Zamknij

Ile śpi niemowlę? Zobacz, co wpływa na sen niemowlaka

11.01.2021
Aktualizacja: 11.01.2021 19:55

Ile powinno spać niemowlę? Sen u maleńkich dzieci jest niezwykle ważny, dlatego nie wolno dziecku wydzielać drzemek. Niemowlęta potrafią przespać większą część dnia i budzić się wyłącznie z potrzeby jedzenia, bliskości lub mokrej pieluszki. Ile śpią 2- i 3-miesięczne dzieci? Podpowiadamy.

Mama z dzieckiem
fot. Shutterstock

Sen niemowlaka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Często rodzice zastanawiają się, czy długość snu ich dziecka jest na pewno odpowiednia. Ważna jest nie tylko ilość snu, ale również jego jakość oraz to, w jakich warunkach zasypia dziecko.

Ile powinno spać niemowlę?

Istnieją pewne normy, które określają, ile powinno spać dziecko w danym okresie swojego rozwoju, trzeba pamiętać jednak o tym, że każdy maluch jest inny, więc również potrzeba snu w przypadku poszczególnych dzieci jest różna. Dużo zależy nie tylko od wieku, ale i predyspozycji organizmu. Poza tym przez pierwsze sześć miesięcy rytm około dobowy niemowlaka nie jest jeszcze uregulowany.

Ile średnio przesypia niemowlę? Noworodek przesypia mniej więcej od 17 do 20 godzin na dobę i budzi się, aby zakomunikować głód lub dyskomfort.

Oczywiście, w przypadku, gdy rodzic zauważa od dłuższego czasu zaburzenia snu u malucha (dziecko przesypia całe dni lub wcale nie chce spać), konieczna jest wizyta u specjalisty celem zdiagnozowania przyczyny. Być może źródłem problemów ze snem są jakieś poważniejsze dolegliwości zdrowotne, które trzeba będzie wyeliminować.

Ile śpi 2-miesięczne dziecko?

W 2 miesiącu swojego życia niemowlę śpi zazwyczaj od 15 do 17 godzin na dobę. Przeważnie przesypia dwie godziny za jednym razem. Zazwyczaj w dzień są to trzy, cztery drzemki. W nocy 2-miesięczne niemowlę śpi ok. 8,5 do 10 godzin. Takie dziecko potrzebuje bliskości rodzica i najlepiej zasypia przy karmieniu lub będąc kołysanym.

Dlaczego małe dzieci długo śpią?

Faza głębokiego snu REM ma prawdopodobnie kluczowe znaczenie dla początkowego wzrostu dzieci, a być może szczególnie dla rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.

Taki kontakt sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Oczywiście po upływie okresu noworodkowego warto starać się stopniowo przyzwyczajać dziecko do jego samodzielnego zasypiania. Trzeba jednak pamiętać, że takiemu maluszkowi trudno jeszcze rozróżnić dzień od nocy.

Ile śpi 3-miesięczne dziecko?

W trzecim miesiącu malucha ilość potrzebnego mu snu stopniowo zaczyna się zmniejszać.  Nie ma jakichś konkretnych wskazań, ile powinno spać 3-miesięczne dziecko, jednak przyjmuje się, że większość dzieci w tym okresie śpi ok. 15 godzin na dobę. W ciągu dnia jest to zazwyczaj 5 godzin, na które składają się trzy drzemki. W trzecim miesiącu dziecko zaczyna już spać dłużej w nocy. W tym czasie większość niemowlaków jest w stanie przespać noc bez przebudzania się przez około 5 do 6 godzin.

W tym czasie bardzo ważne jest wprowadzenie regularności do jego dobowego rytmu, tak aby dziecko odróżniało aktywność dzienną od nocy. Ważne, aby rodzice usypiali dziecko o podobnej porze i w zbliżonych warunkach. Nie zaleca się częstej zmiany miejsca snu u niemowlaka. Najlepiej, żeby maluch stopniowo przyzwyczajał się do samodzielnego spania w swoim łóżeczku, aby zaczęło mu się kojarzyć z czasem odpoczynku i snu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.