,

Dziewczynka po porodzie dostała udaru mózgu. Dawano jej 10% szans na przeżycie

15.03.2023 09:54

Maleńka Imogen spieszyła się z przyjściem na świat. Gdy jej mama zorganizowała przyjęcie z okazji "ujawnienia płci" dziecka nie spodziewała się, że niedługo urodzi swoją córkę. Do porodu doszło w zaledwie 22 tygodniu ciąży, a dziewczynce dawano 10% szans na przeżycie. 

Wcześniak
fot. Shutterstock

Gdy Imogen przyszła na świat ważyła zaledwie 515 g. Dziewczynka urodziła się w szpitalu Singleton w Swansea, gdy jej mama była w 22 tygodniu ciąży. Dziecku dawano zaledwie 10% szans na przeżycie, ale po 132 dniach pobytu w szpitalu, dziewczynka wróciła z rodzicami do domu.

Jej mama udała się do szpitala zaledwie kilka dni po imprezie ujawniającej płeć dziecka. Nagle pojawiło się krwawienie i odeszły jej wody.

- Ból był okropny. Po prostu przeszłam w tryb przetrwania dla mnie i mojego dziecka i próbowałam po prostu oddychać przez ból - powiedziała w rozmowie z BBC mama Imogen.

Dziewczynka urodziła się zaledwie kilka minut po przybyciu do szpitala i została natychmiast umieszczona w inkubatorze. U przedwcześnie urodzonego dziecka doszło do wylewu krwi do mózgu trzeciego stopnia. Stan dziewczynki był na tyle poważny, że lekarze dawali jej 10% szans na przeżycie. Jednak w ciągu 98 dni spędzonych na OIOM-ie Imogen pokonała niezliczone przeszkody, w tym szmery w sercu, krwotok płucny, sepsę i liczne transfuzje krwi.

Imogen jest teraz w domu, ale nadal potrzebuje podawania tlenu, choć jak twierdzą jej rodzice, lekarze są zadowoleni z pracy narządów, dziewczynka nie ma też problemów ze wzrokiem ani słuchem.

- Kiedy mówią, że te pielęgniarki i lekarze są superbohaterami w fartuchach, nie kłamią – powiedziała mama dziewczynki. - Bez nich nie przebrnęlibyśmy przez wszystko - dodała.

Przedwczesny poród wiąże się z problemami zdrowotnymi

Wcześniactwo to termin określający urodzenie dziecka przed terminem (wcześniej). Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży). Poród przed 22. tygodniem ciąży uznawany jest za poronienie, a urodzenie dziecka po 37. tygodniu ciąży uznawane jest za rozwiązanie w prawidłowym terminie. Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie: porody przed 28. tygodniem ciąży określane są jako skrajne wcześniactwo.

Im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym poważniejsze mogą być tego konsekwencje. Noworodki najmniej dojrzałe przy urodzeniu są niewydolne oddechowo, ponieważ ich płuca nie są odpowiednio dojrzałe i nie gwarantują sprawnej wymiany gazowej. Z tego powodu dzieci muszą być podłączone do respiratora.

Wcześniactwo naraża noworodka na ryzyko powikłań infekcyjnych, takich jak zapalenie płuc, zakażenie uogólnione (sepsa), martwicze zapalenie jelit i inne. Ciężkie infekcje są wynikiem braku odporności własnej, ale też konieczności przeprowadzenia procedur medycznych, które są niezbędne dla uratowania życia, ale wiążą się niestety z przerwaniem naturalnych barier ochronnych dziecka.

Przedwczesny poród jest jedną z głównych przyczyn zgonów niemowląt i wiąże się też z licznymi problemami zdrowotnymi, które mogą się ujawniać nawet w życiu dorosłym. Mogą to być trudności w uczeniu się, zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, problemy z układem krążenia, zaburzenia metaboliczne, astma, a nawet zaburzenia umysłowe.

Medycyna idzie jednak do przodu. Przeżywalność wcześniaków jest znacznie wyższa i opieka nad nimi bardziej kompleksowa. Wiele wcześniaków ma szansę nadrobić zaległości rozwojowe w stosunku do dzieci urodzonych o czasie, pod warunkiem że otrzymają odpowiednią opiekę.

Logo radiozet Dzieje się