Zamknij

Gra wideo na receptę? Będą ją przepisywać dzieciom z ADHD

17.06.2020 14:42

Gra komputerowa na receptę? To leczenie na miarę XXI wieku. Firma Akili Interactive to firma zajmująca się medycyną cyfrową stworzyła grę wideo, która może pomóc dzieciom z ADHD w łagodzeniu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Dowiedz się, jak działa gra. 

EndeavorRX youtube
fot. EndeavorRX youtube

Na pozór wygląda, jak zwykła gra wideo, ale pozory mylą. EndeavourRX firmy Akili Interactive (wcześniej Project EVO), może przejść do historii jako pierwsza gra wideo, która może być legalnie wprowadzona na rynek i przepisywana jako lek na ADHD w Stanach Zjednoczonych.

Gra komputerowa na receptę? Może pomóc dzieciom z ADHD

To przełomowa decyzja Food and Drug Administration (FDA) - amerykańskiej instytucji rządowej, która zezwala lekarzom na przepisywanie gry na iPhone'a i iPada dzieciom w wieku od 8 do 12 lat ze stwierdzonym ADHD. 

Gra EndeavourRX była testowana klinicznie przez siedem lat z udziałem ponad 600 dzieci.

Jedna trzecia dzieci leczonych poprzez granie w EndeavourRX nie miała mierzalnego deficytu uwagi po graniu w grę polegającą na omijaniu przeszkód i zbieraniu celów przez 25 minut dziennie, pięć dni w tygodniu przez cztery tygodnie.

 - Polepszenie stanu w zaburzeniach ADHD po miesiącu leczenia EndeavourRX utrzymywały się nawet przez miesiąc - twierdzi przedstawiciel firmy, przy czym najczęstszymi skutkami ubocznymi gry były frustracja i ból głowy - pozornie łagodny w porównaniu do tradycyjnych leków.

Wniosek lekarzy, którzy pracują dla twórcy gry, jest taki, że wyniki badań nie są wystarczające, aby sugerować, że gra powinna być stosowana jako alternatywa dla ustalonych i zalecanych metod leczenia ADHD. Jest to jednak kolejny, dodatkowy sposób walki z ADHD, który warto wypróbować.

W przypadku EndeavourRX kolejnym krokiem jest dopuszczenie gry do powszechnego użytku, chociaż utworzono już rejestrację dla ograniczonej liczby rodzin. 

Gra EndeavourRX jest pierwszą zatwierdzoną grą wideo ''na receptę'', ale firma Bayer wprowadziła już wcześniej zatwierdzony przez FDA glukometr o nazwie Didget, który można podłączyć do Nintendo DS, co daje dzieciom punkty za testowanie glukozy.

Źródło: theverge.com