Oceń
Kontakt nowonarodzonego dziecka z jego mamą w pierwszych godzinach po porodzie jest nie do przecenienia – podkreśla w rozmowie z reporterką Radia ZET Alicją Wieliszewską Krzysława Krzempek, położna z mysłowickiego szpitala, i dodaje: – Ułożenie dziecka "skóra do skóry", czyli na nagim ciele matki, to największa nagroda dla niej za trud porodu, ale też i dla dziecka.
Ekspertka tłumaczy, że w ciągu pierwszej godziny noworodek wykazuje odruch pływaczy w kierunku piersi i SAM (!) podejmuje ssanie. Zaburzenie tego procesu może mieć konsekwencje. I apeluje, aby nie odbierać mamie i dziecku tego czasu.
– Nie sądzę, aby noworodek w ciągu godziny zasadniczo stracił na wadze, czy urósł, ssąc pierś mamy, nie ma więc powodu, by ich w tym pierwszy, ważnym okresie rozdzielać na czynności, takie jak mierzenie czy ważenie – tłumaczy Krzysława Krzempek i dodaje: – Jeśli zakłócimy tę pierwszą godzinę (a nawet dwie!) takiego kontaktu, to oni już nigdy tego nie odrobią.
Złota godzina po porodzie
Ta pierwsza godzina kontaktu "skóra do skóry" to tzw. złota godzina (ang. golden hour) po porodzie jest – zdaniem ekspertów, położników – integralną częścią porodu. To czas pierwszego kontaktu matki z dzieckiem, w którym występują naturalnie zachowania nastawione na budowanie więzi między matką a dzieckiem. Dziecko jest też w stanie po raz pierwszy przystawić się do piersi i zainicjować karmienie piersią.
W polskim Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej znajduje się zapis, należy „umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką skóra do skóry, trwający dwie godziny po porodzie”, a przerwanie tego kontaktu lub odłożenie go w czasie powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach. Co więcej, w dokumencie tym jest zapisane, że rutynowe badanie noworodka przez neonatologa powinno się odbyć w ciągu 12 h od urodzenia i należy ono do opieki sprawowanej w oddziale położniczym po porodzie, nie musi się zatem odbywać w sali porodowej.
Umożliwienie nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem, zwłaszcza w postaci kontaktu skóra do skóry, wspiera fizjologiczne procesy ostatnich etapów porodu: u dziecka mechanizmy adaptacyjne a u matki poród łożyska i obkurczanie się macicy.
Masz do tego prawo po porodzie
Niestety nie we wszystkich szpitalach ten zapis jest respektowany, dlatego z okazji Tygodnia Godnego Porodu, eksperci chcą o tym przypomnieć. Hasło tegorocznej akcji to: "Waga pierwszego kontaktu".
– Pacjentki mają prawo oczekiwać, że po narodzinach dziecko zostanie przez nie przytulone i to przytulone bez jakichkolwiek przeszkód. O ile oczywiście poród przebiegał bez komplikacji – tłumaczy Krzysława Krzempek i dodaje: – Są szkoły, które mówią, że kontakt noworodka z mamą "skóra do skóry" powinien się odbywać jeszcze przed przecięciem pępowiny.
Źródło: Radio ZET Alicja Wieliszewska
Oceń artykuł