Zamknij

Cukrzyca u dzieci - jak ją szybko rozpoznać?

16.05.2019
Aktualizacja: 03.11.2022 12:58

Cukrzyca u dzieci pojawia się coraz częściej. Wpływ na to mają nie tylko geny, ale także niezdrowy styl życia – zła dieta i brak aktywności fizycznej. Koniecznie sprawdź, jak objawia się cukrzyca u dzieci i jak wygląda leczenie tego schorzenia!

Cukrzyca u dzieci
fot. Shutterstock

Cukrzyca u dzieci to choroba, która dotyczy coraz większą liczbę dzieci. Diabetolodzy najczęściej diagnozują cukrzyce typu I, na którą duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Ta choroba bardzo często wymaga zmiany trybu życia. Zbagatelizowana zagraża zdrowiu i życiu dziecka! Cukrzyca u dzieci zazwyczaj pojawia się nagle, a jej symptomy nasilają się w dość szybkim czasie.

Zobacz także: Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Objawy cukrzycy u dzieci i młodzieży

Zarówno cukrzyca typu I, jak i II to schorzenia, które bardzo ciężko przeoczyć. Choroba daje o sobie znać przez pojawienie się wielu niepokojących objawów. Zdarza się, że jednak, że cukrzyca w początkowej fazie nie daje żadnych specyficznych objawów. Niepokojące symptomy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy w organizmie dziecka dojdzie do szeregu poważnych zmian.

Objawy cukrzycy u dzieci to między innymi:

  • Nadmierne pragnienie,
  • Ogólne osłabienie,
  • Senność,
  • Częste oddawanie moczu (także w nocy),
  • Zaburzenia widzenia,
  • Rozdrażnienie,
  • Spadek masy działa,
  • Problemy z pamięcią i koncentracją,
  • Utrata chęci do nauki oraz zabawy.

U wielu dzieci cukrzyca aktywuje się po raz pierwszy po przejściu innej choroby. Bardzo często jest to po wyleczeniu grypy, przeziębienia, czy też anginy.

W wielu przypadkach, rodzice zmianę w zachowaniu nie wiążą z rozwojem poważnej choroby w organizmie dziecka tylko tłumaczy stresem lub nadmiarem obowiązków w szkole. Do lekarza udaje się dopiero wtedy, kiedy dojdą inne niepokojące objawy. Mowa o: bólu głowy i brzucha, czy kuciu w klatce piersiowej. Osoby dorosłe muszą mieć świadomość, że przy pojawieniu się tych symptomów może dojść do kwasicy ketonowej, która może przerodzić się w śpiączkę.

Cukrzyca u dzieci a kwasica ketonowa

O kwasicy ketonowej mówimy wtedy, gdy dochodzi do podwyższonego poziomu ciał ketonowych we krwi. Do ich wysokiego stężenia dochodzi wtedy, kiedy w organizmie brakuje odpowiedniej ilości insuliny. Organizm nie może zamienić wtedy glukozy w energię i zaczyna czerpać z alternatywnych źródeł, czyli tłuszczów. W trakcie ich rozkładu dochodzi do powstania ciał ketonowych. Gdy ich poziom zbyt mocno wzrośnie może pojawić się kwasica ketonowa. Może ona doprowadzić do śpiączki. Są to poważne dolegliwości, które zagrażają życiu dziecka.

Cukrzyca u dzieci – badania

Mimo pojawienia się dość specyficznych objawów cukrzycy u dziecka, lekarz nie może postawić jednoznacznej diagnozy bez zlecenia wykonania specjalistycznych badań. Bez wyników, diabetolog nie jest też w stanie określić z jakim typem cukrzycy zmaga się maluch.

Pierwszym badaniem, które należy wykonać jest stężenie glukozy we krwi (aby stwierdzić cukrzycę wynik musi być wyższy niż 90 mg/dl). Lekarz może także zalecić wykonanie testu pod kątek ciał ketonowych. Pozwoli to potwierdzić lub wykluczyć pojawienie się kwasicy ketonowej.

U niektórych dzieci badany jest także poziom cholesterolu LDL i DLD. Obowiązkowym badaniem jest także określenie poziomu przeciwciał przeciwwysypowych. Na podstawie tego wyniku lekarz będzie mógł określić, czy u dziecka wystąpiła cukrzyca typu I, czy II i ustalić schemat całego leczenia.

Cukrzyca u dzieci – leczenie

Cukrzyca u dzieci jest chorobą, którą koniecznie należy leczyć. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych powikłań. Na początku należy wybrać się do lekarza specjalisty, czyli diabetologa (skierowanie rodzic otrzyma od pediatry). To właśnie od dobierze odpowiednie leczenie, które uzależnione będzie od typu cukrzycy, wieku, stylu życia, masy ciała, a także aktywności.

Należy wspomnieć, że w przypadku rozwinięcia kwasicy ketonowej u dziecka konieczna jest hospitalizacja. Małego pacjenta należy ustabilizować i dopiero wtedy rozpocząć skuteczne leczenie.

W przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu II we wczesnym stadium, chorobę można próbować opanować za pomocą odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Kiedy nie przynosi to odpowiednich rezultatów lub cukrzyca jest w zaawansowanym stadium, konieczne jest leczenie farmakologiczne. U niektórych dzieci podawana jest także insulina.

Cukrzyca u dzieci – przyczyny

Przyczyny cukrzycy typu I u dziecka:

Przyczyną pojawienie się cukrzycy typu I jest uszkodzenie komórek trzustki, których głównym zadaniem jest wydzielanie odpowiedniego poziomu insuliny. Hormon ten w organizmie jest odpowiedzialny za redukcje i kontrolowanie poziomu glukozy, która jest źródłem energii.

Niestety przyczyny wystąpienia cukrzycy typu I nie są do końca znane. Pewne czynniki powodują, że układ odpornościowy zaczyna wydzielać przeciwciała, które atakują trzustkę i zakłócają je prace.

Przyczyny cukrzycy typu II u dziecka:

Za pojawienie się cukrzycy typu II u najmłodszych może odpowiadać nieodpowiednia dieta, otyłość, a także brak aktywności fizycznej. Ogromny wpływ na pojawienie się tej choroby mają także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli ktoś z rodziców lub bliskich krewnych leczy się na cukrzycę typu II, ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka jest większy (szacuje się, że około 30-40%). Należy jednak pamiętać, że zachorowanie na ten rodzaj cukrzycy u dzieci decyduje głównie styl życia.

Zobacz także: Pasożyty u dzieci - objawy, leczenie, zapobieganie

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.