Zamknij

Borykał się z piętnem wagarowicza, a to była fobia szkolna

19.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:32

Nastolatek z Anglii opuszczał znaczną część zajęć w szkole, przez co nabawił się problemów. Jego matka przestrzega nauczycieli przed pochopnym ferowaniem wyroków. 

fobia szkolna
fot. Shutterstock

Kai Bendall z Chesterfield opuszczał zajęcia, ponieważ cierpiał na fobię szkolną, co zostało potwierdzone u specjalisty. Matka chłopca, Debbie Bendall, wspominała, że diagnostyka problemu trwała dwa lata i kosztowała ją wiele łez. Rodzinie groził nadzór opieki społecznej, a nawet grzywna za nieobecność dziecka w szkole. Pani Bendall zaapelowała do rodziców i nauczycieli, aby w przypadku częstych nieobecności dziecka, uważniej podchodzili do problemu.

Fobia szkolna - objawy

Fobia szkolna (skolionofobia) nie funkcjonuje jako samodzielna jednostka chorobowa, jest jedną z postaci fobii społecznej. Szacuje się, że problem ten występuje u 1-5 proc. dzieci. Objawy somatyczne fobii szkolnej to m.in.:

  • oblewanie twarzy rumieńcem,
  • nawracające bóle głowy,
  • drżenie rąk,
  • nadmierna potliwość,
  • nudności,
  • biegunka,
  • duszności.

Diagnozę stawia lekarz psychiatra, do którego uczeń kierowany jest przez lekarza rodzinnego. Istotną kwestię stanowi wykluczenie chorób ogólnoustrojowych (m.in. niedoczynności tarczycy) oraz niedoborów składników odżywczych (m.in. witaminy D, witaminy B12 oraz magnezu).

Fobia szkolna czy lenistwo?

Specjaliści mają swoje sposoby, żeby odróżnić prawdę od fałszu. Rodzicom podpowiadają, które zachowania mogą wskazywać na fobię szkolną:

  1. Dziecko interesuje się szkołą, ale nie chce do niej chodzić.
  2. Objawy fizyczne są wyraźne, powtarzalne, ale nie występują podczas przerw semestralnych.
  3. Dziecko nie ukrywa przed rodzicami nieobecności w szkole.

Po rozpoznaniu fobii szkolnej rodzice często zastanawiają się, czy nie przejść na edukację domową. Jednak takie rozwiązanie może tylko pogorszyć sytuację. Młody człowiek będzie musiał kiedyś pójść do pracy, a w dorosłym życiu o wiele trudniej jest zmierzyć się ze swoimi lękami.

Leczenie fobii szkolnej polega na zastosowaniu psychoterapii, czasem w połączeniu z farmakoterapią - lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi. Nowym rozwiązaniem w leczeniu fobii społecznej jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości (VR).

Źródło: bbc.com