Zamknij

Pozytywny wynik testu ciążowego – kiedy nie świadczy o ciąży?

22.09.2021
Aktualizacja: 22.09.2021 10:10

Działanie testu ciążowego polega na wykrywaniu hormonu hCG w organizmie kobiety. Większość testów daje wiarygodny wynik, jednak zdarza się, że pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza ciąży. To sytuacja, kiedy w organizmie występuje hormon hCG, a jego obecność nie jest związana z ciążą. W jakich sytuacjach może się tak zdarzyć?

Pozytywny wynik testu ciążowego – kiedy nie świadczy o ciąży?
fot. Shutterstock
  1. Przyjmowanie leków wspomagających płodność
  2. Ciąża pozamaciczna
  3. Zaśniad groniasty
  4. Ciąża biochemiczna
  5. Poronienie
  6. Nowotwór
  7. Torbiele na jajnikach
  8. Nieprawidłowo wykonany test

Pozytywny wynik testu ciążowego zazwyczaj oznacza ciążę, zwłaszcza w przypadku kobiet, które nie mają jeszcze dzieci. Uzyskanie fałszywie pozytywnego wyniku jest niezwykle rzadkie, ale możliwe. Dzieje się tak, gdy w organizmie kobiety produkowane są przeciwciała zbudowane częściowo z cząsteczek hCG. Co może fałszować wynik testu ciążowego? Oto niektóre sytuacje:

Przyjmowanie leków wspomagających płodność

Leki, które mają pomóc zajść w ciążę, również zawierają hormon hCG. W takim przypadku testy ciążowe mogą wskazywać pozytywny wynik mimo braku ciąży. U kobiet stosujących terapię hormonalną niezbędne jest potwierdzenie wyników testu u lekarza.

Ciąża pozamaciczna

To sytuacja, w której zapłodnione jajeczko ulega implantacji poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Zdarza się, że jajeczko zagnieżdża się poza jajowodem. Utrzymywanie ciąży pozamacicznej jest niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Objawy ciąży pozamacicznej to na przykład brak miesiączki, ból w dolnej części brzucha, dyskomfort podczas wypróżniania i ciemna wydzielina z pochwy.

Zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty to powikłanie, które może pojawić się tuż po zapłodnieniu. Hamuje prawidłowy rozwój płodu i jest niebezpieczny dla kobiety. Całkowity zaśniad groniasty prowadzi do usunięcia całego materiału genetycznego matki podczas zapłodnienia. Dochodzi do utworzenia masy tkanek, która przekształca się w torbiel.

Ciąża biochemiczna

To wczesne poronienie, które ma miejsce tuż po zapłodnieniu. Ciąża biochemiczna nie daje żadnych objawów, a kobiety najczęściej jej nie zauważają. Jednak test wykonany w krótkim czasie po poronieniu może wskazywać na ciążę.  Badanie USG nie wykryje płodu, jednak organizm cały czas produkuje hormon hCG.

Poronienie

Po poronieniu hormon beta hCG w organizmie utrzymuje się jeszcze przez około 10 dni. Test wykonany w tym czasie nie jest wiarygodny. Wczesne poronienia ciąży (do 10. tygodnia) dotyczą aż 20 procent wszystkich ciąż. Kobiety, które zaobserwują u siebie objawy poronienia, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza. Po poronieniu należy wykonać badania, które pomogą ustalić, co było przyczyną utraty ciąży.

Nowotwór

Do pojawienia się hormonu beta hCG we krwi może dojść w wyniku zachorowania na jeden z rzadkich przypadków nowotworu. Dotyczy to nowotworów germinalnych (zarodkowych), które pojawiają się na zewnątrz lub wewnątrz jajników i jąder. Hormon beta hCG pojawia się w organizmie także na skutek ciążowych chorób trofoblastycznych (na przykład raka kosmówkowego).

Torbiele na jajnikach

Pozytywny wynik testu ciążowego możemy uzyskać również gdy w jajnikach rozwijają się torbiele. Oprócz tego, że organizm produkuje hormon hCG, mogą pojawić się również objawy wskazujące na ciążę (brak miesiączki, wydzielina z pochwy).

Nieprawidłowo wykonany test

Wykonując test ciążowy, należy przestrzegać zaleceń znajdujących się na dołączonej do niego ulotce. Fałszywy wynik testu może być spowodowany zbyt krótkim oczekiwaniem na wynik lub za małą ilością moczu w próbce. Aby mieć pewność, należy wykonać drugi test, a następnie potwierdzić jego wynik u ginekologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, doz.pl,clearblue.com