Obserwuj w Google News

Po porodzie kobiety inaczej widzą świat. I to dosłownie

2 min. czytania
13.10.2023 10:30
Zareaguj Reakcja

O tym, że macierzyństwo zmienia podejście do życia, wiadomo od dawna. Gdy rodzi się dziecko, świat zaczyna wyglądać inaczej… Jak się okazuje, również w dosłownym sensie. Australijscy naukowcy właśnie potwierdzili, że wiele młodych mam po porodzie zyskuje nowy “talent”.

Pareidolia dotyka kobiety po porodzie. Na czym polega to zjawisko?
fot. Shutterstock

Poród zmienia nie tylko ciało, ale i psychikę kobiety. Pojawienie się dziecka zmienia priorytety; sprawia, że inaczej podchodzimy do pewnych spraw. Okazuje się, że proces ten wpływa również na… narząd wzroku. Młode mamy często mają tzw. pareidolię, co właśnie potwierdzili naukowcy z University of Queensland. Zjawisko to polega na dostrzeganiu twarzy tam, gdzie ich nie ma, np w przedmiotach codziennego użytku. Towarzyszy temu poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń, zwykle pojawiające się przy pełnej świadomości

– Stwierdziliśmy, że kobiety po porodzie oceniały przedmioty z iluzorycznymi twarzami jako bardziej przypominające twarze niż kobiety w ciąży i te, które nie były w ciąży. Uważamy, że może to być spowodowane podwyższonym poziomem oksytocyny w organizmie po porodzie – mówi Dr Jessica Taubert, autorka badań.

“Wrażliwość na pareidolię twarzy zmienia się na różnych etapach życia”

W badaniu wzięło udział 379 kobiet: 79 z nich urodziły dzieci w ciągu ostatniego roku, 84 były w ciąży. Pozostałe nie planowały dzieci. Wszystkie uczestniczki zostały poproszone o ocenę swojej zdolności do postrzegania twarzy na różnych zestawach obrazów. Ilustracje przedstawiały m.in. prawdziwe twarze oraz iluzoryczne twarze w przedmiotach codziennego użytku. Badanie wyraźnie wskazuje, że poziom hormonów może mieć wpływ na podstawowe procesy wzrokowe odpowiedzialne za naszą zdolność do wykrywania twarzy. Naukowcy wyjaśniają, że we wczesnym okresie rodzicielstwa zwiększa się ogólna wrażliwość na bodźce o znaczeniu społecznym.

– Odkryliśmy, że kobiety po porodzie były bardziej podatne na pareidolię. Wiemy, że nasze mózgi mają zwiększoną wrażliwość na wszystko, co przypomina strukturę twarzy, co odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu obecności ludzkich twarzy w naszym otoczeniu. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy, że nasza wrażliwość na pareidolię twarzy zmieniała się na różnych etapach życia – mówi  dr Jessica Taubert.

Źródło:

Why new mothers are more likely to see faces in everyday objects, Taubert Jessica, Wally Samantha and Dixson Barnaby J.2023 Preliminary evidence of an increased susceptibility to face pareidolia in postpartum women, Biol. Lett.192023012620230126, doi.org/10.1098/rsbl.2023.0126