Zamknij

Jak niemowlęta rozumieją zażyłość między dorosłymi? Wszystko zależy od… śliny

01.06.2022 11:19

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ustalili, że niemowlęta interpretują zachowania dorosłych, przyglądając się ich… ślinie. Dzięki dokładnej obserwacji maluchy są w stanie stwierdzić, jak silna relacja łączy ludzi. Jak to wyjaśnić?

Jak niemowlęta rozumieją relacje międzyludzkie? Ważne badanie
fot. Shutterstock

Niemowlęta zdobywają wiedzę o świecie przede wszystkim poprzez obserwację zachowań innych. To od dorosłych uczą się wyrażania emocji. Jednak to, jak dokładnie maluchy interpretują rzeczywistość, może być zaskakujące. Dla małych dzieci całowanie się, dzielenie posiłkami i pożyczanie sobie sztućców jest oznaką głębokiej, ważnej relacji między dorosłymi. Takie wnioski przedstawili amerykańscy badacze, którzy bliżej przyjrzeli się temu, jak najmłodsi rozumieją otaczający ich świat. Dr Ashley Thomas, główna autorka badań, postanowiła oprzeć swoją analizę o wyniki wcześniejszych badań, które sugerowały, że niektóre zachowania są typowe jedynie dla bardzo bliskich relacji międzyludzkich.

Wymiana śliny między ludźmi  to dla dzieci ważny znak

Grupa naukowców przeprowadziła eksperyment polegający na obserwacji reakcji najmniejszych dzieci i niemowląt na interakcje społeczne pokazywane w filmach. Najmłodsi uczestnicy badania mieli 8 miesięcy, natomiast najstarsi 18. Dzieci obserwowały sytuacje przedstawione w filmach przygotowanych przez naukowców. Pierwszy film ukazywał dzielenie się jedzeniem między opiekunką a kukiełką. Na drugim filmie inna opiekunka podawała kukiełce piłkę. Na trzecim filmie dzieci obserwowały płaczącą kukiełkę i obie opiekunki siedzące obok niej.

Gdy dzieci oglądały ostatni film, naukowcy zmierzyli, jak długo, i na którą z kobiet patrzyły maluchy. Okazało się, że większość dzieci odruchowo spoglądały na osobę, która wcześniej dzieliła się jedzeniem z kukiełką. W nieprzyjemnej czy niebezpiecznej  sytuacji to właśnie od niej oczekiwały reakcji i pomocy. Dzieciom pokazano też czwarty film, z zupełnie nową kukiełką, która płakała. Okazało się, że dzieci nie powiązały płaczu kukiełki z żadną z kobiet, co dowodzi, że nie zaobserwowały relacji między nimi.

Podobnie reagowały również starsze dzieci (w wieku 5-7 lat), którym zaprezentowano kilka kreskówek przedstawiających różne interakcje między bohaterami. Dzieci miały określić, między którymi postaciami istnieje szczególna, bliska więź. Według dzieci dzielenie się zabawkami i jedzeniem podzielonym na kawałki jest związane z przyjaźnią, natomiast dzielenie się na przykład lizakiem to zachowanie występujące w tzw. rodzinie nuklearnej (składającej się z rodziców i dzieci). W badaniu wzięło udział ponad sto uczestników.

– Ludzie częściej dzielą się rzeczami, które powodują wymianę śliny, z członkami rodziny lub bliskimi przyjaciółmi, nie ze znajomymi czy współpracownikami. W rezultacie te intymne zachowania mogą być wyznacznikami bliskiej więzi. Głównym wnioskiem z tego badania jest to, że niemowlęta nie tylko zwracają uwagę na cechy osobowości ludzi, lecz także na to, kto, jak i z kim jest związany – mówi dr Thomas.

Źródło: sciencenews.org