Ból głowy u dziecka: przyczyny. Kiedy ból powinien niepokoić?
Ból głowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dorosłych. To normalne, że dzieci także czasami boli głowa. Rodzić powinien jednak umieć odróżnić zwykły ból głowy od stanu, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Częste i ostre bóle głowy u dziecka mogą być bowiem objawem poważnej choroby.

Bóle głowy u dzieci mają zwykle charakter napięciowy, ale coraz częściej zdarzają się też migreny. To, że dziecko raz na jakiś czas boli głowa, to nic dziwnego i sporadyczne bóle głowy nie powinny martwić.
Problem pojawia się, gdy dziecko coraz częściej skarży się na ból głowy, a także, gdy bóle są nie do zniesienia. Tego typu sygnałów nie wolno lekceważyć, bo silne, przewlekłe lub wciąż nawracające bóle głowy u dziecka mogą być objawem bardzo poważnej choroby.
Ból głowy u dziecka: jakie są przyczyny bólu?
Częste u dzieci są bóle głowy typu napięciowego, które trwają od 30 minut do 7 dni. Zwykle są obustronne, o natężeniu niewielkim albo umiarkowanym, nie nasilają się w czasie aktywności, nie towarzyszą im wymioty, ale dziecko może mieć nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Napięciowy ból głowy to najpowszechniejszy ból głowy, który można określić jako ''normalny''. Najczęstsze powody jego występowania to stres, napięcie mięśniowe i niepokój.
Dzieci cierpią też często na migrenę - zwykle napady epizodyczne. Migrenę u dziecka należy podejrzewać, gdy występują przynajmniej dwie z czterech wymienionych cech: ból pulsujący, jednostronny, natężenie od umiarkowanego do znacznego i nasilanie się bólu w czasie zwykłej, codziennej aktywności.
Migrenie towarzyszy też nadwrażliwość na światło i dźwięki, a także nudności, złe samopoczucie.
Rzadziej u dzieci występują klasterowe bóle głowy, czyli jednostronne bóle głowy, którym towarzyszą tzw. objawy wegetatywne zlokalizowane po tej samej stronie, co ból. Objawy wegetatywne to zaczerwienienie i łzawienie oka, zaczerwienienie i potliwość twarzy, uczucie zatkania i wyciek wodnistej wydzieliny z otworu nosowego. Przyczyna klasterowego bólu głowy nie jest znana.
Najczęstsze przyczyny bólu głowy u dzieci:
- niehigieniczny tryb życia, w tym zbyt mało snu, długie oglądanie telewizji i korzystanie z komputera,
- wady wzroku,
- stres,
- infekcje, zwłaszcza gdy występuje katar, kaszel,
- pasożyty, wtedy oprócz bólu głowy występuje też ból brzucha.
Inne, znacznie poważniejsze przyczyny to uraz głowy, zapalenie opon mózgowych, guz mózgu, udar mózgu, choroby neurologiczne.
Ból głowy u dziecka: kiedy zgłosić się do lekarza?
Konsultacji z lekarzem wymaga ból głowy, gdy:
- nasila się w czasie,
- budzi dziecko ze snu,
- przebiega z wymiotami, zawrotami głowy,
- towarzyszy mu zez, oczopląs lub istotne pogorszenie ostrości wzroku,
- towarzyszy mu gorączka, niedowład kończyn lub nerwów czaszkowych, zmiana osobowości, zaburzenia świadomości,
- ból silny, który jest przez dziecko opisywany jako nie do zniesienia.
Inne sygnały, skłaniające do dalszych badań lub hospitalizacji, to: uraz głowy przebyty w okresie trzech miesięcy poprzedzających pojawienie się bólu, a także ból wywoływany przez kaszel, kichanie, wysiłek lub zmianę pozycji.
Rodzic powinien wiedzieć, że wszelkie objawy, który wskazują na to, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Jeśli dziecko często uskarża się na ból, jeśli przez ból nie jest w stanie się uczyć, bawić, uczestniczyć w codziennych aktywnościach, to należy zgłosić się po poradę lekarską.
Źródło: ''Bóle głowy u dzieci – cechy alarmujące'' autorstwa Elżbiety Borek, Konsultacja medyczna: dr Aleksandra Gergont (podyplomie.pl)