Obserwuj w Google News

Grymaszenie przy jedzeniu może być pierwszym objawem autyzmu

2 min. czytania
10.07.2019 15:04
Zareaguj Reakcja

Pierwsze objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu to unikanie kontaktu wzrokowego, fiksacje, opóźnienia w rozwoju mowy. Być może listę tę trzeba będzie uzupełnić o... nietypowe preferencje żywieniowe.

Problem z jedzeniem dziecka
fot. Shutterstock

Dzieci grymaszą przy jedzeniu. Niektóre bardziej, inne mniej, ale generalnie rzadko trafia się egzemplarz, który na nowe propozycje w menu reaguje wyłącznie entuzjazmem. Czasem dziecko je tylko pokarmy żółte, zdarza się, że przeszkadza mu ryż w zupie albo nie dokończy obiadu, jeśli groszek dotknął ziemniaków. Jeśli nietypowe preferencje żywieniowe się utrzymują, warto rozpocząć diagnostykę pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu - radzą naukowcy.

Nietypowe preferencje żywieniowe

Prof. Susan Mayes z Penn State College of Medicine przeprowadziła badanie, z którego wynika, że u dzieci ze spektrum autyzmu nietypowe preferencje żywieniowe występują w 70 proc. przypadków, czyli 15 razy częściej niż u dzieci neurotypowych.

Zdaniem autorki badań, charakterystyczne zachowania pojawiają się już koło pierwszego roku życia i mogą stanowić ważną wskazówkę dla pediatrów.

- Jeśli na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu rodzice informują o nietypowych upodobaniach żywieniowych dziecka, lekarz powinien rozważyć skierowanie go na badanie pod kątem autyzmu - twierdzi prof. Susan Mayes.

Bekon i mrożona herbata

Autyzm: pytania i odpowiedzi

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się u dzieci na wczesnym etapie życia, choć jego objawy nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Zaburzenie to ma różne stopnie głębokości i u każdego objawia się nieco inaczej.

Dyrektor programu żywienia w szpitalu dziecięcym Penn State, Keith Williams, zapewnia, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy zachowaniem typowym dla wybrednego dziecka, a niepokojącymi preferencjami żywieniowymi.

Ekspert podkreśla też, że rozpoznanie i korygowanie nietypowych zachowań może pomóc nie tylko w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale jest także elementem niezbędnym do zapewnienia dzieciom odpowiedniej diety.

- Kiedyś leczyłem dziecko, które nie jadło nic poza bekonem i piło tylko mrożoną herbatę - powiedział Williams.

Zobacz takżePaweł Burczyk o wychowaniu dziecka ze spektrum autyzmu 

Źródło: medicalxpress.com