Zamknij

Bunt dwulatka to zmora rodziców. 5 sposobów na poskromienie złośnika

21.01.2019
Aktualizacja: 11.01.2021 21:55

Bunt dwulatka to trudny etap zarówno w życiu dziecka, jak i dorosłego. Dziecko testuje granice rodziców i sprawdza, na co może sobie pozwolić. Często mówi ''nie'', coraz dosadniej wyraża swoje zdanie, często się obraża. Rodzic powinien wyznaczać granice pewnych zachowań, jednocześnie nie zabraniając dziecku autonomii. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Bunt dwulatka
fot. Shutterstock

Bunt dwulatka to naturalny etap w rozwoju małego człowieka. W tym okresie dziecko coraz częściej mówi "nie". Maluch nie toleruje zakazów, a na twoje prośby reaguje stanowczym sprzeciwem. Sprawdź, czym objawia się bunt dwulatka i jak sobie z nim radzić.

Bunt dwulatka - co to jest?

Kiedy maluch kończy dwa lata, zaczyna zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy prośbami i oczekiwaniami a możliwością ich spełnienia. Kiedy nie może dostać tego, czego chce, np. z powodu zakazu rodziców, pojawiają się trudne emocje - wahania nastrojów, złość i frustracja. Dwulatek może krzyczeć, rzucać się na podłogę, bić dorosłego, gryźć, kopać. Cierpliwość opiekuna często wystawiona jest wtedy na próbę.

Bunt dwulatka - kiedy następuje i ile trwa?

Bunt dwulatka pojawia się najczęściej między 18. a 26. miesiącem życia. Może się rozpocząć wcześniej lub później - to kwestia indywidualna. Kluczową rolę pełni tu charakter dziecka oraz postawa rodziców, którzy poprzez odpowiednie zachowanie pozwolą mu szybciej przejść przez ten trudny czas.

Maluszki mogą przechodzić ten okres z różnym nasileniem - niektóre ujawniają bardzo silne emocje, u innych prawie nie zauważa się zmian w zachowaniu. Wielu rodzicom trudno zaakceptować ten trudny okres w życiu dziecka, na szczęście - on mija. Najczęściej trwa od kilku tygodni, choć u niektórych dzieci może przedłużyć się do kilku miesięcy.

Bunt dwulatka - objawy

Dziecko przechodzące bunt dwulatka:

 • zaczyna intensywnie wyrażać swoje zdanie
 • często używa słowa "nie"
 • wymaga natychmiastowej realizacji wszystkich pragnień
 • na zakazy rodziców reaguje niekontrolowaną wściekłością
 • odmawia jedzenia, rzuca nim, pluje
 • krzyczy i płacze
 • bije rodzica, ciągnie za włosy
 • wszystko chce robić samo
 • reaguje złością na pomoc rodzica
 • jest zainteresowane tym, co zakazane (np. wyrzucaniem zawartości z kosza na śmieci, dotykaniem gniazdek elektrycznych)
 • rysuje w niedozwolonych miejscach (np. na ścianach, w książkach)

Bunt dwulatka - przyczyny

Między 12. a 24. miesiącem życia dziecka następuje ogromny skok w rozwoju niemowlęcia. Zaczyna wstawać, chodzi i eksploruje otoczenie. Ten trudny etap to bardzo ważny moment z punktu widzenia tożsamości i kształtowania się "ja" dziecka. To jego droga w uniezależnieniu się od mamy. Dzięki sprawności ruchowej dziecko nabywa poczucie, że wiele od niego zależy. Kształtuje się jego poczucie wartości i sprawczości. Jednocześnie chce sprawdzić, gdzie leży granica jego siły, nie zdając sobie sprawy, że to "testowanie rzeczywistości" może być dla niego niebezpieczne.

Chcąc zaznaczyć swoją obecność, wdrapuje się na krzesło, zagląda do szafek, ściąga rzeczy z parapetu. Jednocześnie słyszy zakazy ze strony rodziców, którzy boją się, by maluch nie zrobił sobie krzywdy lub po prostu nie zgadzają się na jego "psoty". Wtedy w dwulatku rodzi się bunt. Dziecko nie umie sobie jeszcze radzić z emocjami, dlatego jest wściekłe na cały świat, może np. krzyczeć i bić rodzica.

Bunt dwulatka - jak nie postępować?

Wychowanie dwulatka z pewnością nie jest proste. Rodzice mogą zachować odpowiednią postawę dzięki uświadomieniu sobie, że to ważny moment rozwojowy w życiu dziecka. Pociecha nie jest złośliwa i niegrzeczna, ale po prostu testuje granice, zaznaczając swoją indywidualność.

W latach 90. pokutowało przekonanie, że dzieci powinny być przede wszystkim posłuszne rodzicom. Dziś wielu psychologów uważa, że na bunt dwulatka nie należy reagować tak jak dziecko - agresją i złością. Według specjalistów należy zapewnić dziecku poziom optymalnej frustracji, czyli równowagi między poczuciem wolności a miłością.

Zbuntowany dwulatek powinien mieć poczucie, że jest kochany, ale również być nadzorowany w optymalnym stopniu. Dorośli muszą stawiać mu wyraźne granice, aby zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, ale dziecko powinno mieć wybór. Nadmierna próba kontroli i wprowadzanie kar w przyszłości mogą skutkować łatwym uleganiem presji otoczenia, nadmierne pobłażanie natomiast brakiem poczucia bezpieczeństwa i brakiem szacunku dla granic innych osób.

Sposoby na bunt dwulatka - jak sobie radzić?

Jak poskromić małego złośnika? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Uzmysłów sobie, że od twojej postawy zależy, czy wychowasz małego tyrana (jeśli będziesz mu we wszystkim ustępować), czy osobę, która będzie bała się mieć własne zdanie (jeśli stłumisz niezależność dziecka).

 • Daj dziecku wybór. Zamiast pytać, ''Czy zjesz serek?" - zapytaj "Zjesz serek waniliowy czy malinowy?". Dzięki temu będzie miało poczucie, że ma wpływ na to, co je spotyka.
 • Powiedz "to wolno" zamiast "nie wolno. Zamiast krzyczeć na dziecko, że maluje po ścianie, daj mu kartkę i zachęć do rysowania po niej.
 • Dziecku nie można pozwalać na wszystko. Stawiaj rozsądne granice, które dadzą maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim dziecko będzie wiedziało, że rodzic panuje nad sytuacją.
 • Nie rozkazuj! Postaraj się formułować prośby zamiast rozkazów. Zamiast "siadaj i jedz" zapytaj "Ciekawe, czy umiesz to zrobić sam(a)?" Dziecko, które teraz chce pokazać, że jest niezależne, powinno ochoczo zabrać się do jedzenia.
 • Czasem odpuść. W błahych sprawach możesz ustąpić. Jednak uważaj. Płacz dziecka czasem będzie miał na celu wymuszenie na tobie określonej reakcji, np. w sklepie, kiedy malec krzyczy i kładzie się na ziemi, bo nie dostał ulubionych cukierków. Rodzic powinien być wtedy konsekwentny, aby nie nauczyć potomka, że wystarczy się porządnie zezłościć, by coś dostać.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.