Zamknij

Biegunka u dzieci - czym może być spowodowana i jak z nią walczyć?

04.04.2019
Aktualizacja: 04.11.2022 11:30

Biegunka u dzieci to dolegliwość, która pojawia się bardzo często. Nie powinna budzić ogromnego niepokoju wśród rodziców jednak nie można jej lekceważyć. Rozwolnienie u dziecka powinno być jak najszybciej zakończone. Koniecznie dowiedz się dlaczego!

Małe dziecko cierpi z powodu biegunki
fot. Shutterstock

Biegunka u dziecka i niemowlaka występuje wtedy, kiedy maluchy oddają stolce płynne lub półpłynne minimum trzy razy w ciągu dwunastu godzin. Należy pamiętać, że luźny stolec jest także zaliczany do rozwolnienia u dzieci. Ta dolegliwość nie zawsze wymaga konsultacji medycznej. Do lekarza należy szybko się zgłosić, gdy w przetrawionej treści pokarmowej zauważamy domieszki ropy, śluzu lub krwi.

Zobacz także: Szkarlatyna często dotyczy małych dzieci. Jak się objawia? 

Biegunka u dziecka – jakie mogą być przyczyny

Przyczyn występowania rozwolnienia u dzieci jest wiele. Może to być między innymi:

 • Infekcja wirusowa

Najczęściej wywołana jest przez rotawirusy. Przed pojawieniem się biegunki u dzieci, występuje przeziębienie. Rozwolnienie u dziecka jest bardzo trudne to zahamowania, w większości przypadków biegunka jest wodnista i bardzo silna. Mogą jej towarzyszyć wymioty, kaszel, katar, a także ból brzucha. Bardzo często biegunka wywołana przez rotawirusy mylona jest z grypą żołądkową.

 • Alergia pokarmowa

Kolejną przyczyną, która może wywołać biegunkę u małego dziecka jest alergia pokarmowa. Rozwolnienie pojawia się wtedy, kiedy maleństwo zje uczulający go produkt. Biegunka wtedy ma przebieg znacznie łagodniejszy.

 • Infekcja bakteryjna

Przy infekcji bakteryjnej, za pojawienie się biegunki odpowiada głównie czerwonka, salmonella i shigella. Dziecko oprócz ostrego rozwolnienia, bardzo często także wymiotuje. W takich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 • Choroby infekcyjne

Biegunka występuje też jako objaw innych chorób, mowa o zapaleniu płuc u dzieci, anginie i zapaleniu ucha.

 • Antybiotykoterapia

Antybiotyki niszą florę bakteryjną zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Może to skutkować pojawieniem się biegunki. W takich przypadkach należy podawać maluchowi leki, które odbudowują florę bakteryjną.

Przewlekła biegunka u dziecka

O przewlekłej biegunce u dziecka mówimy wtedy, gdy trwa ona dłużej niż miesiąc. Może ona być spowodowana między innymi:

 • Pasożytami (tasiemiec, lamblie, pełzaki, czerwonki),
 • Celiakią,
 • Zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy,
 • Wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,
 • Zespołem jelita drażliwego,
 • Chorobą Leśniowskiego-Crohna,
 • Mukowiscydozą.

Co na biegunką u dziecka?

Leczenie biegunki u dziecka

Leczenie biegunki u dziecka jest uzależnione od kilku czynników. Mowa o wieku, innych objawach towarzyszących rozwolnieniu, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Im dziecko jest młodsze, tym biegunka jest bardziej niebezpieczna. Zwiększone jest wtedy ryzyko odwodnienia. Do lekarza należy się zgłosić, gdy biegunka wystąpiła u niemowlaka lub dzieci 2-3-letnich.

Szybkiej interwencji medycznej potrzebują także dzieci i nastolatkowie, u których biegunka występuje razem z innymi niepokojącymi objawami, np. silnym bólem brzucha, apatią czy wymiotami.

Co na rozwolnienie u dziecka? Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na biegunkę. Są to między innymi:

 • Czarne jagody, borówka

Te owoce od wielu lat stosowane są przy zwalczaniu rozwolnienia. Zaleca się, aby pić napary z jagód, borówek. Wystarczy, że kilka świeżych lub suszonych owoców zalejesz gorącą wodą.

 • Zioła

Oprócz wody, przy biegunce u dzieci można podać napar z ziół. Szczególnie polecany jest rumianek oraz mięta.

 • Probiotyki

Przy każdym rodzaju biegunki można podać dziecku probiotyki. Kupimy je w każdej aptece bez recepty.

Biegunka u dziecka a odwodnienie

Biegunka nie jest zbyt groźną dolegliwością jednak nie wolno jej bagatelizować. Rozwolnienie u dziecka powinno być jak najszybciej zakończone. W przeciwnym wypadku, biegunka może doprowadzić nawet to odwodnienia i hospitalizacji dziecka. Na to powikłanie najbardziej narażone są niemowlęta. Wpływ na to ma ich jeszcze nie w pełni wykształcona gospodarka wodno-elektrolitowa. Dlatego, gdy dziecko cierpi na biegunkę, koniecznie należy zadbać także o jego odpowiednie nawodnienie.

Biegunka u dziecka – kiedy należy zgłosić się do lekarza

Biegunka u dziecka nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Czasami może być także spowodowana stresem przed ważnym sprawdzianem czy kartkówką. Jednak ta dolegliwość może być objawem innych chorób. Kiedy więc należy zgłosić się do lekarza?

Na wizytę lekarską należy się zgłosić, gdy biegunka wystąpiła u niemowlaka lub dzieci w wieku 2-3 lat. Do lekarza należy zgłosić się także wtedy, kiedy rozwolnieniu towarzyszą inne niepokojące objawy. Mowa o bólu brzucha, bólu głowy, apatii, ogólnym osłabieniu, wymiotach. Konsultacji medycznej wymaga także przewlekła biegunka. Może być ona symptomem innych chorób.

Zobacz także: Próchnica u dzieci - jak się objawia i jakie są konsekwencje tego schorzenia jamy ustnej?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.