Obserwuj w Google News

Czy poród domowy jest bezpieczny? Oto możliwe powikłania

3 min. czytania
08.10.2021 11:17
Zareaguj Reakcja

Poród w domu to temat, który wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród przyszłych mam, jak i w środowisku medycznym. Podstawowym warunkiem jeśli chodzi o poród domowy, jest ciąża bez komplikacji. Jednak czy zdrowie matki i dziecka wystarczy, by założyć, że poród będzie bezpieczny? Nawet u zdrowej kobiety podczas porodu może dojść do powikłań, które bez dostępu do aparatury medycznej, mogą być bardzo groźne. Z jakimi zagrożeniami dla matki i dziecka wiąże się poród w domu?

Czy poród domowy jest bezpieczny? Oto możliwe powikłania
fot. Shutterstock
  1. Poród domowy: czy to legalne?
  2. Poród domowy – niebezpieczne komplikacje
  3. Poród domowy – ważna rola położnej

Narodziny dziecka to dla wielu kobiet najważniejsze wydarzenie w życiu. Przez wieki dzieci rodziły się właśnie w domach, dlatego dla pewnej grupy mam dom może wydawać się najlepszym miejscem, jeśli chodzi o poród. Domowe warunki zapewniają spokój i intymność.

Niestety, poród domowy wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia matki i dziecka. Kobiety, które rodzą dzieci w domu, są  trzy razy bardziej narażone na powikłania. Oczywiście komplikacje okołoporodowe mogą wystąpić zarówno w domu, jak i w szpitalu, jednak w placówce medycznej możemy w każdym momencie skorzystać z pomocy lekarza.

Poród domowy: czy to legalne?

Poród domowy nie jest powszechną praktyką w naszym kraju, dlatego niektóre kobiety mają wątpliwości co do tego, czy praktyka jest zgodna z prawem. Obowiązujące od 7 kwietnia 2011 r. rozporządzenie Ministra Zdrowia o standardzie okołoporodowym mówi o tym, że kobieta ma prawo do wyboru miejsca porodu. Osoby decydujące się na poród poza szpitalem muszą jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Poród domowy – najważniejsze przeciwwskazania

Poród domowy nie jest rozwiązaniem dla każdej przyszłej mamy. Nawet ciąża przebiegająca prawidłowo nie gwarantuje porodu bez powikłań. Kobieta planująca poród domowy, powinna być w pełni przekonana do swojej decyzji. Stres jest czynnikiem zwiększającym ryzyko komplikacji podczas porodu. Przeciwwskazaniami do porodu domowego są również choroby ciężarnej, w tym:

Istnieją także przeciwwskazania do porodu domowego u dziecka, takie  jak ułożenie pośladkowe płodu. Poród domowy jest niemożliwy również  w przypadku ciąży mnogiej. Kobieta, która decyduje się rodzić w domu, musi być dokładnie przebadana przez lekarza prowadzącego ciążę.

Poród domowy – niebezpieczne komplikacje

Nie jesteśmy w stanie zaplanować przebiegu porodu. Nigdy nie wiadomo, jak będą wyglądały narodziny dziecka, nawet jeżeli badania przeprowadzone podczas ciąży nie wskazują na żadną patologię. Każdy poród fizjologiczny związany jest z ryzykiem. Wśród powikłań, na które narażona jest kobieta, możemy wymienić na przykład:

  • krwotok – nagła, nasilona utrata krwi u rodzącej wymaga interwencji lekarza, ponieważ może wywołać wstrząs krwotoczny, który stanowi zagrożenie dla życia.
  • nieodklejone łożysko – wydobycie nieodklejonego łożyska to skomplikowany zabieg, który powinien być wykonywany przez lekarza.
  • zatrzymanie akcji serca płodu – podczas porodu w szpitalu istnieje możliwość stałego monitorowania czynności serca płodu. W przypadku zatrzymania akcji serca wykonuje się natychmiastowe cesarskie cięcie. KTG podczas porodu pomaga uzyskać informacje o stanie dziecka. Dzięki temu przy jakichkolwiek nieprawidłowościach lekarze mogą szybko zainterweniować.
  • słabe obkurczanie macicy – atonia macicy to sytuacja kliniczna występująca od razu po porodzie. Polega ograniczeniu zdolności do obkurczania się.
  • pęknięcie krocza – polega na rozdarciu nabłonka pochwy. W zależności od stopnia pęknięcia rodząca może potrzebować pomocy chirurga, co w domowych warunkach jest niemożliwe.
  • zatrzymanie akcji porodowej – występuje, gdy rozwarcie szyjki macicy postępuje wolniej niż 0,5 cm na godzinę. Może się również zdarzyć, że skurcze całkowicie ustąpią. Do zatrzymania akcji porodowej może dojść z wielu powodów, m.in. przez silny stres, którego doświadcza rodząca.
  • wypadnięcie pępowiny podczas odejścia wód płodowych – taka sytuacja może wystąpić u wieloródek. W przypadku wcześniejszego wypadnięcia pępowiny należy trzymać główkę dziecka w taki sposób, by zapobiec przyduszeniu.

Poród domowy – ważna rola położnej

Podczas porodu domowego nad rodzącą czuwa jedynie położna. To właśnie od niej zależy bezpieczeństwo rodzącej i dziecka. Położna powinna umiejętnie przewidywać rozwój sytuacji. Jeśli zauważy problem w odpowiednim momencie, rodząca zostanie przetransportowana do szpitala, w którym otrzyma niezbędną pomoc specjalistów. Dlatego tak ważny jest wybór położnej posiadającej kwalifikacje  i zawarcie z nią umowy kilka miesięcy przed porodem. Zawierając umowę, należy dokładnie omówić plan porodu. Niestety, kolejną wadą porodu domowego jest duży koszt  – pomoc położnej to wydatek rzędu kilku tysięcy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: doz.pl, dziecisawazne.pl, forumginekologii.pl, rodzicpoludzku.pl