Zamknij

Atak padaczki warto nagrać. Jagna Marczułajtis: to ma znaczenie

17.10.2022
Aktualizacja: 17.10.2022 12:03

Atak padaczki u dziecka to przykry widok, który rodzice najchętniej wymazaliby z pamięci. Tymczasem powinni go zapisać, ale w pamięci telefonu. Sprawdź dlaczego.

Padaczka u dziecka
fot. Shutterstock

Sześcioletni syn Jagny Marczułajtis-Walczak cierpi na polimikrogyrię - ciężką wadę rozwojową mózgu. Jednym z wielu problemów dziecka są silne napady padaczki. - Muszę nagrywać atak, by potem pokazać materiał lekarzowi. To ma ogromne znaczenie - mówiła Wirtualnej Polsce posłanka, była zawodowa snowboardzistka.

Nagrywanie ataków padaczki

Gdy lekarz zalecił nagrywanie ataków padaczki, rodzice byli w szoku. "Może sobie pan wyobrazić naszą pierwszą reakcję. Co by pan czuł, gdyby miał pan filmować własne dziecko, które ma atak padaczki? Początkowo mąż się denerwował. "Co ty robisz?! Weź, mu pomóż, a nie nagrywaj!". Potem przywykliśmy" - mówiła Jagna Marczułajtis-Walczak w rozmowie z WP. Podkreśliła, że nagrywanie napadów ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarz na podstawie ruchów określa, co się dzieje mózgu.

Rolę nagrań w procesie diagnostyki i leczenia padaczki wyjaśniła na łamach Forum Neurologicznego dr n.med. Ilona Kopyta z Kliniki Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Śląskiej Akademii Medycznej. "Nagrania pozwalają na prześledzenie napadu od momentu jego pojawienia się, aż do zakończenia. Wielokrotnie pozwala to już po obejrzeniu takiego filmu nie tylko na ustalenie rozpoznania padaczki, ale nawet jej typu, co z kolei decyduje o sposobie leczenia pacjenta" - tłumaczyła neurolog.

O nagrywaniu ataków padaczki mówił także prof. Sergiusz Jóźwiak z Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP: "Gdy neurolog ma szansę na filmie zobaczyć, co dokładnie dzieje się z dzieckiem, łatwiej mu postawić diagnozę. Rodzic, który jest w szoku, nie zawsze potrafi dobrze opisać, co dzieje się z dzieckiem w czasie napadu" - wyjaśnił.

Instruował też, co zrobić w razie ataku padaczki:

  1. Zachować spokój, położyć chorego w pozycji bezpiecznej na boku, podłożyć coś miękkiego pod głowę.
  2. Nie wkładać nic między zęby, nie krępować ruchów.
  3. Większość napadów mija po 2-3 minutach. Jeśli napad się przedłuża - wezwać pogotowie ratunkowe.
  4. Po napadzie padaczki dać się choremu wyspać.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: sportowefakty.wp.pl/PAP/forumneurologiczne.pl