Zamknij

Nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie nawet na chwilkę!

06.07.2021
Aktualizacja: 06.07.2021 09:32

Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie nawet na chwilę, zwłaszcza w ciepłe dni – tego typu komunikaty pojawiają się co roku. Mimo to, co roku pojawia się informacja o niefrasobliwości rodziców lub opiekunów, zostawiających swoich podopiecznych "tylko na chwilkę". Ta "chwila" może kosztować dziecko utratę zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się, jak uniknąć podobnych sytuacji. Może dzięki temu ocalisz jakiemuś dziecku życie!

Dziecko w rozgrznym samochodzie
fot. Shutterstock

Od wielu lat wraz z upałami powraca temat dzieci zostawionych w rozgrzanych w samochodach. Media na całym świecie wielokrotnie opisywały tragiczne w skutkach historie, mimo to wciąż umierają z tego powodu dzieci. Jak to możliwe, że rodzice lub opiekunowie – mimo tak wielu kampanii informacyjnych prowadzonych na całym świecie – wciąż pozostawiają swoje pociechy w autach?

Każda taka historia wzbudza ogromne emocje i fale komentarzy. Wiele osób nie zostawia na rodzicach suchej nitki: Jak można zapomnieć o dziecku? O czym myślą Ci rodzice?  To najdelikatniejsze komentarze, jakie pojawiają się pod tego typu artykułami. Zanim jednak osądzimy ludzi, których dotknęła ta tragedia, uderzmy się w piersi i odpowiedzmy sobie szczerze, czy nigdy nie zostawiliśmy dziecka samego na chwilę (w samochodzie, w domu)? "Bo dziecko spało, a ja nie chciałam go budzić...", "Bo wyszłam tylko na chwilkę..."

Kilka lat temu Britta Eberle, prowadząca blog This is Motherhood, publicznie przyznała, że zostawiła swoje dziecko w samochodzie, przestrzegając inne mamy przed takim lekkomyślnym postępowaniem. Jak to się mogło stać? "Przyjechaliśmy całą rodziną do przyjaciół. Wysiedliśmy z samochodu, zapominając zabrać najmłodszego członka naszej rodziny. Nikt o niej nie pamiętał. Siedziała sama w aucie przez 20 minut, płacząc wniebogłosy. Ten mały błąd mógł mieć tragiczne konsekwencje." Córce blogerki na szczęście nic się nie stało, ale inne historie nie kończą się szczęśliwie. Od 1998 r. w wyniku przegrzania zmarło ponad 700 dzieci.

Nie zostawiaj swojego dziecka w samochodzie nawet na chwilę, nawet wtedy, gdy tylko chcesz wyskoczyć na stacji skorzystać z toalety lub kupić batonik. Wydaje Ci się, że to tylko 5 minut? A jeśli będzie kolejka?! Samochód to nie kojec, w którym dziecko może bezpiecznie spędzić czas! Dla Ciebie to może chwila, ale dla dziecka w rozgrzanym samochodzie to wieczność!

W ciepłe dni wnętrze stojącego samochodu zamienia się w piekarnik. Nawet w samochodzie, który stoi w cieniu. W nim także robi się gorąco. W upalny dzień, gdy temperatura sięga 35 st. C, wewnątrz samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się nawet do 90 st. C. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu, bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu.

Pamiętaj!

Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka! Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć.

Zobacz film, co się dzieje z człowiekiem w rozgrzanym samochodzie

W życiu każdego rodzica zdarzają się dni lepsze i gorsze pod względem koncentracji. Co zrobić, by nie zapomnieć o dziecku w samochodzie? Jeśli zawozisz i odbierasz dziecko codziennie do przedszkola, zanim pójdziesz do pracy, zerknij na tył samochodu, czy o niczym nie zapomniałeś (niech stanie się to Twoim rytuałem). Jeśli robisz to sporadycznie, połóż obok siebie maskotkę, która przypomni Ci w kluczowym momencie o Twoim małych pasażerze.  Możesz też obok dziecka położyć komórkę, laptop lub torbę, bez której nie pójdziesz do pracy. Dzięki temu na pewno zauważysz, czy dziecko nadal jest z tyłu samochodu.

Co zrobić, gdy widzisz dziecko w rozgrzanym samochodzie?

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w samochodzie – zbij szybę i wezwij pomoc. Obojętność przechodniów może je zabić. Nie bój się konsekwencji, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego "nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego".

Do wybicia szyby użyj czegoś ciężkiego, np. gaśnicy samochodowej, która powinna być w każdym aucie. Jeśli masz taką możliwość, załóż okulary (choćby przeciwsłoneczne) i  owiń czymś dłonie. Wybierz też szybę, która jest możliwie daleko od dziecka (by odłamki szkła nie poraniły dziecka).

Pamiętaj!

Pozostawianie dziecka na 15 minut w zamkniętym samochodzie w upalny dzień grozi śmiercią.

Zobacz szokującą kampanię z USA

Udostępnij ten artykuł. Może dzięki temu ocalisz czyjeś życie!