Zamknij

Rodzice małych wegan będą karani? Mocna opinia belgijskich naukowców

20.05.2019 12:01

Eksperci z Królewskiej Akademii Medycznej w Belgii przygotowali raport na temat stosowania diety wegańskiej u dzieci. To jedno z mocniejszych stanowisk w tej sprawie. 

Dieta wegańska dla dzieci
fot. Shutterstock

Dieta wegańska polega na wyeliminowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka oraz jajek. Eksperci ostrzegają: dieta ta nie jest zalecana osobom z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca. Trwają dyskusje, czy powinna być stosowana u dzieci. Królewska Akademia Medyczna w Belgii właśnie wydała opinię na ten temat.

Dieta wegańska dla dzieci

Bernard Devos z departamentu ds. praw dziecka we francuskojęzycznej części w Belgii, zaniepokojony rosnącą liczbą problemów zdrowotnych u dzieci na diecie wegańskiej, wystąpił do Królewskiej Akademii Medycznej o opinię na ten temat. Szacuje się, że na diecie wegańskiej w Belgii jest już 3 proc. dzieci. Eksperci z Królewskiej Akademii Medycznej byli bezlitośni: dieta wegańska nie jest odpowiednia dla dzieci.

Prof. Georges Casimir, pediatra ze Szpitala Dziecięcego, sprawozdawca komisji powołanej przez Królewską Akademię Medyczną, powiedział, że narzucanie tak restrykcyjnej diety dziecku może prowadzić do zaburzeń rozwoju. „Kiedy jesteśmy dziećmi, nasze ciało wytwarza komórki mózgowe. Występuje zwiększone zapotrzebowanie na białko i niezbędne kwasy tłuszczowe. Ciało ich nie produkuje, musi być mu dostarczone poprzez białka zwierzęce. Mówimy tutaj o zahamowaniu wzrostu, opóźnieniach psychomotorycznych, niedożywieniu, znaczącej niedokrwistości. Określone procesy muszą dokonać się w określonym czasie. W przeciwnym razie będą nieodwracalne” – tłumaczył naukowiec w belgijskim Le Soir.

Prof. Georges Casimir ostrzega, że opinia Królewskiej Akademii Medycznej otwiera furtkę do karania rodziców za stosowanie diety wegańskiej u dzieci jak za „brak pomocy osobie znajdującej się w niebezpieczeństwie”, przestępstwo, zagrożone w Belgii karą pozbawienia wolności do dwóch lat lub karą grzywny. „Musimy najpierw edukować rodziców, ale nie możemy dłużej tolerować tego zagrożenia” – przekonywał prof. Casimir w Le Soir.

Dieta wegańska w rankingu diet

Stanowisko belgijskiej Królewskiej Akademii Medycznej to kij w mrowisku mnożących się pozytywnych opinii na temat diet roślinnych.

– Zarówno British Dietetic Association, jak i American Academy of Nutrition and Dietetics uznają, że dobrze zaplanowane diety wegańskie mogą być stosowane przez ludzi w każdym wieku, w tym niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią – zaoponowała Heather Russsell z brytyjskiego Towarzystwa Wegańskiego w rozmowie z The Telegraph.

Jednak opinia belgijskiej Królewskiej Akademii Medycznej częściowo pokrywa się z ostrzeżeniem Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), wydanym w 2017: „Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka, narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci” – napisano w komunikacie.

Eksperci przekonują, że bezpieczną (choć pewnie nie zawsze satysfakcjonującą) alternatywą jest dieta wegetariańska, która, odpowiednio zbilansowana, może być stosowana nawet u niemowląt. Warto przypomnieć, że w opublikowanym w lutym 2019 roku rankingu U.S. News&World Report dieta wegańska znalazła się dopiero na 27. na 41 pozycji w kategorii dieta prozdrowotna, podczas gdy dieta wegetariańska była na 14., a fleksitarianizm, czyli „elastyczny wegetarianizm” (na ogół nie jemy mięsa, ale od czasu do czasu sobie na nie pozwalamy) – na trzecim.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: lesoir.be, telegraph.co.uk, zdrowie.pap.pl