Ból w klatce piersiowej u dziecka. O czym świadczy? Czy to groźne?
Ból w klatce piersiowej u dziecka to objaw, którego opiekun nie powinien lekceważyć. Ból może być powodowany przez refluks lub astmę, ale może też wskazywać na poważne, groźne dla zdrowia dziecka choroby układu oddechowego lub urazy. Na jakie objawy towarzyszące zwrócić uwagę? Jakie badania wykonać? WYJAŚNIAMY.

Dziecko zgłasza, że czuje ból w klatce piersiowej? To niepokojący objaw, który może wskazywać na zaostrzenie choroby przewlekłej lub poważny uraz. Ból w klatce piersiowej może być też objawem nowej, nierozpoznanej jeszcze u dziecka choroby układu oddechowej lub pokarmowego, może też wskazywać na chorobę zakaźną.
O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu.
Ból w klatce piersiowej u dziecka: przyczyny
Przyczyn bólu w klatce piersiowej u dziecka może być wiele. To subiektywne uczucie, które dziecko może opisywać jako ból, gniecenie, ucisk, uczucie palenia. Opiekun nie powinien lekceważyć tego objawu, ponieważ może on świadczyć o poważnej chorobie.
By rozpoznać, co jest przyczyną bólu, warto obserwować dziecko i pytać o dodatkowe objawy. W każdym przypadku ból w klatce piersiowej należy konsultować z lekarzem pediatrą.
Ból w klatce piersiowej u dziecka może być objawem:
- Astmy — objawy astmy mają zazwyczaj charakter napadowy, nasila się w nocy i nad ranem. Oprócz bólu (ściskania) w klatce piersiowej u dziecka występuje duszność, kaszel, świszczący oddech.
- Refluksu żołądkowo-przełykowego — chorzy na refluks często odczuwają nieprzyjemne objawy w obrębie klatki piersiowej, które opisywane są jako pieczenie za mostkiem. Oprócz tego do charakterystycznych objawów refluksu zalicza się: zgagę, puste odbijanie, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku, nadkwasotę, ból górnej części brzucha.
- Choroby wrzodowej żołądka — ból pod mostkiem o tępym, gniotącym, promieniującym w kierunku pleców charakterze jest jednym z objawów choroby wrzodowej żołądka. Chorobie tej towarzyszą również: dyskomfort w nadbrzuszu, bóle głodowe.
- Zapalenia chrząstek żebrowych — to stan zapalny chrzęstnej części żebra, łączący się najczęściej z bólem, który nasila się przy ruchach żeber mających miejsce podczas zmiany pozycji ciała czy też ruchach klatki piersiowej związanych z kaszlem lub kichaniem. Najczęstszymi przyczynami tego są uraz klatki piersiowej i zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
- Zapalenia płuc — typowe objawy zapalenia płuc to gorączka, dreszcze, poty, uczucie rozbicia, kaszel z odkrztuszaniem ropnej (żółtej) plwociny, a także ból w klatce piersiowej.
- Zapalenia tchawicy — choroba ta objawia się świszczącym oddechem, bólem gardła z uczuciem drapania w gardle, problemami z oddychaniem, stan podgorączkowym lub gorączką, osłabieniem, a także bólem za mostkiem, czyli na środku klatki piersiowej.
- Zapalenia opłucnej — chorobę charakteryzuje nagły, ostry, kłujący ból klatki piersiowej. Ból nasila się na szczycie wdechu, a także kaszlu, kichaniu. Występuje też suchy kaszel, stany podgorączkowe bądź gorączka.
Ból może również wystąpić w wyniku urazu klatki piersiowej po upadku, uderzeniu, wypadku komunikacyjnym. Ból w takim przypadku powinien być objawem alarmującym. Z dzieckiem, które odczuwa ból w klatce piersiowej po urazie, należy zgłosić się do na badania do lekarza lub do szpitala na SOR.
Rzadko ból w klatce piersiowej ma związek z niedokrwieniem serca, a jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu u dorosłych.
Ból w klatce piersiowej u dziecka: badania
Ból w klatce piersiowej u dziecka jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Pilnej konsultacji wymaga ból silny, narastający, uniemożliwiający swobodne oddychanie, zmuszający do położenia się, odpoczynku.
Podstawowym badaniem wykonywanym diagnostyce bólu w klatce piersiowej jest zdjęcie RTG klatki piersiowej. O wykonaniu badań dodatkowych decyduje lekarz na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)