Obserwuj w Google News

Syndrom kuwady. Gdy ojcowie też odczuwają ciążowe dolegliwości

3 min. czytania
Aktualizacja 02.12.2022
02.12.2022 13:28
Zareaguj Reakcja

Ciąża jest tak istotnym wydarzeniem w życiu pary, że zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że również mężczyźni odczuwają związane z nią dolegliwości. To zjawisko, zwane syndromem kuwady, choć może wydawać się dziwne, jest znane od dawna. Występuje u pewnej specyficznej grupy przyszłych ojców. Na czym polega syndrom kuwady i jakie są jego objawy?

Co to jest syndrom kuwady?
fot. Shutterstock
  1. Co to jest syndrom kuwady?
  2. Syndrom kuwady – jakie są objawy?
  3. Jacy mężczyźni najczęściej mają zespół kuwady?
  4. Czy zespół kuwady trzeba leczyć?

Niektórzy mężczyźni, oczekując narodzin swojego dziecka, sami czują się, jakby byli w ciąży i mają psychiczne i fizyczne objawy ciąży. To właśnie określane jest jako syndrom kuwady. Jak zauważają psychologowie, ten zespół dotyka coraz większej liczby mężczyzn, ponieważ coraz więcej z nich traktuje ciążę jako coś wspólnego, a nie będącego tylko domeną kobiety. Najczęstszymi objawami syndromu kuwady są zmiany apetytu, przyrost wagi, huśtawki nastrojów oraz tzw. zachcianki żywieniowe, ale występują też objawy fizyczne, w tym różnego rodzaju bóle. Syndrom kuwady nie jest jeszcze ostatecznie przebadany, a jego przyczyny są nadal dość tajemnicze.

Co to jest syndrom kuwady?

Syndrom (czy zespół) kuwady określany jest również jako ciąża współczulna. Określenie „couvade” zostało po raz pierwszy wprowadzone do literatury przez angielskiego antropologa Edwarda Burnetta Tylora w 1865 roku. Wywodzi się od francuskiego czasownika „couver”, który oznacza wysiadywać, wylęgać. W przypadku współczesnego rozumienia syndromu kuwady nie można mówić o konkretnym, uznawanym w terminologii medycznej zespole, ale o dolegliwościach, które pojawiają się u mężczyzny podczas ciąży jego partnerki.

Zespół kuwady występuje u 11-36 proc. partnerów ciężarnych kobiet, choć w jednym z badań objawy ciąży współczulnej miało aż 75 proc. mężczyzn. Z innego badania wynika, że największa liczba mężczyzn (26 proc.) obserwuje u siebie jeden z objawów syndromu, podobny odsetek badanych (24 proc.) zauważył dwa bądź powyżej czterech objawów. Zaledwie 12 proc. mężczyzn nie zaobserwowało żadnego niepokojącego objawu.

Syndrom kuwady – jakie są objawy?

Objawy zespołu kuwady pojawiają się u mężczyzn, gdy jego partnerka jest w ciąży. Dzieje się to najczęściej w pierwszym oraz trzecim trymestrze, ale nie jest to regułą. Symptomy ciąży współczulnej znikają natomiast natychmiast po porodzie. Podstawowych objawów syndromu kuwady jest 16. Partnerzy ciężarnych kobiet mogą doświadczać:

  1. nudności
  2. wymiotów
  3. bólów brzucha
  4. wzdęć
  5. zmian apetytu
  6. wzrostu masy ciała
  7. zmniejszenia masy ciała
  8. problemów jelitowych
  9. bólu zębów
  10. problemów skórnych
  11. kurczów mięśni nóg
  12. omdleń
  13. osłabienia
  14. kolki
  15. biegunki
  16. zaparć.

Objawy zespołu kuwady pojawiają się u mężczyzn najczęściej podczas oczekiwania na pierwsze dziecku. Jedno z badań wykazało, że najczęstsze objawy ciąży współczulnej to: bóle lub skurcze żołądka, przemęczenie, uczucie niepokoju, bóle pleców oraz krótszy niż zwykle sen, ale też wspólne z partnerką popołudniowe drzemki.

Jacy mężczyźni najczęściej mają zespół kuwady?

Syndrom kuwady częściej występuje u mężczyzn, którzy mają głęboką relację z partnerką i są zaangażowani w jej ciążę, a także odczuwających wysoki poziom niepokoju o matkę i dziecko. Co ciekawe, także u tych, którzy mają poczucie odsunięcia w okresie ciąży na drugi plan. Na wystąpienie syndromu mogą wpływać także relacje z ojcem i rodzeństwem w dzieciństwie. Objawy tego syndromu zwykle nie wywierają wpływu na życie seksualne oraz aktywność zawodową mężczyzn.

Czy syndrom kuwady trzeba leczyć?

Zespół kuwady nie wymaga leczenia, nie jest również uważany za stan patologiczny – to po prostu zespół dolegliwości, które pojawiają się u mężczyzn podczas ciąży partnerki i ustępują tuż po porodzie. Syndrom ten nie został ujęty w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, jak również w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-5.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: M. Kazmierczak, B. Kielbratowska, B. Pastwa-Wojciechowska, K. Preis,Couvade syndrome among Polish expectant fathers, Medical Science Monitor 2013, 19:132-138 / D. Ruszkiewicz, Doświadczanie ojcostwa przed narodzinami dziecka, Pedagogika Rodziny. Family Pedagogy, nr 1(1)/2011, s. 197–206