Obserwuj w Google News

Tego nigdy nie rób! Sanepid ostrzega rodziców małych dzieci

2 min. czytania
Aktualizacja 21.07.2022
21.07.2022 15:00
Zareaguj Reakcja

Przykrywanie wózka ściereczką, pozostawianie malucha w samochodzie, spacerowanie z dzieckiem w czasie upałów, a nawet zabawa na placu zabaw w pełnym słońcu - tego typu zachowania są dla dzieci niebezpieczne. Upały są dla małych dzieci śmiertelnie niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać i jak skutecznie chronić dziecko. 

Upały a zdrowie dzieci
fot. Shutterstock

O niemowlęta i małe dzieci należy szczególnie dbać podczas upałów. Maluchy mogą szybko tracić płyny poprzez pocenie się, co może prowadzić do odwodnienia. Małe dzieci są też bardziej narażone na przegrzanie organizmu. Dzieci należy odpowiednio nawadniać, chłodzić i chronić przed upałem. Jak to zrobić? Sanepid publikuje wskazówki dla rodziców.

Tego nie rób dziecku! Sanepid apeluje do rodziców

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ostrzega rodziców przed nieroztropnym postępowaniem, które może szkodzić dziecku. Warszawski sanepid radzi też, jak chronić dziecko przed słońcem i wysoką temperaturą. 

Jak chronić maleństwo w czasie upałów?

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Jeśli Twój maluszek jest karmiony wyłącznie piersią, nie musisz go dopajać. Przystawiaj go do piersi częściej, na każde żądanie. Jeśli zachowuje się normalnie, moczy pieluszki jak zwykle, nie ma powodu do niepokoju. Dziecku karmionemu sztucznie zaleca się dodatkowe podawanie wody przegotowanej lub mineralnej, przeznaczonej dla najmłodszych. Dla starszych dzieci, których dieta jest już rozszerzana, również najbardziej zalecanym napojem jest woda.
  • Ubierz dziecko w lekkie, luźne i przewiewne ubranie z naturalnych materiałów – bawełny i lnu. Przy ekstremalnych upałach wystarczy sama pieluszka, a jeśli dziecko śpi, przykryj je bawełnianym prześcieradłem lub flanelową pieluszką.
  • Pamiętaj o częstej zmianie pieluszki – w czasie upałów bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie.
  • Jeśli przebywasz z dzieckiem w domu, zadbaj o obniżenie temperatury - użyj klimatyzatora lub wiatraczka (uważaj, żeby strumienia powietrza nie kierować na maluszka), rozwieś w domu mokre ręczniki, zasłoń okna i nie otwieraj ich w najcieplejszej porze dnia.
  • Jeśli wybierasz się z dzieckiem na spacer, staraj się nie wychodzić między godz. 11.00 a 16.00. Lepiej wybrać się na dwór rano lub wieczorem.
  • Przed wyjściem na dwór koniecznie posmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem. Wybieraj produkty adresowane dla najmłodszych.
  • Zwróć uwagę, żeby dziecko nie było wystawione bezpośrednio na słońce. Skryjcie się w cieniu, ewentualnie osłoń wózek parasolką przeciwsłoneczną. Nigdy nie przykrywaj wózka pieluszką, ponieważ zwiększasz w ten sposób ryzyko przegrzania dziecka.
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie.