Oceń
Małe dzieci przesadnie reagują na zmiany w swoim organizmie, takie jak zadrapania, krostki czy pieprzyki, próbując wyłudzić kolorowe plasterki z ulubionymi bohaterami z bajek albo po prostu... zawalczyć o uwagę rodzica. Jednak jeśli dziecko skarży się na ból nóg, nie należy lekceważyć tej dolegliwości.
Bóle nóg u dzieci — przyczyny
Gdy dziecko skarży się na ból nóg, należy wykluczyć poważne schorzenia, m.in. choroby reumatyczne, onkologiczne, hematologiczne oraz neurologiczne. W tym celu wykonywane są badania fizykalne, laboratoryjne oraz radiologiczne. Ważnym badaniem diagnostycznym jest morfologia z OB, które pomaga ustalić, czy w organizmie toczy się proces zapalny.
Najczęstsze przyczyny bólu kończyn u dzieci to urazy, bóle stawów i mięśni związane z infekcjami, bóle przeciążeniowe. Choroby, którym może towarzyszyć ból nóg, to także m.in.: pierwotny rak kości, białaczka, ostre i przewlekłe zapalenie kości, odczynowe zapalenie maziówki, młodzieńczy zespół fibromialgii, łagodny zespół nadmiernej wiotkości stawów.
Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców:
- ból pojawia się jednostronnie,
- ból pojawia się w ciągu dnia,
- skóra na nogach jest rozgrzana lub zaczerwieniona,
- ból powoduje zaburzenia chodu,
- inne objawy, takie jak ból brzucha czy gorączka.
Czasem, po wykluczeniu poważnych schorzeń, lekarz orzeka „bóle wzrostowe”. Inne nazwy, które mogą się pojawić w rozpoznaniu, to m.in.: „idiopatyczny ból kończyn”, „łagodny nocny ból kończyn”, „nawracający ból kończyn”. Co się kryje za tą diagnozą i jak ulżyć dziecku?
Bóle wzrostowe — objawy
Bóle wzrostowe u dzieci to bóle okresowe, związane ściśle z rozwojem dziecka. Do postawienia diagnozy niezbędne jest spełnienie WSZYSTKICH poniższych przesłanek:
- ból pojawia się okresowo u dziecka w wieku 3-12 lat,
- ból pojawia się wieczorem lub w nocy,
- ból ma charakter obustronny,
- w badaniu przedmiotowym nie stwierdza się nieprawidłowości,
- ból nie powoduje zaburzeń chodu,
- wyniki badań pomocniczych (laboratoryjnych i radiologicznych) są prawidłowe.
Jeśli lekarz rozpozna bóle wzrostowe, warto wiedzieć, że ulgę może przynieść delikatny masaż. Niekiedy konieczne jest podawanie niesteroidowych leków przeciwbólowych.
Źródło: mp.pl, przegladreumatologiczny.pl
Oceń artykuł