Kiedy lepiej nie karmić piersią? Przeciwwskazania
Zgodnie z zaleceniami WHO i wielu uznanych towarzystw naukowych, karmienie dziecka piersią przez pierwsze 6. miesięcy życia, a także kontynuowanie karmienia w czasie wprowadzania nowych pokarmów jest najlepszym sposobem żywienia. Istnieje jednak możliwość, że mama nie będzie mogła karmić dziecka własnym mlekiem. Dlaczego? Dowiedz się, kiedy karmienie piersią nie jest zdrowe dla dziecka.

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla malucha. Co do tego zgadzają się specjaliści z całego świata. Zaleca się karmienie oseska piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia, a także w czasie wprowadzania nowych pokarmów uzupełniających. To pierwszy pokarm, z którym większość dzieci ma do czynienia, ale karmienie piersią nie jest jedyną metodą żywienia dzieci.
Zdarza się, że z różnych powodów kobiety nie mogą lub nie chcą karmić dziecka piersią. Należy uszanować ich decyzję, ponieważ stres i zmuszanie się do karmienia może prowadzić do problemów psychicznych — depresji i poczucia winy.
Warto również pamiętać, że karmienie dziecka piersią jest intymną chwilą, która w dużej mierze opiera się na bliskości dwóch osób. Coraz częściej mówi się o tym, że dziecko czuje niepokój i zdenerwowanie matki, a moment karmienia, który powinien być przepełniony czułością, staje się po prostu przykry. Żadna kobieta nie powinna czuć się zmuszona do karmienia własnego dziecka piersią, taka decyzja powinna być uzależniona od potrzeb zarówno dziecka jak i matki. Problem pojawia się wtedy, gdy mama chce karmić dziecko piersią, ale nie powinna. Dlaczego?
Kiedy nie można karmić piersią?
Niektóre kobiety muszą zrezygnować z karmienia piersią z powodu poważnej choroby lub zażywania niektórych leków (mogą przedostawać się do krwi kobiety, z której później wytwarzany jest pokarm). Bywa, że w niektórych przypadkach, karmienie dziecka piersią jest dla niego po prostu niebezpieczne. Jeśli lekarz określi przeciwwskazania, najlepiej zrezygnować z naturalnego karmienia, by nie zaszkodzić maluchowi.
Nie poleca się karmienia piersią w przypadkach, gdy matka nie jest zdolna, by odpowiednio opiekować się dzieckiem — choruje i jej stan jest wyjątkowo ciężki, jest uzależniona od środków psychoaktywnych lub od alkoholu, choruje ciężko na chorobę psychiczną.
Kiedy karmienie piersią jest zakazane?
- gdy matka zakażona jest wirusem HIV lub choruje na AIDS,
- gdy matka choruje na gruźlicę i nie leczy się,
- gdy matka przechodzi przez radioterapię,
- gdy matka choruje na chorobę nowotworową i jest w trakcie chemioterapii,
- gdy matka choruje na chorobę psychiczną (nie jest w stanie odpowiednio zajmować się dzieckiem lub przyjmuje niektóre leki),
- gdy matka zakażona jest wirusem HTLV-1 lub HTLV-2,
- gdy na brodawce piersiowej pojawiła się opryszczka,
- gdy matka uzależniona jest od narkotyków,
- stosując niektóre leki — środki halucynogenne, leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne (o przeciwwskazaniu do karmienia piersią informuje lekarz).
Tylko około 5 proc. kobiet nie jest w stanie wykarmić dziecka z powodu rzadkich schorzeń, np. wrodzonego braku tkanki gruczołowej piersi.
Istnieją przypadki, gdy dziecko nie może być karmione piersią z powodu wrodzonej wady metabolicznej. Taką wadą jest galaktozemia, czyli niedobór enzymu wątroby, który metabolizuje laktozę. W takim przypadku należy zrezygnować z podawania dziecku wszelkich pokarmów zawierających laktozę — to dotyczy również mleka z piersi.
Należy zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny. Zwykłe, niegroźne przeziębienia, grypa i infekcje żołądkowo-jelitowe nie wymagają odstawienia dziecka od piersi. Dzieci mogą być karmione piersią, jeśli przestrzegane są odpowiednie środki ostrożności i higieny. Natomiast poważne choroby wymagają najczęściej regularnego zażywania leków. Nie wszystkie z nich eliminują karmienie piersią, ale o przeciwwskazaniach należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Dawkę leku i konieczność jego przyjmowania ustala lekarz, który musi mieć na uwadze dobro matki i dziecka. Jeśli leczenie farmakologiczne jest konieczne, a lek może zagrażać zdrowiu malucha, ordynuje się wtedy odstawienie dziecka od piersi.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Najlepiej dmuchać na zimne i skontaktować się z lekarzem, gdy zauważysz, że dziecko źle reaguje na mleko. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy dziecko nie chce pić mleka, ma biegunkę, wymiotuje po jedzeniu, ma problemy ze snem lub gdy czujesz ból podczas karmienia. Nieprzyjemny zapach mleka z piersi oraz niepokojący kolor również powinny niepokoić. To znak, że dzieje coś nieoczekiwanego, co wymaga pilnej wizyty u lekarza.
- W Polsce aż 98 proc. kobiet rozpoczyna karmienie piersią tuż po urodzeniu dziecka. Jednak z każdym kolejnym miesiącem życia dziecka liczba karmiących matek spada. Badania pokazują, że odsetek matek karmiących w 6. miesiącu życia dziecka waha się od 7 do 33 proc. Wynika to między innymi z przyczyn medycznych i konieczności przyjmowania leków.
Źródło: Katarzyna Kowol-Trela, Jarosław Mijas, Magdalena Nehring-Gugulska, Czy mleko matki zawsze jest bezpieczne dla dziecka? Farmakoterapia matki karmiącej, 1 Oddział Dziecięcy, Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich, Borgis - Postępy Nauk Medycznych 9/2017, s. 500-503/czytelniamedyczna.pl
Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Deevelopment