Zamknij

Inhalator i nebulizator dla dzieci. O czym należy pamiętać przy wyborze?

Redakcja
13.02.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 08:00

Jeśli twoje dziecko często choruje, z pewnością w domu prędzej czy później pojawi się inhalator lub nebulizator. Dzięki temu urządzeniu lek może trafić bezpośrednio do układu oddechowego przy takich chorobach jak astma czy zapalenie oskrzeli. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze inhalatora dla dzieci i jakie są rodzaje nebulizatorów.

dziewczynka stosująca inhalator (nebulizator)
fot. Shutterstock

Jak wybrać dobry inhalator lub nebulizator dla dziecka? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. Gdy w domu pojawia się maluch, prędzej czy później będzie on potrzebował inhalatora lub nebulizatora. Czym różnią się od siebie te urządzenia, do czego służą i jak wybrać najlepsze? Sprawdź!

Zobacz także: Próchnica u dzieci - jak się objawia i jakie są konsekwencje tego schorzenia jamy ustnej?

Inhalator i nebulizator dla dzieci - jak działa?

Inhalator to urządzenie medyczne pozwalające na wziewne podawanie leków. Wykorzystuje się je w celach leczniczych lub profilaktycznych, szczególnie w chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych takich jak zapalenie oskrzeli, kaszel, chore zatoki, mukowiscydoza, przeziębienie, astma czy alergia.

Roztwór wprowadza się w płynnej formie do inhalatora, a tam następuje proces nebulizacji - płyn zmienia się w parę lub aerozol, które dziecko wdycha przez usta i nos. Dzięki temu lek trafia bezpośrednio do układu oddechowego, ułatwiając wykrztuszanie wydzieliny, działając przeciwzapalnie i rozkurczowo. W ten sposób można też podawać antybiotyki.

Pamiętaj, aby po każdej inhalacji czyścić plastikowe części inhalatora. Wystarczy woda i odrobinę detergentu.

Inhalator i nebulizator dla dzieci - czym się różnią?

Czym inhalator różni się od nebulizatora? Te nazwy często stosuje się wymiennie, choć specjaliści zauważają różnice. Nebulizator to urządzenie, które nie wymaga synchronizacji oddechu z podaniem leku, dlatego jest polecany niemowlętom i małym dzieciom. Z kolei inhalator dostarcza lek tylko podczas wdechu.

Inhalator i nebulizator dla dzieci - rodzaje

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów inhalatorów. Najpopularniejszymi są inhalatory kompresorowe (tłokowe, pneumatyczne), które działają na zasadzie pędu powietrza, "porywając" cząsteczki leku. Innym rodzajem nebulizatora jest inhalator ultradźwiękowy, który przenosi medykament dzięki ultradźwiękom, dzięki czemu inhalacja jest szybsza.

W przypadku leczenia dolnych dróg oddechowych (pęcherzyki płucne, oskrzela), lek powinien być rozbijany na mniejsze cząsteczki (0,5-8 mikrometrów), które są w stanie dotrzeć dalej. Większe cząsteczki (powyżej 8 mikrometrów) przynoszą ulgę w leczeniu górnych dróg oddechowych takich jak zapalenie gardła czy zatkany nos.

Inhalator i nebulizator dla dzieci - jaki wybrać?

Aby wybrać inhalator i nebulizator dla dzieci, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: wielkość wytwarzanych cząsteczek, czas inhalacji, głośność i praca ciągła.

Wybierając inhalator dla dzieci warto kierować się kilkoma zasadami:

  • Inhalator powinien mieć maseczkę dopasowaną kształtem do buzi dziecka.
  • Pamiętaj, że im mniejsze cząsteczki wytwarza inhalator i nebulizator, tym lepiej są one wchłaniane i docierają dalej.
  • Zwracaj uwagę na to, jak długo inhalator może pracować bez przerw. Niektóre urządzenia potrzebują aż 40-minutowej pauzy w działaniu. Jeśli w rodzinie choruje więcej niż jedno dziecko, czas inhalacji znacznie się wydłuża.
  • W przypadku niemowląt ważną rolę odgrywa głośność nebulizatora i inhalatora. Należy nabyć takie urządzenie, które pracuje cicho, w innym wypadku może ono odstraszyć pociechę.
  • Warto zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie miało zawór regulujący tempo inhalacji. 
  • Nie bez znaczenia jest też wygląd inhalatora, który sprawi, że jego używanie będzie przyjemniejsze dla dziecka. Obecnie na rynku można spotkać wiele nebulizatorów o różnych kształtach, np. zwierzątek.

Inhalator i nebulizator dla dzieci - opinie i ranking

W internecie można znaleźć wiele stron, na których prezentowany jest ranking nebulizatorów i inhalatorów oraz opinie użytkowników o urządzeniach. Jeśli nie możesz się zdecydować, warto przed kupnem skonsultować taki zakup z lekarzem lub farmaceutą.

Inhalator i nebulizator dla dzieci - cena

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nebulizatorów i inhalatorów. Ich cena waha się od 80 do 300 zł.

Zobacz także: Najlepsze bajki dla dzieci. TOP 100

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.