Oceń
- Pierwszy i drugi tydzień ciąży
- Objawy ciąży w pierwszych tygodniach
- Pierwsze tygodnie ciąży – test
- Pierwsze tygodnie ciąży a ryzyko poronienia
- Ciąża pozamaciczna – objawy
Pierwsze tygodnie ciąży dla wielu kobiet są bardzo trudne. Zaraz po pozytywnym wyniku testu ciążowego pojawiają się u większości przyszłych mam uciążliwe dolegliwości. Dodatkowo dochodzi stres z dużym ryzykiem poronienia samoistnego w pierwszym trymestrze.
Pierwszy i drugi tydzień ciąży
Zarówno w 1. jak i 2. tygodniu ciąży nie pojawiają się charakterystyczne objawy dla ciąży. Jest to jednak czas, w którym bacznie musisz obserwować swój organizm. Pamiętaj także, że większość testów ciążowych w tym czasie pokazuje nieprawidłowy wynik.
W 1. tygodniu jest jeszcze tylko jajeczko, które dojrzewa. Zostanie ono uwolnione w połowie cyklu miesiączkowego. W 2. tygodniu ciąży dochodzi do pęknięcia największego pęcherzyka w jajniku, które przesuwa się do jajowodu i tam czeka na plemnik.
Objawy ciąży w pierwszych tygodniach
Pierwszym objawem, który może świadczyć o ciąży, jest spóźniająca się miesiączka. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość, uważnie obserwować swoje ciało i wykonać test ciążowy. Warto pamiętać, że na tym etapie, niektóre testy mogą podawać niemiarodajny wynik.
Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciążę, koniecznie odłóż alkohol, papierosy, różnego rodzaju używki i także bardziej dbaj o siebie.
Pierwsze objawy ciąży to między innymi:
- brak miesiączki,
- nudności,
- wymioty,
- tkliwość piersi,
- omdlenia,
- zmiana apetytu,
- napady głodu,
- senność,
- zmęczenie,
- nadwrażliwość na zapachy,
- częste wizyty w toalecie,
- ból brzucha.
Pierwsze tygodnie ciąży – test
Wiele kobiet, które planują potomstwo lub podejrzewają, że są w ciąży, zastanawiają się, kiedy zrobić test ciążowy. Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa 6 dni. Później następuje zagnieżdżenie w endometrium – wykonywanie testu ciążowego w tym momencie daje niewiarygodny wynik.
Należy zacząć od tego, że testy ciążowe mają różną czułość:
- domowy test ciążowy (czułość mniejsza od 500 IU/l) – jest on wiarygodny minimum 10 dni po zapłodnieniu,
- test o czułości 500-800 UI/l – wynik miarodajny otrzymamy dopiero w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki,
- test o czułości powyżej 800 IU/l – niezafałszowany wynik powinien pokazać się tydzień po dniu, w który miałaś dostać okresu,
Ważne! Próbkę moczu najlepiej pobrać podczas pierwszej wizyty w toalecie, zaraz po przebudzeniu.
Wynik testu ciążowego:
- wynik nieważny – występuje wtedy, kiedy test został przeprowadzony nieprawidłowo i świadczy o nim, że na polu kontrolnym i testowym nie pojawiła się żadna linia,
- wynik pozytywny – jest wtedy, kiedy na obszarze testowym i kontrolny znajdują się dwie kreski, oznacza to, że zaszłaś w ciążę,
- wynik negatywny – oznacza to, że nie jesteś w ciąży. O takim wyniku świadczy jedna kreska na polu kontrolnym i brak kreski na obszarze testowym.
Pierwsze tygodnie ciąży a ryzyko poronienia
Poronienia samoistne występują najczęściej w pierwszym trymerze ciąży. Najczęściej są spowodowane wadami rozwojowymi zarodka. Razem z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży, przyszła mama może odetchnąć z ulgą. Największe ryzyko poronienia jest już za nią.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Pozytywny wynik na teście ciążowym nie zawsze oznacza to, że za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Zatrzymanie miesiączki, ból brzucha i inne dolegliwości mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej, która w pierwszych tygodniach łudząco przypomina ciąże, która przebiega prawidłowo.
Objawy ciąży pozamacicznej:
- omdlenia,
- zasłabnięcia,
- ból brzucha,
- krwawienie.
Do krwawienia zazwyczaj dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną, wezwij pogotowie ratunkowe.
Oceń artykuł