Oceń
- Co to jest ciałopozytywność?
- Kiedy zaczyna się dojrzewanie?
- Jak mówić nie?
- Co jest poniżej pępka?
- Czym jest miesiączka?
Czas dojrzewania, który zaczyna się już nawet u ośmiolatek, jest niezwykle ważny dla dziewczynek i dziewczyn – od tego, czego się w tym czasie dowiedzą i co wbiją sobie do głowy, może zależeć postrzeganie przez nie kobiecości i samej siebie przez całe życie. Dobrze wiemy, że wśród polskich kobiet wciąż nie jest z tym najlepiej... Dlatego Barbara Pietruszczak napisała książkę – świetną! – pt. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności” (jest też gra edukacyjna dla całej rodziny), która pomaga w rozmowach z dziewczynkami na temat dojrzewania, a im samym daje pełną wiedzę o tym niezwykłym okresie ich życia. Książka została pięknie zilustrowana przez Annę Rudak – dzięki ilustracjom udało się uniknąć medycznej dosłowności – a język, jakim została napisana, sprawia, że jest ona bardzo przyjazna i zrozumiała nawet dla dziewczynek, które nie skończyły 10 lat. Przekaz książki jest niezwykle istotny: każda z nas jest inna i warto lubić się taką, jaką się jest, bo nie ma jednego wzorca kobiety, a każda z nas jest OK. Czego jeszcze dziewczynki dowiedzą się z tej lektury?
Co to jest ciałopozytywność?
Ciało to twój dom – pisze autorka. Zachęca dziewczynki, by odkrywały i poznawały swoje ciało, bo to najcenniejsze, co mają, ale też do szanowania i niewstydzenia się swojego ciała.
Pamiętanie o tym, co twoje ciało potrafi robić, to ciałopozytywność. Czyli pozy tywne podejście do swojego ciała – docenianie go, szanowanie i czucie!
Kiedy zaczyna się dojrzewanie?
Na to pytanie najłatwiej jest odpowiedzieć, nawet podczas lekcji w szkole: między 8 a 13. rokiem życia, trwa od 3 do 6 lat. Trudniej jednak w przyjazny sposób opowiedzieć o zmianach w ciele bez wstydu czy chichotu. A jeszcze trudniej tak, by dziewczynka zrozumiała, że wiele dzieje się też w jej psychice i emocjach. Krok po kroku i bez stresu da się to jednak zrobić. Mała adeptka kobiecości dowie się, dlaczego piersi różnią się kształtem i rozmiarem, że większości dziewczynek robią się rozstępy i że wcale nie trzeba depilować niemal każdej części ciała.
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele – twoim domu - następuje rozbudowa i wielkie przemeblowanie. Prawdziwa rewolucja, którą zarządza Matka Natura!
Jak mówić nie?
Dla dojrzewających dziewczyn niezwykle trudne są sytuacje, gdy ktoś komentuje zmiany w ich ciele – czasem nieumiejętnie robią to nawet osoby z rodziny. Trudno wtedy zareagować i nie dać się zranić, ale autorka zachęca, by nie ignorować swoich odczuć, gdy z czyimś zachowaniem czujemy się źle.
Zawsze masz prawo nie zgadzać się na traktowanie, które ci nie odpowiada, i głośno o tym mówić. To umiejętność, którą da się wyćwiczyć.
Co jest poniżej pępka?
Część o anatomii. Dziewczynki muszą wiedzieć, jak działają kobiece narządy płciowe, skąd się biorą dzieci, ale też gdzie jest i do czego służy łechtaczka. Wszystko przyjaźnie zilustrowane.
Ruszamy z ciałopozytywną misją badawczą! Przyjrzymy się z bliska twoim narządom płciowym. Brzmi poważnie? Chodzi po prostu o twoją cipkę i jej okolice.
Czym jest miesiączka?
Menstruacja, miesiączka, okres – wiele nazw, jedno zjawisko. Ile trwa, jak powstaje, kiedy się pojawia, a kiedy znika – tego wszystkiego trzeba się dowiedzieć. Podobnie jak tego, kiedy pójść po raz pierwszy do ginekologa. Mamy tu nawet poradnik podpaskowo-tamponowy! A co się dzieje, jeśli niektóre osoby, które wyglądają jak dziewczynki, wcale się nimi nie czują? I na to pytanie jest odpowiedź - sprawa transchłopców i transdziewczynek została potraktowana poważnie.
Miesiączka jest znakiem od ciała, że jesteś zdrowa i że – jeżeli będziesz chciała – w przyszłości możesz mieć dzieci.
Oceń artykuł