Tak wygląda dziecko urodzone w czepku. Wyjątkowy poród w Warszawie
W Szpitalu Południowym w Warszawie urodziło się dziecko w worku owodniowym, czyli w tzw. czepku. Dzieci urodzone w czepku przychodzą na świat niezwykle rzadko, choć… ursynowski szpital przyjął też poród bliźniąt w czepkach i to zaledwie w zeszłym roku. Czy wiesz, jak wygląda dziecko w czepku urodzone? I czy to dla niego bezpieczne?

„W czepku urodzony” to nie tylko sformułowanie mówiące, że ktoś ma wyjątkowe szczęście w życiu. Jest to też termin medyczny, który oznacza, że dziecko rodzi się w nienaruszonym pęcherzu płodowym. W worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi dziecko może się bezpiecznie rozwijać w trakcie ciąży, ponieważ chroni on m.in. przed urazami mechanicznymi. Pęcherz z reguły pęka jednak w trakcie porodu (a wtedy odpływają wody płodowe). W niektórych przypadkach podczas porodu jest on przebijany (amniotomia). Narodziny w czepku zdarzają się niezwykle rzadko – zaledwie raz na 80-100 tys. porodów.
Narodziny w czepku na warszawskim Ursynowie
Informację o dziecku, które urodziło się w nienaruszonym worku owodniowym – i to przez cesarskie cięcie – przekazał w mediach społecznościowych dr Wojciech J. Falęcki, ginekolog położnik ze Szpitala Południowego w Warszawie, pisząc: „Niektórzy to są w czepku urodzeni…”.
Na zdjęciu, które zamieścił lekarz, a które zostało zrobione jeszcze na sali cięć (sali operacyjnej) przez przezroczysty pęcherz płodowy widać główkę z włoskami i rączkę noworodka. To jednak nie jest jedyny poród w czepku, jaki odbył się w Szpitalu Południowym.
Bliźnięta w czepkach w Szpitalu Południowym
To niesamowite, ale całkiem niedawno w ursynowskim szpitalu na świat przyszły również bliźnięta, każde w swoim worku owodniowym, o czym Szpital Południowy poinformował w mediach społecznościowych, 10 tygodni temu: „Z pewną nieśmiałością i opóźnieniem przedstawiany podwójne szczęście – narodziny bliźniąt w czepkach co oznacza, że oboje dzieci urodziło się w nienaruszonych pęcherzach płodowych”.
Poród odbył się również przez cesarskie cięcie. W ciągu ostatnich miesięcy urodziło się tam więc aż troje dzieci w czepkach. Mamy więc chyba szpital ze specjalizacją? Film z narodzin bliźniąt w czepkach na swoim profilu na Instagramie udostępnił Szpital Południowy i można go obejrzeć. Dla niektórych osób może być jednak drastyczny.
Narodziny w czepku nie wiążą się ani z żadnymi korzyściami, ani negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Jak mówią lekarze, takie narodziny są jak najbardziej bezpieczne dla noworodka.
Ciekawe, czy osoby urodzone w czepku w sensie medycznym rzeczywiście mają tyle szczęścia w życiu jak to się zwykło mówić o w czepku urodzonych...