Zamknij

Bóle wzrostowe: czy bóle nóg u dzieci stanowią powód do niepokoju?

23.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:33

Ból kończyn u dzieci budzą niepokój rodziców. Często okazuje się, że to niegroźne bóle wzrostowe, ale w przypadku dolegliwości bólowych u dzieci zawsze należy poradzić się specjalisty.

Bóle wzrostowe
fot. Shutterstock

Małe dzieci przesadnie reagują na zmiany w swoim organizmie, takie jak zadrapania, krostki czy pieprzyki, próbując wyłudzić kolorowe plasterki z ulubionymi bohaterami z bajek albo po prostu... zawalczyć o uwagę rodzica. Jednak jeśli dziecko skarży się na ból nóg, nie należy lekceważyć tej dolegliwości.

Bóle nóg u dzieci — przyczyny

Gdy dziecko skarży się na ból nóg, należy wykluczyć poważne schorzenia, m.in. choroby reumatyczne, onkologiczne, hematologiczne oraz neurologiczne. W tym celu wykonywane są badania fizykalne, laboratoryjne oraz radiologiczne. Ważnym badaniem diagnostycznym jest morfologia z OB, które pomaga ustalić, czy w organizmie toczy się proces zapalny.

Najczęstsze przyczyny bólu kończyn u dzieci to urazy, bóle stawów i mięśni związane z infekcjami, bóle przeciążeniowe. Choroby, którym może towarzyszyć ból nóg, to także m.in.: pierwotny rak kości, białaczka, ostre i przewlekłe zapalenie kości, odczynowe zapalenie maziówki, młodzieńczy zespół fibromialgii, łagodny zespół nadmiernej wiotkości stawów.

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców:

 • ból pojawia się jednostronnie,
 • ból pojawia się w ciągu dnia,
 • skóra na nogach jest rozgrzana lub zaczerwieniona,
 • ból powoduje zaburzenia chodu,
 • inne objawy, takie jak ból brzucha czy gorączka.

Czasem, po wykluczeniu poważnych schorzeń, lekarz orzeka „bóle wzrostowe”. Inne nazwy, które mogą się pojawić w rozpoznaniu, to m.in.: „idiopatyczny ból kończyn”, „łagodny nocny ból kończyn”, „nawracający ból kończyn”. Co się kryje za tą diagnozą i jak ulżyć dziecku?

Bóle wzrostowe — objawy

Bóle wzrostowe u dzieci to bóle okresowe, związane ściśle z rozwojem dziecka. Do postawienia diagnozy niezbędne jest spełnienie WSZYSTKICH poniższych przesłanek:

 • ból pojawia się okresowo u dziecka w wieku 3-12 lat,
 • ból pojawia się wieczorem lub w nocy,
 • ból ma charakter obustronny,
 • w badaniu przedmiotowym nie stwierdza się nieprawidłowości,
 • ból nie powoduje zaburzeń chodu,
 • wyniki badań pomocniczych (laboratoryjnych i radiologicznych) są prawidłowe.

Jeśli lekarz rozpozna bóle wzrostowe, warto wiedzieć, że ulgę może przynieść delikatny masaż. Niekiedy konieczne jest podawanie niesteroidowych leków przeciwbólowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, przegladreumatologiczny.pl