10 trujących roślin pokojowych – dla dzieci i innych domowników
Rośliny pokojowe są niemal w każdym domu. Dobrze pielęgnowane zwracają uwagę, nie tylko twoją i gości, ale też dzieci czy… zwierząt. Jeśli nie zabezpieczysz roślin domowych, wystarczy chwila, by doszło do nieszczęścia.

Dziecko może oberwać listki, zjeść owoce lub pobrudzić paluszki sokiem, który wydzielają liście po oberwaniu, i zatrzeć sobie oko. Roślinami mogą się również interesować zwierzęta domowe – najlepiej znane są z tego koty. Najprościej jest po prostu pozbyć się takich roślin. Jeśli nie chcesz tego robić, musisz je postawić w takim miejscu, gdzie ani dziecko, ani zwierzę nie będzie miało szansy się do nich dostać (wysoko albo np. w zamkniętym pokoju). Jeśli roślina jest na to za duża, oddaj ją komuś na jakiś czas na przechowanie. Starsze dzieci natomiast ucz, że nie wolno wkładać do buzi liści, kwiatów czy owoców.
Co robić, gdy dziecko zjadło kawałek rośliny?
Może zdarzyć się, że nawet jeśli dobrze zabezpieczysz domowe kwiaty przed dostępem dziecka, nie uda ci się uchronić go przed kontaktem z niebezpieczną rośliną. Co wtedy zrobić?
- Jeśli widzisz, że dziecko włożyło do buzi kawałek rośliny, jak najprędzej usuń roślinę z ust dziecka
- spróbuj przepłukać usta wodą i podaj do wypicia kilka łyków wody. Obserwuj dziecko, czy nic złego się nie dzieje – jeśli tak jedźcie do lekarza.
- Jeśli dziecko zjadło kawałek rośliny i jest przytomne, spróbuj spowodować wymioty (wymiotującego trzymaj na kolanach głową w dół), a potem niezwłocznie jedźcie do lekarza.
- Jeśli dziecko pobrudziło rączki lub zatarło sobie oczko sokiem, dokładnie przemyj te miejsca wodą. Gdy dolegliwości nie miną, pokaż dziecko lekarzowi.
10 trujących roślin domowych
Rośliny są piękne, ale niektóre z popularnych kwiatów doniczkowych zawierają trujące substancje. Oto lista tych najpopularniejszych.
1. Difenbachia
Trujący jest sok zawarty w liściach i łodygach. Zawiera rafidy, czyli nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia i glikozydy cyjanogenne. Może powodować podrażnienie skóry, błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego, opuchliznę warg, języka, krtani, ból, pieczenie i łzawienie oczu.
2. Bluszcz
Niebezpieczne są przede wszystkim owoce, ale także liście. Zawierają one saponiny, które mogą powodować zaczerwienienie na skórze, a po zjedzeniu pieczenie gardła, gorączkę, majaczenie, a nawet konwulsje.
3. Gwiazda betlejemska / poinsecja / wilczomlecz nadobny
Roślina zwiera m.in. estry forbolu. Trujący jest biały sok w całej roślinie, zwłaszcza w łodygach i liściach (szczególnie w czerwonych, różowych czy białych przykwiatkach). Kontakt z sokiem powoduje ostre podrażnienia i oparzenia skóry, spojówek oczu i przewodu pokarmowego.
4. Kroton
Podobnie jak gwiazda betlejemska zawiera biały sok, w którym są m.in. estry forbolu. Trujące są liście i łodygi. Płyn drażni śluzówkę jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz oczy i skórę.
5. Monstera
Ostatnio bardzo modna, wiele osób ma ją już w swoich domach. Niestety, jej liście i wszystkie zielone części zawierają toksyczne szczawiany wapnia. Kontakt z może wywołać podrażnienia skóry, błon śluzowych oraz przewodu pokarmowego, a także pieczenie oczu.
6. Psianka koralowa
Ta kusząca ze względu na swoje czerwone owoce roślina zawiera alkaloidy. Są one obecne we wszystkich częściach rośliny, a zwłaszcza w owocach (jagodach). Zjedzenie ich powoduje nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunkę, rozszerzenie źrenic, a w poważnych przypadkach sinicę, zaburzenie oddychania.
7. Kaladium
Piękna roślina, ale zawiera rafidy, czyli nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia oraz glikozydy cyjanogenne. Trujący jest sok w liściach i łodygach. Może powodować podrażnienie skóry, błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego, opuchliznę warg, języka, krtani, ból, pieczenie i łzawienie oczu.
8. Filodendron
Podobnie jak kaladium zawiera rafidy, czyli nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia oraz glikozydy cyjanogenne. Niebezpieczny jest sok z całej rośliny. Kontakt z nim może powodować podrażnienie skóry, błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego, opuchliznę warg, języka, krtani, ból, pieczenie i łzawienie oczu.
9. Fikus
Jest tak wiele odmian tej rośliny, ale wszystkie zawierają w liściach i w łodydze lateks, czyli sok mleczny. U osób uczulonych powoduje on zaczerwienienie skóry, pokrzywkę, katar, duszności.
10. Prymulka
Mała, niepozorna, nie wygląda groźnie. Jednak trująca jest wydzielina włosków gruczołowych pokrywających liście, która zawiera saponiny. Substancja ta powoduje podrażnienie skóry, swędzenie i pęcherze.