,

Coraz więcej jest dawczyń mleka kobiecego, ale potrzeby wciąż rosną

22.05.2023
Aktualizacja: 22.05.2023 10:05

Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. Nie każda mama jednak może (i chce) karmić piersią. W takiej sytuacji pomocne mogą być Banki Mleka Kobiecego. Dowiedz się, kto może zostać dawczynią mleka i kto najczęściej z takiego mleka korzysta. 

Odciąganie mleka kobiecego
fot. Shutterstock
  1. Jest coraz więcej honorowych dawczyń mleka
  2. Co zawiera mleko kobiece?
  3. Kto może zostać dawczynią mleka kobiecego?
  4. Powstanie Banków Mleka Kobiecego to bardzo ważna inicjatywa.

Coraz więcej kobiet (matek) chce zostać dawczyniami mleka kobiecego – tak wynika z informacji podawanych przez Banki Mleka Kobiecego. W Polsce tego typu instytucji jest już 16 (prawie w każdym województwie), a skorzystało z niego już kilka, a nawet kilkanaście tysięcy dzieci.

– Rocznie na użytek Banków Mleka Kobiecego pracuje kilkaset kobiet. W zeszłym roku było to 300 dawczyń, które dzień w dzień odciągały pokarm, po to, żeby dostarczyć go do banku – poinformowała Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Jest coraz więcej honorowych dawczyń mleka

– Na przestrzeni lat dawstwo mleka staje się coraz bardziej popularne. Wynika to z większej świadomości mam, które wiedzą, że mają prawo skorzystać z takich banków, gdy same nie mają laktacji lub nie mogą dzielić się swoim pokarmem z noworodkiem – wyjaśnia dr n. med. Justyna Domosud, neonatolog, kierownik Banku Mleka Kobiecego SPSK1 w Lublinie, i dodaje: – Obserwujemy bardzo pozytywny trend, polegający na tym, że coraz więcej matek chce zostać dawczyniami mleka kobiecego. Gdy nasza placówka zaczynała funkcjonować, było tylko 8 matek, teraz jest już ich 14-15.

Potwierdza to również w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim Bogna Bartkiewicz ze szczecińskiego szpitala na Pomorzanach.

– Dzięki honorowym dawczyniom mleka kobiecego pozyskaliśmy dla naszego banku – uwaga – ponad 1100 litrów mleka od kilkuset dawczyń. To jest ogromna, ogromna ilość – powiedziała Bogna Bartkiewicz i dodała: – Dzięki temu udało się pomóc 700 dzieciom (noworodkom). Cały czas zachęcamy mamy do oddawania nadmiaru mleka. Czekamy na nowe dawczynie.

Co zawiera mleko kobiece?

Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka (do co najmniej szóstego miesiąca jego życia), bo zawiera wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Zdarza się jednak, że mama nie może – z różnych przyczyn – karmić swojego dziecka mlekiem i wtedy można skorzystać z Banku Mleka Kobiecego. Popularność tych instytucji również rośnie z roku na rok, bo mamy są coraz bardziej świadome znaczenia odżywiania dzieci w tym pierwszym początkowym etapie i coraz częściej chcą korzystać z tej możliwości.

Mleko kobiece ma unikatowy skład, w którym najlepiej dobrane są proporcje białek, cukrów i tłuszczy. Poza tym, tylko pokarm kobiecy zawiera przeciwciała, czyli immunoglobulinę. Żaden sztuczny pokarm ich nie posiada, bo nie jesteśmy w stanie ich wyprodukować.

Ważne!

Zarówno WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jak i Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają karmienie mlekiem ludzkim przez pierwsze pół roku życia, jako najlepszy sposób żywienia niemowląt i małych dzieci dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju.

– Takie mleko jest szczególnie potrzebne wcześniakom, których mamy jeszcze nie mają swojego pokarmu – tłumaczy Bogna Bartkiewicz i dodaje: – Oczywiście można karmić je mlekiem modyfikowanym, jednak pokarm naturalny jest znacznie bardziej wartościowy.

