Zamknij

Jak przygotować dziecko z autyzmem na fajerwerki?

17.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 10:12

Sylwester to problem dla rodziców dzieci z nadwrażliwością na dźwięki. Dzieci ze spektrum autyzmu trzeba szczególnie przygotować na ten czas.

Sylwester to problem dla rodziców dzieci z autyzmem
fot. Shutterstock

Dzieci ze spektrum autyzmu cechuje nie tylko nadwrażliwość na dźwięki, ale i daleko posunięta nietolerancja dla zmian. Dlatego też magiczna dla ludzi neurotypowych noc - Sylwester - dla osób ze spektrum autyzmu może stanowić istny koszmar. Sprawdź, jak się na to odpowiednio przygotować.

Lęk przed fajerwerkami

Dziecko ze spektrum autyzmu może odczuwać fizyczny ból z nadwrażliwości na dźwięki. Temple Grandin, jedna z najbardziej znanych osób z autyzmem, popularyzatorka wiedzy na temat tego zaburzenia, wspominała:

"Kiedy byłam dzieckiem, dzwonek ogłaszający przerwę albo lekcję doprowadzał mnie do szaleństwa. Czułam się jak na fotelu u dentysty. I nie przesadzam - ten dźwięk wywoływał wewnątrz mojej czaszki odczucie porównywalne do wiertła dentystycznego" - czytamy w książce pt. "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów".

Zdaniem Temple Grandin problem dla osób ze spektrum autyzmu stanowi nie tyle sam hałas, co dźwięki głośne, nagłe, ale spodziewane, których nie można kontrolować. To właśnie dlatego dla dzieci z autyzmem koszmarem są balony - wiadomo, że mogą wybuchnąć, ale nie wiadomo kiedy.

Na granicy paniki

Dziecko ze spektrum autyzmu, które nie zostanie wcześniej przygotowane na fajerwerki, na serię wystrzałów może zareagować lękiem, gniewem, agresją. W skrajnym przypadku może dość do napadu gniewu, z rzucaniem się po podłodze i uderzaniem głową w ścianę włącznie. Do ataku, który ciężko przerwać.

Jak przygotować dziecko z autyzmem do Sylwestra:

  1. Wytłumacz dziecku, co to za dzień. Nie wdawaj się w szczegóły, skup się na fajerwerkach. Uprzedź, że czeka was hałaśliwa noc. Rozmawiajcie o tym często na kilka dni przed Sylwestrem.
  2. Obejrzyjcie wspólnie fajerwerki na Youtube'ie. Najlepiej kilkakrotnie.
  3. Kup słuchawki wygłuszające. Spróbujcie ponosić je kilka dni wcześniej, żeby dziecko zdążyło się do nich przyzwyczaić.
  4. Spróbuj położyć dziecko spać wcześnie, tak aby mieć pewność, że mocno zasnęło, zanim na dobre zaczną strzelać.
  5. Na wypadek gdyby dziecko jednak się obudziło, przygotuj "rozpraszacze uwagi" - ulubione przekąski, nową zabawkę, którą otworzysz w krytycznym momencie.
  6. Niezależnie od tego, jak potoczy się wieczór, spróbuj zachować spokój - najgorsze, co może się stać, to sytuacja, w której dziecko pomyśli, że też boisz się fajerwerków.

Źródło: bbc.co.uk