Zamknij

Pierwsze tygodnie ciąży – co musisz o nich wiedzieć?

17.01.2019
Aktualizacja: 13.11.2022 17:48

Pierwsze tygodnie ciąży dla wielu kobiet są bardzo trudne. Ich ciało się zmienia, przygotowuje się do 9 miesięcy ciąży. Dowiedz się, jakie są wczesne objawy ciąży i kiedy należy wykonać test.

Pierwsze tygodnie ciąży
fot. Shutterstock
 1. Pierwszy i drugi tydzień ciąży
 2. Objawy ciąży w pierwszych tygodniach
 3. Pierwsze tygodnie ciąży – test
 4. Pierwsze tygodnie ciąży a ryzyko poronienia
 5. Ciąża pozamaciczna – objawy

Pierwsze tygodnie ciąży dla wielu kobiet są bardzo trudne. Zaraz po pozytywnym wyniku testu ciążowego pojawiają się u większości przyszłych mam uciążliwe dolegliwości. Dodatkowo dochodzi stres z dużym ryzykiem poronienia samoistnego w pierwszym trymestrze.

Pierwszy i drugi tydzień ciąży

Zarówno w 1. jak i 2. tygodniu ciąży nie pojawiają się charakterystyczne objawy dla ciąży. Jest to jednak czas, w którym bacznie musisz obserwować swój organizm. Pamiętaj także, że większość testów ciążowych w tym czasie pokazuje nieprawidłowy wynik.

W 1. tygodniu jest jeszcze tylko jajeczko, które dojrzewa. Zostanie ono uwolnione w połowie cyklu miesiączkowego. W 2. tygodniu ciąży dochodzi do pęknięcia największego pęcherzyka w jajniku, które przesuwa się do jajowodu i tam czeka na plemnik.

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach

Pierwszym objawem, który może świadczyć o ciąży, jest spóźniająca się miesiączka. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość, uważnie obserwować swoje ciało i wykonać test ciążowy. Warto pamiętać, że na tym etapie, niektóre testy mogą podawać niemiarodajny wynik.

Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciążę, koniecznie odłóż alkohol, papierosy, różnego rodzaju używki i także bardziej dbaj o siebie.

Pierwsze objawy ciąży to między innymi:

Pierwsze tygodnie ciąży – test

Wiele kobiet, które planują potomstwo lub podejrzewają, że są w ciąży, zastanawiają się, kiedy zrobić test ciążowy. Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa 6 dni. Później następuje zagnieżdżenie w endometrium – wykonywanie testu ciążowego w tym momencie daje niewiarygodny wynik.

Należy zacząć od tego, że testy ciążowe mają różną czułość:

 • domowy test ciążowy (czułość mniejsza od 500 IU/l) – jest on wiarygodny minimum 10 dni po zapłodnieniu,
 • test o czułości 500-800 UI/l – wynik miarodajny otrzymamy dopiero w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki,
 • test o czułości powyżej 800 IU/l – niezafałszowany wynik powinien pokazać się tydzień po dniu, w który miałaś dostać okresu,

Ważne! Próbkę moczu najlepiej pobrać podczas pierwszej wizyty w toalecie, zaraz po przebudzeniu.

Wynik testu ciążowego:

 • wynik nieważny – występuje wtedy, kiedy test został przeprowadzony nieprawidłowo i świadczy o nim, że na polu kontrolnym i testowym nie pojawiła się żadna linia,
 • wynik pozytywny – jest wtedy, kiedy na obszarze testowym i kontrolny znajdują się dwie kreski, oznacza to, że zaszłaś w ciążę,
 • wynik negatywny – oznacza to, że nie jesteś w ciąży. O takim wyniku świadczy jedna kreska na polu kontrolnym i brak kreski na obszarze testowym.

Pierwsze tygodnie ciąży a ryzyko poronienia

Poronienia samoistne występują najczęściej w pierwszym trymerze ciąży. Najczęściej są spowodowane wadami rozwojowymi zarodka. Razem z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży, przyszła mama może odetchnąć z ulgą. Największe ryzyko poronienia jest już za nią.

Ciąża pozamaciczna – objawy

Pozytywny wynik na teście ciążowym nie zawsze oznacza to, że za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Zatrzymanie miesiączki, ból brzucha i inne dolegliwości mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej, która w pierwszych tygodniach łudząco przypomina ciąże, która przebiega prawidłowo.

Objawy ciąży pozamacicznej:

Do krwawienia zazwyczaj dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną, wezwij pogotowie ratunkowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.