Obserwuj w Google News

Kobieta urodziła się z dwiema macicami. W obu rozwija się dziecko

2 min. czytania
20.11.2023 14:21
Zareaguj Reakcja

32-latka z Alabamy urodziła się z dwiema macicami. Teraz kobieta jest w “podwójnej” ciąży. To niewiarygodnie rzadki przypadek, który z pewnością zostanie opisany w podręcznikach medycznych.

Kobieta ma dwie macice
fot. Instagram/doubleuhatchlings/screen

Niewiarygodną historię Kelsey Hatcher opisują media z całego świata. Kobieta urodziła się z rzadką anomalią, "uterus didelphys" ( podwójna macica), która dotyka zaledwie 0,3 proc. kobiet na całym świecie. Wada pojawia się jeszcze w trakcie życia płodowego, gdy rozwijają się narządy. U kobiet z tą przypadłością zajście w ciążę może być utrudnione: ryzyko poronienia jest znacznie wyższe niż w “normalnych warunkach”. Kelsey miała jednak dużo szczęścia.

Czy podczas ciąży można zajść w drugą ciążę?

O swoim schorzeniu Kelsey dowiedziała się, gdy miała 17 lat. To nie przeszkodziło jej w założeniu rodziny: kobieta ma już trójkę dzieci. Teraz czeka na “bliźniaczki”, które rozwijają się w dwóch osobnych macicach… Choć brzmi to absurdalnie, jak wyjaśniają lekarze, u kobiet, które posiadają dwie macice, możliwe jest ponowne zajście w ciążę, kiedy już są w ciąży.

– Najprawdopodobniej doszło do owulacji oddzielnie, po czym jedno jajeczko przedostało się do każdego jajowodu, a następnie plemniki przedostały się do każdej macicy z osobna i zapłodnienie nastąpiło osobno – wyjaśnia Shweta Patel, położnik-ginekolog opiekujący się kobietą, w wypowiedzi dla "Good Morning America" stacji ABC.

Kelsey dokładnie opisała swoją historię w mediach społecznościowych. Kobieta przyznaje, że lekarze byli zdumieni: usłyszała od nich, że tego typu ciąża zdarza się raz na 50 milionów. Ostatni powszechnie znany przypadek miał miejsce w Bangladeszu w 2019 r., kiedy 20-letnia Arifa Sultana urodziła zdrowe bliźnięta w odstępie 26 dni. Obecnie bliźniaczki rozwijają się prawidłowo, a Kelsey planuje urodzić naturalnie. Sami lekarze przyznają jednak, że nie wiadomo, jak będzie przebiegał tego typu poród. Jak mówią, “to dla nich zupełnie nowy przypadek”.

Kelsey wierzy, że jest pod opieką najlepszych specjalistów i wszystko pójdzie zgodnie z planem. Dziewczynki mają przyjść na świat już niedługo, podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Źródło: Radio ZET/Dailymail