,

Niemowlę zmarło po spożyciu mleka. W laktatorze odkryto śmiertelną bakterię

08.03.2023 11:08

Dramatyczna historia miała miejsce w Ameryce Północnej. Dziecko zaraziło się bakterią enterobacter sakazakii po wypiciu mleka przygotowanego przez mamę. Niestety, wcześniaka nie udało się uratować. Jego rodzice ostrzegają innych przed częstym błędem.

Niemowlę zmarło po wypiciu mleka
fot. Shutterstock

Serwis CBS News opisuje historię niemowlaka, który zmarł po tym, jak wypił mleko odciągnięte przez swoją mamę połączone z mieszanką dla dzieci, wykorzystywą w szpitalu. Wszystko działo się na oczach personelu i rodziców. Badania laboratoryjne wykazały, że do zgonu doszło w wyniku zakażenia bakterią enterobacter sakazakii. Z powodu tego zarazka jakiś czas temu wycofano część produktów dla niemowląt dostępnych na rynku w USA. Jednak w tym przypadku źródłem zakażenia był brudny laktator, którego użyła matka.

Enterobacter sakazakii: dlaczego bakteria jest tak groźna?

Enterobacter sakazakii (Cronobacter sakazakii) to rzadki patogen, który jest niebezpieczny dla niemowląt i wcześniaków, które mają niską masę urodzeniową, a ich odporność nie jest wykształcona.  Wśród dorosłych odnotowano jedynie pojedyncze przypadki zakażenia bakterią. Dr Julia Haston, ekspert CDC w dziedzinie pediatrycznych chorób zakaźnych, ostrzega:  ten przypadek wyraźnie pokazuje, że tego rodzaju bakterie są powszechnie spotykane w środowisku i mogą prowadzić do ciężkich infekcji, a nawet śmierci. Bakteria stanowi czynnik wywołujący zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych i martwicze zapalenie jelit.

Co ciekawe, bakterię wykryto w próbkach pobranych z laktatora, którego używała matka zmarłego noworodka, natomiast nie znaleziono jej w próbkach mleka.

Tragiczna śmierć malutkiego dziecka to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców noworodków: należy dokładnie sterylizować sprzęt, którego używamy do karmienia butelką, jak i karmienia piersią. Tego typu akcesoria powinny być dezynfekowane przynajmniej raz dziennie, zwłaszcza jeśli używamy ich często. Myć należy nie tylko sam laktator czy butelki, ale też ręce i wszystkie powierzchnie w kuchni.

Logo radiozet Dzieje się