Zamknij

Jak rozmawiać z córką o miesiączce, wulwie i rosnących piersiach? Ciałopozytywnie!

19.04.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:58

Dojrzewanie to wciąż temat, na który trudno nam się w Polsce rozmawia bez wstydu, nie tylko zresztą z dziewczynkami, bo rozmowy z chłopcami też nie są dla rodziców łatwe. Czas przełamać to tabu. Zwłaszcza że pojawiają się świetne pomoce.

Jak rozmawiać o dojrzewaniu z dziewczynką
fot. Shutterstock
  1. Co to jest ciałopozytywność?
  2. Kiedy zaczyna się dojrzewanie?
  3. Jak mówić nie?
  4. Co jest poniżej pępka?
  5. Czym jest miesiączka?

Czas dojrzewania, który zaczyna się już nawet u ośmiolatek, jest niezwykle ważny dla dziewczynek i dziewczyn – od tego, czego się w tym czasie dowiedzą i co wbiją sobie do głowy, może zależeć postrzeganie przez nie kobiecości i samej siebie przez całe życie. Dobrze wiemy, że wśród polskich kobiet wciąż nie jest z tym najlepiej... Dlatego Barbara Pietruszczak napisała książkę – świetną! – pt. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności” (jest też gra edukacyjna dla całej rodziny), która pomaga w rozmowach z dziewczynkami na temat dojrzewania, a im samym daje pełną wiedzę o tym niezwykłym okresie ich życia. Książka została pięknie zilustrowana przez Annę Rudak – dzięki ilustracjom udało się uniknąć medycznej dosłowności – a język, jakim została napisana, sprawia, że jest ona bardzo przyjazna i zrozumiała nawet dla dziewczynek, które nie skończyły 10 lat. Przekaz książki jest niezwykle istotny: każda z nas jest inna i warto lubić się taką, jaką się jest, bo nie ma jednego wzorca kobiety, a każda z nas jest OK. Czego jeszcze dziewczynki dowiedzą się z tej lektury?

Co to jest ciałopozytywność?

Ciało to twój dom – pisze autorka. Zachęca dziewczynki, by odkrywały i poznawały swoje ciało, bo to najcenniejsze, co mają, ale też do szanowania i niewstydzenia się swojego ciała.

Pamiętanie o tym, co twoje ciało potrafi robić, to ciałopozytywność. Czyli pozy tywne podejście do swojego ciała – docenianie go, szanowanie i czucie!

Kiedy zaczyna się dojrzewanie?

Na to pytanie najłatwiej jest odpowiedzieć, nawet podczas lekcji w szkole: między 8 a 13. rokiem życia, trwa od 3 do 6 lat. Trudniej jednak w przyjazny sposób opowiedzieć o zmianach w ciele bez wstydu czy chichotu. A jeszcze trudniej tak, by dziewczynka zrozumiała, że wiele dzieje się też w jej psychice i emocjach. Krok po kroku i bez stresu da się to jednak zrobić. Mała adeptka kobiecości dowie się, dlaczego piersi różnią się kształtem i rozmiarem, że większości dziewczynek robią się rozstępy i że wcale nie trzeba depilować niemal każdej części ciała.

Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele – twoim domu - następuje rozbudowa i wielkie przemeblowanie. Prawdziwa rewolucja, którą zarządza Matka Natura!

Jak mówić nie?

Dla dojrzewających dziewczyn niezwykle trudne są sytuacje, gdy ktoś komentuje zmiany w ich ciele – czasem nieumiejętnie robią to nawet osoby z rodziny. Trudno wtedy zareagować i nie dać się zranić, ale autorka zachęca, by nie ignorować swoich odczuć, gdy z czyimś zachowaniem czujemy się źle.

Zawsze masz prawo nie zgadzać się na traktowanie, które ci nie odpowiada, i głośno o tym mówić. To umiejętność, którą da się wyćwiczyć.

Co jest poniżej pępka?

Część o anatomii. Dziewczynki muszą wiedzieć, jak działają kobiece narządy płciowe, skąd się biorą dzieci, ale też gdzie jest i do czego służy łechtaczka. Wszystko przyjaźnie zilustrowane.

Ruszamy z ciałopozytywną misją badawczą! Przyjrzymy się z bliska twoim narządom płciowym. Brzmi poważnie? Chodzi po prostu o twoją cipkę i jej okolice.

Czym jest miesiączka?

Menstruacja, miesiączka, okres – wiele nazw, jedno zjawisko. Ile trwa, jak powstaje, kiedy się pojawia, a kiedy znika – tego wszystkiego trzeba się dowiedzieć. Podobnie jak tego, kiedy pójść po raz pierwszy do ginekologa. Mamy tu nawet poradnik podpaskowo-tamponowy! A co się dzieje, jeśli niektóre osoby, które wyglądają jak dziewczynki, wcale się nimi nie czują? I na to pytanie jest odpowiedź - sprawa transchłopców i transdziewczynek została potraktowana poważnie.

Miesiączka jest znakiem od ciała, że jesteś zdrowa i że – jeżeli będziesz chciała – w przyszłości możesz mieć dzieci.