Potwierdza to również dr n. med. Justyna Domosud. Podkreśla ona, że mleko kobiece ma lecznicze właściwości. Powinno być stosowane jako profilaktyka martwiczego zapalenia jelit u wcześniaków, a także jako leczenie żywieniowe dla wcześniaków.

– Jest to bardzo istotne pod względem rozwoju tych dzieci i ich startu w dalsze życie – podkreśliła w rozmowie z dziennikarzem PAP.

Ważne!

U dzieci urodzonych przed terminem problemy odżywiania, zaburzenia motoryki jelit, a przede wszystkim martwicze zapalenie jelit, są drugim, po niewydolności oddechowej, problemem klinicznym. Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza odsetek występowania zarówno martwiczego zapalenia jelit, jak i sepsy.

Kto może zostać dawczynią mleka kobiecego?

Dawczynią mleka kobiecego może zostać każda zdrowa kobieta, która urodziła dziecko i ma laktację. Mleko może oddawać do banku przez rok od urodzenia dziecka. Co ciekawe, bardzo często dawczyniami są mamy wcześniaków, których dzieci były przez jakiś czas karmione mlekiem z banku mleka.

– Na oddziale dla wcześniaków widzimy, że takie kobiety są dla siebie wsparciem. I chyba dlatego też mają taką emocjonalną, wewnętrzną potrzebę, żeby później być dawczyniami – tłumaczy dr n. med. Justyna Domosud.

Pokarm otrzymany od dawczyń musi przejść badania mikrobiologiczne w celu sprawdzenia poziomu bakterii. Od dawczyni pobierana jest także krew do badania wirusologicznego. Po upewnieniu się, że pokarm jest bezpieczny, mleko poddawane jest pasteryzacji, a następnie przechowywane jest w zamrażarkach banku i przekazywane do szpitali, które zgłaszają odpowiednie zapotrzebowanie.

Powstanie Banków Mleka Kobiecego to bardzo ważna inicjatywa.

– Banki Mleka Kobiecego to inwestycja, która się opłaca. W przyszłości dzieci, które otrzymały pokarm kobiecy, będą zdrowszymi obywatelami. Bardzo często zdarza się, że mama, która otrzymuje mleko z banku mleka, dzięki temu gestowi, jest w stanie po jakimś czasie karmić swoje dziecko naturalnie – wyjaśnia Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, ale zaznacza, że pojawiają się też obiektywne trudności: – Dostarczenie mleka do banku mleka zwykle odbywa się transportem medycznym, ale nie zawsze jest samochód, którym to mleko z domu danej dawczyni można odebrać. To bardzo utrudnia rozwój inicjatywy banków mleka w Polsce.

– Innym problemem, a właściwie ograniczeniem, jest wąska grupa beneficjentów, dla których to mleko jest finansowane z NFZ – podkreśla prezes Wesołowska i dodaje: – Fundusz pokrywa koszt karmienia dziecka mlekiem z banku mleka, tylko wtedy, kiedy jest to wcześniak, natomiast potrzeb związanych z dokarmianiem dzieci jest dużo więcej.

Banki Mleka Kobiecego są niezwykle potrzebne. Oferują nie tylko pokarm potrzebującym dzieciom, ale również ich mamom.

– Dzięki temu, że inne kobiety z dobrego serca, altruistycznie i nieodpłatnie dzielą się swoim pokarmem, mamy, które borykają się z problemami laktacyjnymi, są bardziej zmotywowane i mają czas, żeby sobie wszystko poukładać pod kątem emocjonalnym, zasięgnąć porady specjalistów – uważa prezes Wesołowska.

Ważne!

Banki Mleka Kobiecego cały czas poszukują nowych chętnych do oddania pokarmu, bo – niestety – potrzeby nie maleją, a wręcz przeciwnie rosną. Jeśli chcesz wesprzeć tę instytucję i możesz oddać część swojego pokarmu, zgłoś się do banku lub najbliższego szpitala położniczego i zapytaj, jakie formalności należy wypełnić.

Źródło: Radio ZET Miłosz Gocłowski/ PAP Gabriela Bogaczyk/ PAP Delfina Al Shehabi

logo Tu się dzieje