Obserwuj w Google News

Kobiety podzieliły się ciążą. Pierwszy taki przypadek w Europie

2 min. czytania
06.11.2023 10:27
Zareaguj Reakcja

Na świat przyszło niezwykłe dziecko. Było noszone pod sercem dwóch kobiet. To pierwsze takie narodziny w Europie i drugie na świecie.

Noworodek/Marek BAZAK/East News
fot. Marek BAZAK/East News
  1. Specjalna kapsuła
  2. INVOcell – garść faktów

Zdrowy chłopczyk o imieniu Derek urodził się kilka dni temu na Majorce. 27-letnia Azahara i 30-letnia Estefania zdecydowały się dzielić ciążę „ze względów emocjonalnych”. Było to możliwe dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu, tzw. INVOcell.

Specjalna kapsuła

INVOcell to „maleńki inkubatorek”, w którym umieszcza się komórki jajowe i nasienie. Urządzenie składa się z kapsuły, którą zakłada się pod szyjką macicy i zabezpieczenia zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu kapsuły. Jeśli para decyduje się na współdzielenie ciąży, do zapłodnienia dochodzi w organizmie jednej kobiety, a piątego dnia zarodek przenoszony jest do macicy drugiej kobiety, gdzie rozwija się już do porodu.

– Wybraliśmy oocyty od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce INVOcell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni – do czasu, gdy uformowały się zarodki – powiedział dyrektor laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce Felipe Gallo, cytowany przez „Diario de Mallorca”.

Eksperci podkreślają, że INVOcell pozwala zajść w ciążę w bardziej naturalny sposób niż  in vitro, „bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety”. Metoda jest także o 40% tańsza od in vitro.

INVOcell – garść faktów

Pytania, jakie najczęściej nurtują kobiety, to:

  1. Jak duży jest INVOcell? Kapsuła ma wymiary ok. 2,5 na 4,5 cm. Zabezpieczenie ma średnicę 7 cm.
  2. Czy INVOcell powoduje dyskomfort podczas noszenia? Większość kobiet nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
  3. Czego nie można robić, gdy INVOcell jest w środku? Należy unikać wszystkiego, co obciąża fizycznie lub czegokolwiek, co mogłoby zmienić temperaturę ciała, np. gorącej kąpieli lub sauny. Nie należy pływać, kąpać się, odbywać stosunków płciowych i/lub wkładać żadnych przedmiotów do pochwy.
  4. Co zrobić, jeśli INVOcell się przesuwa? Należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.
  5. Czy można wybrać, ile zarodków zostanie przeniesionych do macicy? Tak. Zazwyczaj przenoszony jest jeden zarodek, ale decyzja podejmowana jest wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Źródło: Radio ZET/PAP/invocell.com