Zamknij

Choroba lokomocyjna u dzieci: zadbaj o warunki podróży i komfort dziecka

04.06.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 15:13

Choroba lokomocyjna dotyka najczęściej dzieci pomiędzy 2. a 12. rokiem życia. Nudności, zawroty głowy i wymioty pojawiają się nie tylko podczas podróży samochodem. Dzieci mogą źle się czuć w samolocie, w pociągu i w czasie płynięcia łódką. Choroba lokomocyjna odbiera przyjemność z podróży i staje się powodem, dla którego wielu rodziców rezygnuje z wycieczek z dziećmi, chcąc zaoszczędzić im przykrości. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym choroba lokomocyjna przestanie być towarzyszem każdej podróży. Sprawdź, jakie leki można podać dzieciom i jak ulżyć im w cierpieniu.

Dzieci w szczególny sposób odczuwają objawy choroby lokomocyjnej
fot. Shutterstock

Choroba lokomocyjna u dzieci to zmora rodziców. Gdy z powodu krótkiej podróży, zabawy na huśtawce lub karuzeli dziecko cierpi i czuje dyskomfort, rodzice są często bezradni. Choroba lokomocyjna zaczyna objawiać się zazwyczaj po 2. roku życia, wcześniej występuje rzadko.

Choroba lokomocyjna (kinetoza) powstaje w wyniku przekazywania do mózgu sprzecznych informacji o ruchu narządów zmysłu – oczu, uszu, mięśni i stawów. Objawy występujące w czasie jazdy u osób chorych na chorobę lokomocyjną zależne są od narządu równowagi, czyli błędnika. To przewrotne i mylące. Przecież w czasie jazdy przemieszczamy się, choć siedzimy w miejscu. Do mózgu dociera więc informacja, że siedzimy w miejscu, oczy natomiast rejestrując ciągłe zmiany, sygnalizują ruch.

Dezorientacja, jaką powodują sprzeczne sygnały, wywołuje u wielu dorosłych i dzieci niemiłe objawy, takie jak nudności, a także brak apetytu, bladość skóry, zimne poty i wymioty. Małe dzieci w czasie podróży stają się niespokojne, ziewają i płaczą.

Choroba lokomocyjna u dzieci powodowana jest jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestią. Przez kilka pierwszych lat życia układ nerwowy dziecka nie jest w pełni dojrzały, nieustannie się rozwija i stopniowo osiąga biegłość w synchronizowaniu docierających do niego bodźców. Z tego powodu na chorobę lokomocyjną cierpią zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Choroba ujawnia się najczęściej u dzieci ok. 2-3 roku życia, bardzo rzadko występuje u niemowląt. Uważa się, że niemowlęta lepiej znoszą podróż, ponieważ ciągłe kołysanie pamiętają jeszcze z okresu życia płodowego i kojarzą ten moment pozytywnie, dzięki czemu zwykle przesypiają całą podróż.

Zadbaj o komfort dziecka przed podróżą

Dzieci dużo lepiej zniosą podróż, jeśli zapewni się im odpowiedni wypoczynek przed wyjazdem. Dużą rolę odgrywa też odpowiedni posiłek dostosowany do wieku i potrzeb. To, że dziecko czasami wymiotuje, nie znaczy, że trzeba ograniczyć jedzenie. Śniadanie lub obiad powinny być natomiast spożywane odpowiednio wcześniej przed podróżą, na pewno nie przed samym wyjazdem. Dziecko powinno zjeść lekki posiłek, którym zaspokoi głód, ale bez objadania się (np. bułeczka z masłem).

Podobne znaczenie mają też płyny – należy je podawać w odpowiedniej ilości i smaku. Najbezpieczniejsza przed podróżą (i w jej trakcie) jest lekko chłodna woda mineralna lub „cienka” herbatka bez cukru i ulepszaczy.

Przed podróżą zadbaj o atmosferę, odpowiednio wietrząc samochód i usuwając wszelkie zapachy. Przygotuj dziecku fotelik lub połóż na tylnym siedzeniu ulubioną poduszkę dziecka i zabawkę, do której może się przytulić.

Dlaczego czytanie w podróży wywołuje chorobę lokomocyjną? W czasie podróży występuje tzw. zjawisko łapania obrazu zewnętrznego, które w czasie czytania musi być korygowane pobudzeniem przedsionkowym, które aktywuje mięśnie szyi w celu stabilizacji głowy i umożliwienia skupienia spojrzenia na literach. To właśnie pobudzenie przedsionkowe odpowiada za wywoływanie objawów choroby lokomocyjnej.

W środkach lokomocji wybieraj dla dziecka te miejsca, w których kołysanie będzie ograniczone – w samolocie najlepsze będą fotele nad skrzydłem, a w autokarze w środkowej jego części między osiami.

