Oceń
Autyzm atypowy to jedna z odmian całościowych zaburzeń rozwoju dziecka. Od autyzmu dziecięcego (wczesnodziecięcego) różni się brakiem wszystkich klasycznych objawów i późnym okresem wystąpienia. Jakie są cechy autyzmu atypowego? Sprawdź!
Autyzm atypowy a dziecięcy
Autyzm atypowy przypomina autyzm wczesnodziecięcy. Jego objawy są podobne do klasycznego autyzmu, jednak mniej charakterystyczne. Różnią się nasileniem i okresem występowania. Autyzm atypowy diagnozuje się zazwyczaj około 3 roku życia, podczas gdy autyzm dziecięcy jest rozpoznawany wcześniej. Autyzmowi atypowemu często towarzyszą wady genetyczne i upośledzenie umysłowe.
Autyzm atypowy - objawy
Objawy autyzmu atypowego zazwyczaj pojawiają się bardzo późno. Do 3. roku życia dziecko może rozwijać się prawidłowo, ale najczęściej wykazuje typowe dla spektrum autyzmu problemy z komunikacją i budowaniem relacji społecznych.
Objawy autyzmu atypowego mogą odbiegać od klasycznych symptomów zaburzenia. Zazwyczaj nie są spełnione 3 podstawowe kryteria diagnostyczne (w zakresie interakcji społecznych, komunikacji i stereotypowych zachowań) lub objawy w 2 z 3 tych kryteriów nie są dostatecznie nasilone. Dziecko może na przykład wykazywać problemy z komunikacją, ale poprawnie się wysławiać i budować zdania albo mieć problemy z porozumiewaniu się z innymi ludźmi, ale nie potrzebować izolacji.
Rodziców powinno zaniepokoić, kiedy dziecko:
- nie robi postępów w mówieniu,
- nie wskazuje dłonią rzeczy,
- nie utrzymuje kontaktu wzrokowego,
- nie wodzi wzrokiem za przedmiotami,
- bardziej interesuje się przedmiotami niż otaczającymi je ludźmi.
Autyzm atypowy - przyczyny
Przyczyny autyzmu atypowego są takie same jak autyzmu dziecięcego. Zdaniem ekspertów nie istnieje jeden powód wystąpienia tego zaburzenia. U każdego dziecka z autyzmem za autyzm może odpowiadać inny czynnik.
Do najczęściej wymienianych zalicza się:
- wadliwe geny,
- infekcje przebyte w ciąży,
- przyjmowanie niektórych leków przez matkę,
- wcześniactwo,
- mała waga urodzeniowa,
- zanieczyszczenie środowiska,
- starszy wiek rodziców.
Nie ma natomiast potwierdzenia naukowego hipoteza, jakoby za autyzm atypowy mogły odpowiadać szczepionki.
Autyzm atypowy - rokowania
Trafną diagnozę, czy rozpoznane u dziecka zaburzenie to autyzm dziecięcy, czy autyzm atypowy, może postawić tylko psychiatra dziecięcy. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Wczesny wywiad lekarski pozwala uniknąć wielu poważnych konsekwencji, przede wszystkim niepełnosprawności intelektualnej.
Autyzm atypowy - terapia i leczenie
Terapia autyzmu atypowego powinna być dopasowana indywidualnie do każdego dziecka. Tak samo jak nie ma jednakowych objawów, nie istnieje jedna metoda leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. W autyzmie przede wszystkim stosuje się terapię behawioralną. Chodzi o nauczenie chorego kluczowych umiejętności związanych z komunikacją i relacjami społecznymi.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł