Zamknij

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej małego dziecka?

12.10.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 10:47

Zalążki zębów dziecka tworzą się jeszcze w życiu płodowym. Pierwsze zęby pojawiają się już około czwartego miesiąca życia, a pełne uzębienie dziecko osiąga zazwyczaj do drugich urodzin. Na jakim etapie rozwojowym dziecka należy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej i jak to robić?

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej małego dziecka?
fot. Shutterstock
  1. Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej?
  2. Higiena jamy ustnej malucha: najważniejsze zasady
  3. Pierwsza wizyta u dentysty: jak przygotować dziecko?

O stan zębów dziecka możemy zadbać już na etapie ciąży. Mineralizacja zębów malucha zależy od prawidłowego odżywiania kobiety ciężarnej. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w minerały i wapń. Wysoką zawartość wapnia znajdziemy m.in. w roślinach strączkowych, szpinaku, burakach i produktach mlecznych. Odpowiednie nawyki dotyczące higieny jamy ustnej należy wprowadzać jak najwcześniej. Jak dbać o zdrowie jamy ustnej malucha i o jakich zasadach należy pamiętać, by chronić zęby mleczne przed próchnicą?

Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej?

Istnieje błędne przekonanie, że dopóki dziecko nie ma zębów, nie trzeba przeprowadzać zabiegów higienicznych w jamie ustnej. Może to doprowadzić do powstawania pleśniawek (grzybicy jamy ustnej) u dziecka.

Stomatolodzy przekonują, że pielęgnację powinniśmy rozpocząć od dziąseł, ponieważ to właśnie w ich miejscu wyrosną zęby. O higienę jamy ustnej powinniśmy zatem dbać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Noworodek pije jedynie mleko, jednak nawet po takim posiłku konieczne jest dokładne wyczyszczenie dziąseł. Buzię dziecka możemy oczyścić za pomocą kawałka gazy nawilżonego przegotowaną wodą. Resztki pokarmu należy usunąć zarówno z dziąseł, jak i języka dziecka.

Higiena jamy ustnej malucha: najważniejsze zasady

Kiedy dziecku wyrosną pierwsze zęby mleczne, należy myć je przynajmniej dwa razy dziennie. Do mycia zębów najlepiej użyć małej szczoteczki z miękkim włosiem i pasty przeznaczonej dla niemowląt (z niewielką zawartością fluoru). Na początku mycie zębów możemy traktować jak zabawę – chodzi o to, by wyrobić w dziecku nawyk. O czym jeszcze należy pamiętać? Oto najważniejsze zasady higieny jamy ustnej:

  • wybór odpowiedniego smoczka – jeżeli maluch korzysta ze smoczka, należy podawać mu smoczek ortodontyczny, który nie spowoduje zniekształceń zgryzu.
  • unikanie niezdrowych przekąsek –  po wprowadzeniu stałych posiłków trzeba szczególnie uważać na przekąski. Nawet owoce podawane bardzo często mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Dziecko powinno po każdej przekąsce myć zęby.
  • podawanie dziecku niesłodzonych napojów – słodkie napoje to idealna pożywka dla próchnicy i grzybów, które wywołują pleśniawki. Dziecko nie powinno również pić słodkich najpojów po ostatnim myciu zębów i położeniu się spać.
  • usuwanie resztki pasty z zębów dziecka – małe dziecko nie umie wypluć całej pasty, dlatego po umyciu zębów należy delikatnie przetrzeć dziąsła gazą owiniętą na palcu.
  • unikanie całowania dziecka w okolicach buzi – całowanie dziecka w usta to najprostszy sposób, by zarazić je bakteriami.
  • podawanie większych kawałków jedzenia podczas rozszerzania diety –  około 7 miesiąca życia dziecko powinno nauczyć się samodzielnie gryźć pokarm. Gryzienie aktywuje mięśnie, które odpowiadają za rozwój mowy i prawidłowy zgryz. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zrezygnować z zupek i przecierów owocowych, jednak przynajmniej raz dziennie warto dać maluchowi okazję do gryzienia.

Pierwsza wizyta u dentysty: jak przygotować dziecko?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u dentysty. Nie należy z tym czekać do momentu, gdy w buzi dziecka pojawią się wszystkie mleczne zęby. Wizyta kontrolna powinna się odbyć już po wyrżnięciu się pierwszych zębów (czyli przed ukończeniem pierwszego roku życia).

Celem pierwszej wizyty  jest przede wszystkim oswojenie malucha z dentystą. Stomatolog sprawdza stan zdrowia jamy ustnej i kontroluje zgryz maluszka. Dziecko warto zabrać do dentysty jak najwcześniej, dzięki temu wizyty będą dla niego czymś naturalnym i z czasem przestaną się wiązać ze strachem. Podczas pierwszej wizyty dziecko może siedzieć na kolanach u mamy, dzięki temu poczuje się bezpiecznie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, aptekagemini.pl, mustela.pl