Zamknij

Chrypka u dziecka - na jakie choroby może wskazywać?

13.05.2019
Aktualizacja: 03.11.2022 13:19

Chrypka u dziecka najczęściej zwiastuje infekcje górnych dróg oddechowych. Jednak nie zawsze tak jest. Na jakie inne choroby i dolegliwości może wskazywać chrypka?

Chłopczyk leży w łóżku i cierpi z powodu chrypki.
fot. Shutterstock

Chrypka u dziecka sporadycznie występuje samodzielnie. Gdy nie towarzyszą jej żadne inne, niepokojące objawy, najprawdopodobniej spowodowana jest przeciążeniem strun głosowych. Jednak za pojawienie się chrypki u dziecka najczęściej odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła lub alergia. Chrypka u dziecka, która występuje z innymi dolegliwościami, np. kaszlem lub gorączką, wymaga wizyty u lekarza.

Chrypka u dziecka – przyczyny

Najczęstsze przyczyny chrypki u dzieci to między innymi:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych

Chrypka u dziecka może być spowodowana kilkoma przyczynami. Gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy, między innymi: ból gardła, kaszel, katar, najprawdopodobniej jest to infekcja górnych dróg oddechowych. Warto też wspomnieć, że uciążliwa chrypka występuje także przy zapaleniu gardła.

  • Obciążenie strun głosowych

Jeśli twoje dziecko nie uskarża się na żadne inne dolegliwości i nie zauważasz innych niepokojących objawów, chrypka może być spowodowana częstym, krzykiem, płaczem, czy po prostu śpiewaniem. Powyższe zachowania naruszają struny głosowe. Objawia się to pojawieniem chrypki u dziecka.

  • Obecność ciała obcego

Inną przyczyną, która może powodować chrypkę u dziecka jest zaleganie w gardle ciała obcego. O tym może także świadczyć niski głos u dziecka i nagłe oraz częste napady kaszlu.

  • Alergia

Za pojawienie się chrypki u dziecka może być odpowiedzialna alergia. Oprócz chrypki, kontakt z alergenem może spowodować: świszczący oddech, nagłe pogorszenie mowy, kaszel oraz duszności.

  • Refluks żołądkowo-przełykowy

W niektórych przypadkach za pojawienie się chrypki i dziecka odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy. Inne objawy tej choroby to także bóle i pieczenie w klatce piersiowej.

Chrypka u dziecka – leczenie

Aby skutecznie rozpocząć leczenie chrypki u dziecka, najpierw należy znaleźć jej przyczynę. W przypadku, gdy za  pojawienie się chrypki odpowiada infekcja, należy podać dziecku odpowiednie leki przeciwwirusowe lub antybakteryjne, które przepisze lekarz pediatra. Inaczej będzie wyglądało leczenie, gdy za chrypkę będą odpowiadać inne czynniki.

W łagodzeniu objawów chrypki pomagają także specjalne preparaty farmakologiczne, które można zakupić w prawie każdej aptece. Maluchom, które ukończyły już trzeci rok życia można podać specjalne lizaki. Nieco starszym można już zaproponować także tabletki do ssania.

W przypadku wystąpienia chrypki u najmłodszych, zaleca się skorzystanie z syropów, maści rozgrzewających, czy aerozoli.

Dzieci w wieku szkolnym mogą także złagodzić chrypkę przez zastosowanie specjalnych roztworów do płukania gardła.

Co na chrypkę u dziecka– domowe sposoby

Z chrypką u dziecka można skutecznie walczyć za pomocą domowych, naturalnych sposobów. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Mleko z miodem (do szklanki pełnotłustego i ciepłego mleka, ale nie gorącego – miód traci wtedy swoje prozdrowotne właściwości, należy dodać łyżeczkę lub dwie miodu).
  • Płukanka do gardła (możesz ją przygotować z ostudzonego wywaru z rumianku lub ciepłej wody z solą. Płukać należy około trzech razy dziennie).
  • Ciepła herbata z cytryną.
  • Okłady z ciepłej wody (wystarczy, że namoczysz kawałek tkaniny, lekko ją wyciśniesz, a następnie przyłożysz do gardła dziecka).
  • Odpowiednia temperatura w domu (koniecznie zadbaj także o odpowiednie powietrze w pokoju dziecka, jeśli jest ono zbyt suche – oddycha się znacznie gorzej, zaleca się, aby w pokoju była temperatura około 18-20 stopni Celsjusza).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.