Zamknij

Herbatka koperkowa nie dla niemowląt – najnowsze zalecenia ekspertów

07.07.2021
Aktualizacja: 07.07.2021 14:55

Herbata z kopru włoskiego, tzw. herbatka koperkowa, to napój, który tradycyjnie podaje się niemowlętom cierpiącym na kolkę. Jednak w zaktualizowanych w tym roku polskich zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt koper włoski znalazł się na cenzurowanym. Jaki jest tego powód?

Herbatka koperkowa dla niemowląt niezalecana
fot. Shutterstock

Polscy specjaliści zajmujący się żywieniem niemowląt i małych dzieci uważają, że nie należy podawać maluchom herbatki koperkowej. Dokument „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, który zawiera polskie zalecenia dotyczące diety niemowląt, został opublikowany na początku 2021 roku w piśmie „Standardy Medyczne”. Napisano w nim: „Nie zaleca się, by niemowlęta i dzieci w wieku poniemowlęcym (do 4. roku życia) spożywały olej z kopru włoskiego i herbatkę z kopru włoskiego, co jest związane z brakiem odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania”. Czy to oznacza, że naparów z kopru włoskiego nie wolno podawać niemowlętom?

Herbatka koperkowa dla niemowląt i małych dzieci – niezalecana

Herbatka koperkowa to znany i powszechnie podawany w Polsce napój dla malutkich dzieci. Koper włoski znany jest jako środek o działaniu rozkurczającym, więc uważa się go za dobry domowy sposób na łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, także w przypadku kolki niemowlęcej. Jest także polecany jako środek na zwiększenie produkcji mleka u karmiącej mamy. Okazuje się jednak, że herbatka koperkowa nie jest tak bezpieczna, jak mogłoby się wydawać. Wykazały to włoskie badania naukowe.

Dlaczego niemowlęta nie powinny pić naparów z kopru włoskiego?

Zapewne jedną z przyczyn jest to, że ziarna kopru włoskiego naturalnie zawierają estragol. Mają go w składzie również herbatki na bazie tej rośliny. Badania przeprowadzone nad estragolem wykazały tymczasem, że ma on działanie rakotwórcze i genotoksyczne (wywołuje mutacje w obrębie genów lub chromosomów), a także estrogenne (powoduje wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu). Włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN) opublikował już w 2010 r. na łamach pisma „Food and Chemical Toxicology” wyniki badania, które objęło dostępne na rynku włoskim produkty do przygotowywania naparów z kopru (torebek do zaparzania, herbatek rozpuszczalnych, ziaren). Naukowcy stwierdzili, że „poziom estragolu jest zbyt wysoki, by móc uznać spożycie naparów za bezpieczne, przynajmniej w przypadku noworodków”.

Estragol z pewnością nie jest korzystną substancją, jednak w małych ilościach i spożywany sporadycznie pewnie nie byłby tak dużym zagrożeniem, bo organizm by sobie z nim poradził – w końcu przez lata herbatkę koperkową stosowano u dzieci. Kłopot w tym, że napar lub herbatka koperkowa stała się napojem, który maluchy piją bardzo często, a nawet codziennie – wydaje się, że to również jest przyczyną wyeliminowania kopru włoskiego z najnowszych polskich zaleceń dotyczących żywienia dzieci.

Jakie są europejskie zalecenia dotyczące kopru włoskiego?

Okazuje się też, że nie ma wystarczająco dużo innych badań, które potwierdziłyby wyniki testów włoskich naukowców lub im zaprzeczyły. W związku z tym Europejska Agencja Leków (EMA), zajmująca się naukową oceną leków wprowadzanych na rynek europejski, zamieściła na swoich stronach rekomendację dotyczącą kopru włoskiego. W dokumencie Komitetu ds. Ziołowych Produktów Leczniczych (HMPC) agencji czytamy: „Leki z owoców kopru włoskiego mogą być stosowane od 4. roku życia. Leki z owoców kopru włoskiego nie są zalecane do stosowania u dzieci poniżej 4. roku życia, ponieważ brak jest wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa ich stosowania w tej grupie wiekowej”. To na tej opinii europejskiej agencji wzorowali się polscy eksperci, zalecając niepodawanie kopru włoskiego dzieciom do lat 4.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Ema.europa.eu / Ncez.pzh.gov.pl / Dziecisawazne.pl