy tym zaczęło się moczyć, może to świadczyć o trudnych przeżyciach.

Nagła zmiana zachowania

Dzieci, które wcześniej były spokojne, mogą stać się nadmiernie pobudzone, aktywne, czasem nawet agresywne. Oczywiście u innych maluchów silne emocje mogą doprowadzić do odwrotnego zachowania; dziecko może stać się bardzo ciche, spokojne, wycofane.

Unikanie miejsc/ludzi związanych z traumą

Złość i płacz pojawiające się wyłącznie w konkretnej sytuacji, powinny nas zaniepokoić. W ten sposób dziecko stara się wyrazić swój sprzeciw wobec krzywdy, która go spotkała; nie chce doświadczyć jej drugi raz. Unikając okoliczności związanych z traumą, ucieka przed trudnymi wspomnieniami.

Źródło: psychiatryfortworth.com, childmind.org

logo Tu się dzieje