Podawaj dziecku bezpieczne leki

Dzieciom wrażliwym na podróżowanie można podać odpowiednie leki przeciwhistaminowe, które działają dodatkowo w sposób uspokajający. Popularne leki na chorobę lokomocyjną, na przykład Aviomarin, nie usuwają objawów choroby, ale hamują ich powstawanie. Dlatego tego typu leki należy zażyć wcześniej przed podróżą.

Leki na chorobę lokomocyjną mają przeważnie skutki uboczne – powodują senność i suchość w ustach. Zazwyczaj takich leków nie wolno podawać małym dzieciom, chyba że zgodę wyrazi lekarz. Nie podawaj dziecku leków w ciemno, zawsze czytaj ulotkę i sprawdzaj, czy nie ma przeciwwskazań do zażywania konkretnych leków przez dzieci. Leki stosowane na chorobę lokomocyjną można zazwyczaj podawać dzieciom dopiero od 5-6 roku życia.

Mniejsze skutki uboczne i dobrą skuteczność wykazują także leki przeciwhistaminowe nowej generacji, preparaty homeopatyczne i preparaty imbiru.

Dobrą alternatywą dla leków jest opaska uciskowa zakładana na przeguby rąk. Działanie opaski oparte jest na zasadzie akupresury, czyli ucisku na odpowiednie miejsca na ciele, co powoduje złagodzenie objawów. Opaski są całkowicie bezpieczne i można je zakładać nawet małym dzieciom.

Nie chcesz podawać dziecku leków na chorobę lokomocyjną? Możesz mu ulżyć w cierpieniu, podając herbatkę miętową, miętowego cukierka lub gumę do żucia (u starszych dzieci). Na zmniejszenie nudności dobrze działa również imbir. Dziecku podawać można herbatkę imbirową, cukierki lub ciasteczka z imbirem.

Pamiętaj! Nic nie przynosi takiej ulgi jak możliwość przespacerowania się na twardym gruncie i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Staraj się stwarzać dziecku taką możliwość, nawet podczas długich podróży.

Stwórz dziecku odpowiednie warunki w podróży

Gdy wyruszacie na wycieczkę lub jedziecie samochodem, zawsze obserwuj reakcję dziecka. Jeśli poczuje się źle, zwolnij lub zatrzymaj się, by umożliwić dziecku zaczerpnięcie świeżego powietrza lub przespacerowanie się. Staraj się, by w samochodzie było przewiewnie (nie zimno) i unikaj stosowania zapachów samochodowych – wszelkie zapachy u osób chorych na chorobę lokomocyjną wzmagają mdłości.

Unikaj intensywnego huśtania i brawurowej jazdy, staraj się jechać stałą i bezpieczną prędkością, która nie wymaga gwałtownego hamowania. W czasie podróży rób częste, profilaktyczne postoje – choć wydłuży to czas jazdy, to będzie bardziej komfortowe dla wszystkich pasażerów.

W czasie podróży staraj się odwracać uwagę dziecka od przykrych wrażeń – opowiadaj bajki, rozmawiaj i zapewniaj mu rozrywkę. Unikaj podawania dziecku książeczek, telefonu i tabletu.

Postaraj się także „utulić” dziecko do snu. Dzieci, które przesypiają podróż, łagodniej odczuwają jej skutki.

Co warto mieć ze sobą w podróży?

  • wilgotne chusteczki;
  • zapasowe ubranko;
  • torebki foliowe na wypadek sensacji żołądkowych;
  • chłodną wodę mineralną;
  • małą kanapkę, owoc lub inne lekkie przekąski;
  • ulubiony kocyk lub poduszkę dziecka;
  • pieluszki tetrowe lub specjalne nakładki na okna, którymi można nieco przyciemnić wnętrze samochodu.

Zawsze dbaj o dobrą atmosferę w czasie podróży i nie wpędzaj dziecka w poczucie winy z powodu wymiotów lub złego samopoczucia. Niekorzystna atmosfera w widoczny sposób wpływa na nasilenie się objawów choroby lokomocyjnej u dziecka. Natomiast przyjemne otoczenie, rozmowa, zabawa, przytulanie i wsparcie wpływają na ograniczenie objawów.

W przypadku małych dzieci niezwykle ważny jest fotelik – odpowiednio miękki i amortyzujący podskakiwanie w czasie jazdy. Dziecko, w miarę możliwości, powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy i mieć dobrze zapięty pas, który nie będzie jednak naciskał na brzuszek.

Źródło: zdrowiewpodrozy.mp.pl; pediatria.mp.pl; zdrowiewpodrozy.mp.pl; poradnia.pl