Oceń
Dzieci, które zamiast ruchu na świeżym powietrzu, spędzają czas przed telefonem lub komputerem, będą znacznie bardziej narażone na złamania szyjki kości udowej niż ich aktywniejsi rówieśnicy, ponieważ siedzący tryb życia osłabia kości - ostrzega profesor Dawn Skelton z Glasgow Caledonian University w Wielkiej Brytanii, ekspertki Królewskiego Towarzystwa Osteoporozy.
Aktywność fizyczna pomaga komórkom tkanki kostnej w procesie, który możemy nazwać kościotworzeniem. W czasie aktywności pracujące mięśnie naciskają na tkankę kostną i pobudzają do produkcji macierzy kostnej. Tkanka kostna stale się regeneruje (podlega procesowi odnowy), ale najintensywniej do 15. roku życia.
Zobacz także: Twoje dziecko jest otyłe? Narażasz je na kolejną poważną chorobę!
- Jeśli nie zbudowałeś wystarczającej ilości kości w dzieciństwie, bardzo trudno będzie ci to zrobić w wieku dorosłym, nawet jeśli będziesz wykonać tygodniowo 3 do 4 godzin ćwiczeń obciążających kości. U osób dorosłych wzrost masy kostnej wynosi około 3 procent, gdy u dzieci w wieku 12-13 lat, wykonujących tę samą ilość ćwiczeń, jest to aż 10% - wyjaśnia profesor. I ostrzega: - O ile dzieci nadal będą prowadziły siedzący tryb życia, to skończą ze złamaniami bioder w wieku 40 czy 50 lat. To ukryty problem, który stanie się epidemią za kilka lat.
Słowa ekspertki potwierdzają badania, które wykazały, że u osób, które z różnych przyczyn muszą przebywać długotrwale w pozycji leżącej (odciążającej szkielet), spadek masy kostnej jest bardzo duży i szybko dochodzi do jej nadmiernej utraty.
Naukowcy w wielu badaniach podkreślają, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni regularnie aktywni fizycznie mają większą masę kostną i mocniejsze kości w porównaniu do rówieśników, którzy unikają ruchu i prowadzą siedzący tryb życia. Poza tym mają znacznie lepszy gorset mięśniowy i lepszą koordynację, co pozwala na dobrą stabilizację sylwetki i zapobiega upadkom.
Zdaniem ekspertów trzeba oderwać dzieci od patrzenia w ekrany telefonów i komputerów i zachęcić je do większej aktywności, spacerów i uprawiania sportu. W innym wypadku już za kilka lat wyjdą z gabinetów lekarskich z diagnozą: osteoporoza.
Dowiedz się więcej: Osteoporoza: choroba łamliwych kości
Źródło: dailymail.co.uk
Oceń artykuł