Zamknij

Zaparcia w ciąży – jak skutecznie walczyć z tą dolegliwością?

21.01.2019
Aktualizacja: 13.11.2022 17:07

Wiele kobiet w ciąży ma problem z zaparciami. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i jak można jej uniknąć. 

Zaparcia w ciąży. Domowe sposoby
fot. Shutterstock
 1. Zaparcia w ciąży – przyczyny
 2. Co na zaparcia w ciąży? Domowe sposoby
 3. Zaparcia w ciąży – jakich produktów spożywczych należy unikać?
 4. Zaparcia w ciąży – kiedy należy skonsultować się z lekarzem

O zaparciach w ciąży mówimy wtedy, gdy wypróżnianie jest rzadkie, czyli występuje mniej niż trzy razy w tygodniu. Gdy wypróżnianie powoduje ból, a stolec ma gęstą konsystencję, a pozbycie się go z jelit jest bardzo nieprzyjemne.

Zaparcia w ciąży – przyczyny

Zaparcia pojawiają się zazwyczaj w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zazwyczaj spowodowane są zamianami hormonalnymi, do których dochodzi w organizmie przyszłej mamy, Na pracę układu pokarmowego szczególnie wpływa progesteron. Inną przyczyną, która powoduje problemy z wypróżnianiem się, jest coraz bardziej powiększająca się macica, która zaczyna napierać na inne narządy wewnętrzne, a także nieodpowiednia dieta i brak jakiejkolwiek aktywności.

Co na zaparcia w ciąży? Domowe sposoby

 • Siemię lniane

Jednym ze sprawdzonych, naturalnych sposobów na zatwardzenia w ciąży jest picie kisielu z siemienia lnianego. Wystarczy, aby 2 łyżki nasion zalać szklanką wrzątku. Należy poczekać, aż napój wystygnie i wypić. Do płynu możesz dodać odrobinę ciepłego mleka, który zmieni smak na lepszy.

 • Moc ziół

Na zaparcia w ciąży pomagają także zioła. Warto z nich skorzystać, chociaż należy pamiętać, że niektórych roślin leczniczych w ciąży należy unikać. Nie powinno się stosować preparatów, które w swoim składzie zawierają: kłącza rzewienia, senes, korę kruszyny. Te rośliny mogą wywołać skurcze macicy. Poleca się natomiast napary z kopru włoskiego, rumianku oraz mniszka lekarskiego.

 • Kiwi

Owoce kiwi korzystnie wpływają na perystaltykę jelit. Dodatkowo charakteryzują się one delikatnym działaniem przeczyszczającym. Warto więc po nie sięgać przed śniadaniem, obiadem oraz kolacją.

 • Odpowiednia ilość płynów

Należy pamiętać, że bardzo często zaparcia spowodowane są niedostateczną ilością płynów. Dlatego przy pojawieniu się pierwszych problemów z wypróżnianiem należy zacząć pić więcej wody. Zaleca się, aby dziennie wypijać około 6 do 8 szklanek wody. Warto też ją podgrzać, ciepła woda korzystnie wpływa na pracę jelit. Nie zapominaj także o wypiciu szklanki wody na czczo, zaraz po przebudzeniu.

 • Odpowiednia ilość błonnika

W walce z zaparciami w ciąży bardzo ważna jest odpowiednia dieta, a w niej produkty, które są cennym źródłem błonnika. Skutecznie on usuwa reszki jedzenia z przewodu pokarmowego i rozluźnia stolec. Ułatwia to wypróżnianie.

Bogatym źródłem błonnika są otręby zbożowe. Inne produkty to także: kasza gryczana, razowy makaron, brązowy i dziki ryż. Cennym źródłem są też surowe lub suszone warzywa i owoce (karczochy, buraki, kwaszona kapusta, zielona sałata, śliwki, figi, morele, daktyle, maliny, porzeczki, jabłka, maliny).

 • Suszone śliwki

Gdy miewasz problemy z wypróżnianiem się, zalej około 6 suszonych śliwek szklanką gorącą wody i zostaw na noc. Rano zjedz śliwki i wypij wodę. Śniadanie możesz zjeść dopiero za 30 minut. Powtarzaj tę czynność codziennie przez około miesiąc.

Zaparcia w ciąży – jakich produktów spożywczych należy unikać?

Jeśli nie chcesz pogłębić problemów z zaparciami w ciąży, unikaj:

 • czekolady,
 • kakao,
 • bananów,
 • cukru (białego oraz brązowego),
 • czarnej herbaty,
 • czarnej kawy,
 • produktów z białej mąki,
 • napojów gazowanych,
 • soków z kartonu,
 • wysokoprzetworzonej żywności.

Zaparcia w ciąży – kiedy należy skonsultować się z lekarzem

Zaparcia w ciąży to uciążliwa dolegliwość, która może doprowadzić do powstania hemoroidów (są o bolesne żylaki odbytu). Dlatego od razu należy walczyć z problemem zaparć wszystkimi dostępnymi sposobami.

Warto pamiętać, że w trakcie ciąży nie można stosować wszystkich środków przeczyszczających oraz lewatyw. Tylko nieliczne środki farmakologiczne są dozwolone kobietom, które spodziewają się dziecka. Dlatego przed ich użyciem należy skontaktować się lekarzem.

Warto pamiętać, że problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane suplementacją żelaza, dlatego należy zwrócić się z prośbą do lekarza, żeby sprawdził, czy na pewno w odpowiednich dawkach przyjmujesz ten składnik mineralny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.