Nie ma jednej przyczyny autyzmu. Jak leczyć to zaburzenie?
Nie ma jednej przyczyny autyzmu, tak samo jak u każdego chorego nie występują jednakowe objawy. Za zaburzenie ze spektrum autyzmu mogą odpowiadać geny, schorzenia neurologiczne, problemy okołoporodowe i czynniki środowiskowe. Zobacz, na czym polega leczenie autyzmu.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się zazwyczaj około 3 lat. Dzieci są przesadnie grzecznie i ciche, nie inicjują kontaktu, nie utrzymują kontaktu wzrokowego, unikają dotyku, są wrażliwe na hałas i przejawiają stereotypowe zachowania. Jakie są przyczyny autyzmu i jak leczyć to zaburzenie?
Autyzm - przyczyny
Specjaliści są zgodni, że nie ma jednej przyczyny autyzmu. U każdej osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu zestaw czynników, które przyczyniły się do choroby, może być różny. Najczęściej autyzm mogą wywoływać mutacje genów, infekcje matki w czasie ciąży, niedotlenienie, problemy okołoporodowe lub leki. Coraz częściej zwraca się także uwagę na ryzyko środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza. Błędna jest natomiast hipoteza, jakoby przyczyną autyzmu były szczepionki.
Najczęściej wśród przyczyn autyzmu wymienia się następujące kryteria:
- Geny i historia rodzinna
Dyrektor amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia Psychicznego Thomas Insel uważa, że około 15-20 proc. dzieci cierpiących na autyzm posiada mutację genetyczną. Autyzm czasami współistnieje z innymi chorobami spowodowanymi zaburzeniami genetycznymi takimi jak zespół łamliwego chromosomu X czy zespół Retta.
Według ekspertów z University of California w Davis - jeśli kobieta urodziła jedno dziecko cierpiące na autyzm, ryzyko posiadania drugiego z tym zaburzeniem wynosi prawie 20 proc. Z kolei Craig Newschaffer z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że przyczyną autyzmu u dziecka może być zaawansowany wiek zarówno matki, jak i ojca.
- Schorzenia neurologiczne
Jedną z przyczyny autyzmu mogą być schorzenia neurologiczne. Ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu zwiększają makrocefalia, mikrocefalia, encefalopatie i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Komplikacje w ciąży i problemy okołoporodowe
Autyzm może wystąpić u wcześniaków, dzieci z obniżoną masą ciała oraz takich, które doznały niedotlenienia podczas porodu. Według amerykańskich naukowców co czwarty wcześniak rodzi się z objawami tej choroby. Eksperci jako jedną z przyczyn autyzmu wskazują też zakażenia wewnątrzmaciczne - infekcje wirusem różyczki i cytomegalowirusem. Ryzyko wystąpienia autyzmu wzrasta u kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową lub zaburzenia czynności tarczycy.
- Czynniki środowiskowe i leki
Eksperci twierdzą, że jedną z przyczyn autyzmu są czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza. Mówi się o zatruciach metalami ciężkimi takimi jak ołów i rtęć. Jako czynnik ryzyka wymienia się także przyjmowanie przez matkę niektórych leków (kwas walproinowy, paracetamol czy mizoprostol, stosowany w chorobie wrzodowej czy antydepresanty z grupy SSRI) oraz niedobór witaminy D. Inni badacze wskazują na związek palenia tytoniu i picia alkoholu przez kobietę w ciąży, a ryzyko wystąpienia autyzmu.
Przyczyny autyzmu a szczepienia
Od wielu lat pokutuje przekonanie, jakoby przyczyną autyzmu były szczepionki. Naukowcy alarmują - to mit! U źródeł tej fałszywej teorii leży publikacja z 1998 r. zamieszczona na łamach naukowego czasopisma „The Lancet” przez nieznanego chirurga i gastroenterologa Andrew Wakefielda.
Pierwsze objawy autyzmu obserwuje się między 18. a 24. miesiącem życia. To właśnie wtedy niemowlętom podaje się szczepionki MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce. Początkowo hipoteza lekarza mogła się okazać prawdopodobna. Po wielu latach wnikliwych badań stwierdzono jednak, że mija się z prawdą.
Wakefield miał sfałszować wyniki swojej analizy, a grupa poddana testom nie była miarodajna. Wiadomo również, że sponsorem badań chirurga była organizacja zrzeszająca rodziców chcących pozwać firmy farmaceutyczne o odszkodowania za choroby rzekomo wywołane przez szczepionki.
Autyzm - terapia i leczenie
Autyzmu nie da się wyleczyć - to choroba sprawiająca, że niektóre obszary mózgu dziecka nie pracują prawidłowo. Nie ma jednej metody leczenia autyzmu, tak samo jak nie ma takich samych objawów choroby u każdego z autystów. Wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu zwiększa szansę na zminimalizowanie objawów i poprawę funkcjonowania.
Autyzm leczy się poprzez edukację i terapię behawioralną, która wyposaża dziecko w pewne umiejętności - uczy komunikacji, zachowania kontaktu wzrokowego czy wykonywania prostych poleceń. Czasem, kiedy zachowanie dziecka jest trudne do opanowania, podaje mu się leki psychotropowe. Dużą wagę odgrywa także dieta (bezmleczna i bezglutenowa) oraz suplementacja witaminami i pierwiastkami ( cynk, magnez, selen, chrom, witamina C, B6, B12, A, E, kwas foliowy).
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!