Zamknij

Naucz dziecko grać na pianinie! Będzie inteligentniejsze

Monika Piorun
06.09.2016 12:57

Ćwiczenie gam i pasaży w okresie dzieciństwa może wydawać się żmudne, ale niesamowicie rozwija mózg i wyraźnie podnosi wskaźnik inteligencji.

East News
fot. ---

Jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem swojej pociechy na zajęcia pozalekcyjne, które mogą mu pomóc osiągnąć lepsze wyniki w nauce, rozważ dodatkowe lekcje gry na instrumentach klawiszowych lub rozpoczęcie edukacji w Szkole Muzycznej. Dlaczego?

Badania fińskich naukowców potwierdzają, że wymagająca intensywnej pracy obu rąk gra na fortepianie aktywuje pracę obu półkul mózgowych. Bez ich sprawnej koordynacji nie da się wręcz wykonać prawidłowo żadnego utworu muzycznego.

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego wykazało, że komunikacja pomiędzy poszczególnymi komorami mózgu pianistów zachodzi dużo sprawniej niż w przypadku pozostałych muzyków, grających na innych instrumentach.

Potrafią oni też dużo sprawniej posługiwać się klawiaturą komputerową, mają lepszą pamięć operacyjną i krótkotrwałą, a także są sprawniejsi w dziedzinie geometrii, ponieważ nie mają problemu z wyobrażaniem sobie skomplikowanych figur przestrzennych.

Dźwięki mądrości

Choć od dawna wiadomo, że muzyka klasyczna może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i stanowi doskonałą terapię alternatywną w leczeniu wielu chorób (m.in. nadciśnienia, parkinsona, choroby Alzheimera) i działa podobnie jak lek przeciwbólowy oraz łagodzi objawy stanów depresyjnych, to jednak najnowsze wyniki badań wskazują, że samo słuchanie muzyki nie wpływa na nasz organizm tak pozytywnie, jak nauka gry na instrumentach w okresie dzieciństwa.

Przeczytaj: Chcesz obniżyć poziom cholesterolu? Słuchaj Mozarta!

Tylko w przypadku osób, które rozpoczęły naukę w okresie wczesnej młodości można zauważyć znaczącą różnicę w ilości istoty szarej mózgu. Wśród dzieci, które grają na pianinie przez 1,5 - 2,5 godzin w tygodniu objętość tzw. spoidła wielkiego mózgu odpowiedzialnego za przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi półkulami mózgowymi jest wyraźnie większa w porównaniu do rówieśników, które nigdy nie podjęły nauki na żadnym instrumencie. Szybciej też opanowują umiejętność płynnego czytania i rzadziej stwierdza się u nich dysleksję.

Pozytywne skutki nauki gry na pianinie możemy odczuć także na starość, ponieważ czynność ta sprzyja tworzeniu się nowych połączeń nerwowych w mózgu, które przyczyniają się do opóźnienia tempa starzenia się naszego umysłu.

Mózg lubi fortepian

sheet-music-with-glasses
fot.
fot. Pixaby.com/Public Domain

Kiedy amerykańscy naukowcy pod kierunkiem dr Hanny-Pladdy z Uniwersytetu Stanu Kansas postanowili sprawdzić aktywność umysłową osób w wieku od 63 do 80 lat, z których część posiadała wykształcenie muzyczne, okazało się, że w rozwiązywaniu testów pamięci niewerbalnej (polegających np. na zapamiętywaniu miejsc i twarzy) najlepiej radzili sobie ludzie, którzy rozpoczęli swoją edukację muzyczną około 9. roku życia i przez całe życie zdarzało się im grywać na fortepianie dla relaksu lub przy okazji różnych uroczystości rodzinnych bądź spotkań towarzyskich.

W porównaniu do osób, które uczyły się grać w dzieciństwie, ale później z różnych powodów zaprzestały tej czynności, ich mózgi były znacznie bardziej aktywne, byli bardziej sprawni umysłowo, rzadziej cierpieli na depresję i chorobę Alzheimera.

W jaki sposób poszczególne obszary mózgu reagują na muzykę?

mzg
fot.
fot. pixaby.com/Public Domain
  • ciało migdałowate - odpowiada za emocje odczuwane w trakcie docierania do nas dźwięków muzyki
  • spoidło wielkie - umożliwia przepływ informacji pomiędzy prawą a lewą półkulą mózgu oraz sprawną koordynację ruchów wykonywanych za pomocą prawej lub lewej ręki
  • hipokamp - ma wpływ na zapamiętywanie dźwięków i całych utworów muzycznych
  • kora mózgowa- część wzrokowa umożliwia przetwarzanie informacji zapisanych w formie nut, słuchowa na analizowanie poszczególnych dźwięków a sensoryczna na odczuwanie ich wibracji

Choć nie powinno się przymuszać dzieci do grania na instrumentach jeśli nie mają na to ochoty, to jednak warto wiedzieć, że w przypadku fortepianu może im to tylko wyjść na zdrowie - rozwiną swoją inteligencję i szybciej opanują umiejętność czytania.

____

zdrowie.radiozet.pl/π