Obserwuj w Google News

Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

3 min. czytania
Aktualizacja 03.11.2022
16.05.2019 12:25
Zareaguj Reakcja

Gorączka u dziecka bez innych objawów zdarza się dość często i powoduje niepokój wśród wielu rodziców. Koniecznie sprawdź, jakie mogą być przyczyny wystąpienia gorączki u dziecka bez innych objawów!

Małe dziecko cierpi z powodu goroączki
fot. Shutterstock

Pojawienie się gorączki u dziecka bez innych niepokojących objawówjest przyczyną niepokoju i lęku prawie każdego rodzica. Należy jednak pamiętać, że  gorączce u dzieci mówimy wtedy, kiedy temperatura mierzona pod pachą wynosi więcej niż 37, 2 stopnia Celsjusza, natomiast mierzona w odbycie jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Lekarze dość często spotykają się z przypadkami, gdy u dzieci gorączka występuje bez innych niepokojących objawów. Czy rodzicie powinni wpadać wtedy w panikę?

Wysoka gorączka u dzieci bez innych objawów – kiedy występuje?

Gorączkowanie u maluchów większości przypadków jest mechanizmem obronnym organizmu, który zwalcza infekcję lub stan zapalny. Należy jednak pamiętać, że gorączka u dziecka bez innych objawów może także zwyczajne przegrzanie się organizmu. Jednak w niektórych może świadczyć o sepsie, która jest bardzo niebezpieczna. Jakie mogą być jeszcze przyczyny gorączki, której nie towarzyszą inne objawy?

Przyczyny gorączki u dzieci bez innych objawów to między innymi:

  • Infekcje wirusowe i bakteryjne

Bardzo często gorączka u maluchów zwiastuje  rozwój infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W wieli przypadkach towarzyszą im inne objawy, np. katar, czy kaszel. Jednak zdarza się, że gorączka może być jednym objawem choroby. W takich przypadkach lekarz może podejrzewać, grypę, anginę, zapalenie gardła lub migdałków.

  • Ząbkowanie

Wystąpienie gorączki u niemowlaków bez innych objawów może świadczyć o ząbkowaniu. Nie zawsze jest to gorączka, czasami tylko lekko podwyższona temperatura ciała. Maluchy mogą wtedy być rozdrażnione, marudne. Inne objawy to także  utrata apetytu i wkładanie do buzi różnych przedmiotów w celu złagodzenia dolegliwości bólowych związanych z wyrzynającymi się ząbkami.

Należy jednak zachować ogromną czujność przy wystąpieniu gorączki u niemowlaka. Nie zawsze musi ona być spowodowana ząbkowaniem. Gdy trwa ona przez trzy dni lub dłużej, należy szybko skonsultować się z pediatrą.

  • Trzydniówka

Za pojawienie się gorączki bez innych objawów u dzieci może odpowiadać trzydniówka, czyli rumień nagły. Ta zakaźna choroba wirusowa objawia się kilkudniowym gorączkowaniem przez dziecko (2, 3 czasami 5 dni). Po ustąpieniu gorączki, dopiero wtedy pojawiają się inne objawy: wysypka plamisto-grudkowa. Ogólne samopoczucie dziecka zostaje zazwyczaj dobre.

  • Zakażenie układu moczowego

Choroba, która bardzo często objawia się u dzieci tylko gorączkowaniem jest zakażenie układu moczowego. Nie zawsze, ale mogą wystąpić także inne symptomy tej dolegliwości. Są to: pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu. Warto też dodać, że dzieci bardzo często nie mówią rodzicach o tych objawach.

Gdy gorączki u dziecka bez innych objawów mają charakter nawracający warto przeprowadzić szczegółowe badania diagnostyczne. Może to być spowodowane chorobami autoimmunologicznymi, zapaleniem stawów, zakażeniem wirusem HIV lub nowotworami. W późniejszych stadiach tych chorób, dochodzą także inne objawy.

Gorączka bez objawów u 3-, 4-, 5-latka i dzieci starszych może sygnalizować wiele chorób, np. zapalenie płuc. W przebiegu wielu chorób pierwszym symptomem jest właśnie gorączka, dopiero później dochodzą inne objawy.

Gorączka u dziecka bez innych objawów – kiedy do lekarza?

Warto pamiętać o tym, że gorączka jest bardzo niebezpieczna gdy występuje u dzieci, które są obciążone problemami zdrowotnymi, między innymi: zaburzenia układu immunologicznego, wady wrodzone narządów wewnętrznych, niedobory witamin i minerałów, a także u dzieci, które są wcześniakami.

Do lekarza z gorączkującym dzieckiem należy zgłosić się wtedy, kiedy maluch jest poniżej 36. miesiąca życia. Z dziećmi starszymi należy zgłosić się wtedy, kiedy gorączka występuje dłużej niż dwa dni.

Gorączka u dzieci bez innych objawów – leczenie

Pojawienie się gorączki u dzieci bez innych objawów może być spowodowane wieloma czynnikami. Może to być objaw ząbkowania, zapalenia płuc i wielu innych dolegliwości oraz chorób. Dlatego gorączkujący maluch powinien być przebadany przez pediatrę. Może się okazać, że konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych lub podanie leków.

Zanim jednak wybierzemy się na wizytę lekarską, warto zbić gorączkę u dzieci za pomocą domowych sposobów. Są to między innymi:

  • Chłodny okład – ochładzanie jest szczególnie zaleca u dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Wystarczy, że namoczysz np. pieluszkę i przyłożysz ją w okolicę karku.
  • Środki farmakologiczne bez recepty – możesz  je zastosować u dzieci starszych. Kupisz je w aptece bez recepty w postaci: tabletek, syropu, czy krople.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.