Zamknij

Jak oswoić dziecko z dentystą? 8 błędów, których lepiej unikać

31.10.2022
Aktualizacja: 31.10.2022 09:26

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma wpływ na całe późniejsze leczenie. Dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować… I chodzi tu głównie o rodzica! Jakie błędy popełniamy najczęściej, chcąc uchronić dzieci przed stresem?

Jak oswoić dziecko z dentystą? 8 częstych błędów
fot. Shutterstock
  1. Opowiadanie o swoich doświadczeniach
  2. Unikanie wizyt u dentysty
  3. Wybór niewłaściwego gabinetu
  4. Zabieranie dziecka na własną wizytę u stomatologa
  5. Stresowanie się
  6. Dawanie dziecku drogich prezentów po wizycie
  7. Umawianie wizyt wieczorem
  8. Straszenie dziecka

Wielu z nas zwleka z wizytami u dentysty tak długo, jak się da. Strach przed stomatologiem dotyczy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych: dotyka niemal połowy Polaków. Negatywne emocje u dorosłych pacjentów często biorą się ze wspomnień z dzieciństwa, kiedy dentyści nie dysponowali jeszcze tak nowoczesnym sprzętem. Obecnie wizyta może przebiegać praktycznie bezboleśnie, jeśli zastosujemy znieczulenie. Jak sprawić, by dziecko chętnie chodziło do dentysty?
Oto najczęstsze błędy, które rodzice popełniają nieświadomie:

Opowiadanie o swoich doświadczeniach

Dziecko nie potrzebuje znać szczegółowej historii na temat naszego leczenia; zwłaszcza że metody stosowane w przypadku małych pacjentów są zupełnie inne. Jeszcze bardziej szkodliwe jest opowiadanie dziecku o wizytach, gdy sami boimy się dentysty! W ten sposób (nawet gdy bardzo staramy się tego uniknąć), przekazujemy dziecku nasze lęki. Bardzo ważny jest też dobór słów. Gdy rozmawiacie o dentyście, unikaj wyrażeń takich jak: strzykawka, ból, wiercenie itd.

Unikanie wizyt u dentysty

Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się już około 7 miesiąca życia dziecka. Kolejne wizyty powinny odbywać się co kilka miesięcy. Nie zwlekajmy z tym! Im wcześniej pokażemy dziecku, że spotkania z dentystą to coś normalnego, tym mniejszy stres będzie się z nimi wiązał.

Wybór niewłaściwego gabinetu

Wybierając gabinet, nie kierujmy się własnymi doświadczeniami czy niskimi cenami. Poszukajmy miejsca, które jest w pełni dostosowane do potrzeb dzieci. Dobry stomatolog dziecięcy przeprowadzi cały zabieg w taki sposób, że dziecko chętnie będzie wracało do gabinetu.

Zabieranie dziecka na własną wizytę u stomatologa

Leczenie zębów w przypadku dorosłych wygląda zupełnie inaczej niż u dzieci. Dentyści stosują inne metody i narzędzia. Pokazywanie dziecku własnej wizyty może przynieść odwrotne efekty.

Stresowanie się

Dzieci bez problemu odczytują nasz nastrój. Jeśli wizyta dziecka u dentysty jest dla Ciebie źródłem stresu, którego nie potrafisz opanować, lepiej, żeby maluchowi towarzyszył u dentysty ktoś inny. Może to być drugi rodzic, babcia, ciocia – ktoś, przy kim dziecko czuje się bezpiecznie.

Dawanie dziecku drogich prezentów po wizycie

Często rodzice, chcąc wynagrodzić maluchowi stres, obdarowują go prezentami po wizycie. Nie ma nic złego w nagrodzeniu dziecka po wizycie u dentysty, ale warto unikać drogich, dużych upominków. Spotkanie ze stomatologiem nie powinno dziecku kojarzyć się z aż takim poświęceniem. Po dentyście możecie iść na wspólny spacer czy lody; tak, żeby wytworzyć przyjemne skojarzenie. Nie ucz jednak dziecka, że wizyta u stomatologa to wyjątkowe wydarzenie.

Umawianie wizyt wieczorem

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu, umów wizytę w godzinach, w których maluch jest w najlepszej kondycji, na przykład od rana lub po drzemce. Pierwsze wizyty są bardzo ważne, dlatego warto nawet wziąć wolny dzień w pracy.

Straszenie dziecka

Zamiast mówić, że jeśli maluch nie będzie mył zębów, zrobią się w nich czarne dziury, lepiej tworzyć przyjemne skojarzenia związane z higieną jamy ustnej. Mycie zębów powinno kojarzyć się dziecku z miłą chwilą w ciągu dnia. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego warto samemu myć zęby po każdym posiłku. Obowiązek mycia zębów warto zaszczepić w dziecku jak najwcześniej.
Odpowiednia profilaktyka pomoże Wam też uniknąć wielu wizyt u dentysty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wrolimamy.pl, dentim.pl, warsawdentalacademy.com